قیمت جهانی طلا ثابت ماند

طلا در بازار جهانی با انتظار سرمایه گذاران برای اعلام نتایج نشست بانک مرکزی آمریکا و روشن شدن زمان افزایش نرخهای بهره در این کشور، روز جاری در پایین 1100 دلار در هر اونس ثابت ماند.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.1 درصد افزایش، 1096 دلار بود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر 1096 دلار بود.

طلا هفته گذشته در پی فروش گسترده در بازارهای نیویورک و شانگهای که به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از کاهش بیشتر قیمت این فلز صورت گرفت، به 1077 دلار در هر اونس سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت از فوریه سال 2010 بود و برای پنجمین هفته متوالی کاهش پیدا کرد.

بانک مرکزی آمریکا روز سه شنبه نشست دو روزه خود را آغاز کرد و احتمالا سیاستگذاران این بانک افزایش نرخهای بهره تا پایان سال جاری میلادی را قطعی اعلام می‌کنند. طلا هفته جاری با انتظار بازار برای نتایج این نشست در بازه محدودی معامله شده است.

تحلیلگران اظهار می کنند افزایش نرخهای بهره که برای نخستین بار در یک دهه گذشته صورت خواهد گرفت، ممکن است تا سپتامبر اتفاق بیافتد که به معنای ریسک نزولی بیشتر برای طلاست.

نرخهای بهره بالاتر تقاضا برای طلا را که دارایی بدون بازده به شمار می رود، محدود می‌کند و به جذابیت این فلز زرد به عنوان پناهگاه مطمئن سرمایه لطمه می‌زند و در عوض از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

ارزش دلار روز سه شنبه در برابر سبدی از ارزهای بزرگ صعود کرد و در حال حاضر با 0.3 درصد افزایش در برابر ارز ژاپن، به 123.61 ین رسیده اما در برابر یورو 0.3 درصد کاهش یافته و 1.1044 دلار رسیده است.

طبق گزارش موسسه GFMS، تقاضای جهانی برای طلا در سه ماهه دوم سال 2015 به پایین‌ترین سطح از سال 2009 رسید که به دلیل سرازیر شدن سرمایه‌های چین به بازار سهام و کاهش واردات هند بود.

چین و هند بزرگترین مصرف کنندگان طلا در جهان هستند اما با وجود اینکه قیمت طلا به کمترین میزان در پنج سال گذشته رسیده است، تقاضای فیزیکی در این کشورها رشد چندانی نداشته و خریدارانی که منتظر فرصت برای خرید ارزانتر هستند، در حاشیه بازار قرار گرفته اند.

ذخایر “اس پی دی آر گولد تراست” که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است، روز دوشنبه تغییری نداشت و 21.87 میلیون اونس بود که کمترین میزان از سپتامبر سال 2008 است.