قیمت‌های جهانی فلزات و تاثیر آن بر شرکت‌های بورسی

گروه بورس- سردار خالدی: بیشترین اقبال سرمایه‌گذاران در بازار سهام طی دو ماه ابتدایی سال جاری به تناسب وضعیت کنونی به سمت صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی بود و شاید همین موضوع و گمانه‌زنی‌های منتشر شده درباره این صنایع یکی از دلایل مثبت شدن روند معاملات بود.

بازدهی‌های متوالی و مستمر بازار سهام و مثبت شدن شاخص‌ها تا نیمه دوم اردیبهشت‌ماه، اگر چه در دو هفته پایانی مسیر متفاوتی به خود گرفت و دوباره با حرکت نزولی بازار مواجه شد اما همچنان برخی از سهام گروه فلزات اساسی به عنوان سهامی که قابلیت بازدهی بالا را دارند، در بازار شناخته می‌شود. این در حالی است که روند حرکتی سهام این گروه همگام با بازارهای جهانی برخلاف گروه پالایشگاهی و پتروشیمی توفیقی در کسب بازدهی‌های قابل توجه نداشت.
در این میان نباید فراموش کرد که ریسک‌های موثر بر فعالیت شرکت‌ها یکی از عوامل تعیین‌کننده وضعیت سهام شرکت‌هاست، اگر به بررسی ریسک‌های بازار سرمایه بپردازیم و تاثیر آن را بر شرکت‌های صنعت مربوطه، عنوان کنیم، برخی از آنها منشا داخلی دارند و برخی دیگر ناشی از پارامترهای خارجی و موضوع محدودیت‌های بین‌المللی کشورها است. در این میان موضوع «بهره مالکانه و حقوق دولتی از معادن»، «مساله نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی و اما و اگرها در خصوص اختصاص سهم 26 درصدی صندوق توسعه ملی از درآمد پالایشگاه‌ها»، «زمزمه‌هایی مبنی بر اجرای فاز دوم هدفمندی بعد از انتخابات در دولت جدید»، «برنامه‌ریزی برای افزایش دریافتی از شرکت‌ها» و «نرخ سود بالای بانک‌ها و مشکلات صنعت بانکداری» از پارامترهای اصلی تصمیمات دولت است که به ابهام در بازار و افزایش ریسک شرکت‌ها منجر می‌شود. یکی از ریسک‌های موثر بر فعالیت شرکت‌ها که اگر چه در دو سال اخیر حضور آن کم رنگ شده اما همواره مورد لحاظ سرمایه گذاران قرار گرفته است، موضوع تغییرات قیمت‌های جهانی فلزات بوده زیرا بیشتر شرکت‌های فلزی و صادراتی محصولات خود را بر مبنای بازارهای جهانی می‌فروشند، به همین دلیل این عامل همواره یکی از مواردی بوده که مورد لحاظ شرکت‌ها و تحلیلگران قرار گرفته است.
بر این اساس توجه به روند حرکتی قیمت فلزات اساسی و پایه در بازارهای جهانی که در یک ماه گذشته بیشتر میل به پایین آمدن داشته است، از مهم‌ترین دلایلی نام برده می‌شود که باید در تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال نیز به آن توجه کرد.
این گزارش علاوه بر اینکه می‌خواهد به دلایل نوسانی شدن و میل بازارهای جهانی به سمت حرکت نزولی اشاره داشته باشد، درنظر دارد به وضعیت سهام این گروه در بازار داخلی نیز بپردازد.
روند کلی رشد اقتصادی آمریکا و چین را در نظر بگیریم
یکی از کارشناسان بازار سرمایه درباره اینکه دلایل رکود و افت محسوس قیمت‌ها در بخش فلزات و گروه‌های کالایی در بازارهای جهانی چیست و آیا این روند ادامه پیدا می‌کند؟ اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل رکود در قیمت‌های جهانی رکود حاکم بر اقتصاد جهانی است. تقریبا به جز آمریکا که در 4 سال اخیر توانسته بازسازی مناسبی در وضعیت عمومی اقتصادی خود داشته باشد بقیه کشورها به‌خصوص چین نتوانسته به حالت طبیعی در سال 2007 برگردد.
نیما آزادی با اشاره به اینکه یکی از محرک‌های قوی در بهبود وضعیت عمومی اقتصاد و رشد تقاضا برای فلزات اساسی، رشد اقتصادی چین است، افزود: هر دوره که GDP چین رشد می‌کند شاهد افزایش تقاضا در قیمت‌های جهانی هستیم و به محض اینکه افت می‌کند تقاضا در بازارهای جهانی کاهش می‌یابد.
به گفته این کارشناس بازار سرمایه، از اواسط سال 2010 که رشد اقتصادی شاهد افول بوده تقاضا در بازار نیز کاهش داشته است، روند رشد اقتصادی چین نیز به گونه‌ای بوده که از عدد 12 درصد سال 2010 به حدود 9/7 درصد برای اوایل سال 2013 رسیده است. به نظر می‌رسد رشد تقاضا در بازار منوط به بهبود وضعیت رشد در چین باشد و بازار به شدت تحولات اقتصادی در این کشور را رصد می‌کند.
آزادی در ادامه تصریح کرد: آمار بعدی GDP چین در 8 جولای منتشر می‌شود و پیش‌بینی شده رشد اقتصادی چین به 8 درصد برسد؛ در صورتی که به این عدد برسد قیمت جهانی فلزات از قیمت‌های فعلی می‌تواند نزدیک 10 درصد رشد قیمتی را تجربه کند.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند حرکتی قیمت‌های جهانی برای فلزات پایه همچون «روی» گفت: آمار و ارقام در دست انتشار فاز انتظار بازار را نشان می‌دهد زیرا بیش از یک‌ سال و نیم است که قیمت در محدوده قیمتی 1750 تا 2185 دلار نوسان می‌کند. محدوده نوسان 25 درصد بیانگر تعادل در بازارهای جهانی و نبود تقاضای کافی نیز هست. بنابراین روند کوتاه مدت و میان مدت قیمت جهانی نوسان در همین محدوده‌ای است که طی مدت یادشده سال گذشته تغییر کرده است و برای بلند مدت باید روند کلی رشد اقتصادی در آمریکا و چین را در نظر بگیریم.
هیجان مثبت در گروه سهام فلزی
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه صحبت‌هایش پیرامون اینکه آیا روند نزولی قیمت سهام گروه فلزات اساسی ادامه پیدا می‌کند و در چه نقطه‌ای دوباره بازگشت خواهد داشت؟ گفت: روند حرکتی سهام این گروه نزولی نیست و تنها در یک دوره استراحت و رکود قرار دارد که مستعد یک رشد مناسب نیزهست. رشد قیمتی افراطی سهام گروه فلزی در اواخر پاییز 91 متاثر از قیمت بالای دلار داخل، قیمت‌های بسیار بالای معاملات در بورس کالا و هیجان افراطی خرید در بازار بود که با سیاست‌های درست کنترل بازار توانستند قیمت‌ها را پایین نگه دارند. به نظر می‌رسد قیمت‌های آن دوره زمانی در گروه فلزی حباب بود و بیشتر از اینکه بازار حباب قیمتی داشته باشد، حباب زمانی داشت اما قیمت‌های فعلی با توجه به نرخ دلار و قیمت‌های جهانی با توجه به اینکه 6 ماه از آن زمان می‌گذرد، منطقی و معقول است.
آزادی در پاسخ به این سوال که دلایل افت بازار در این گروه را به طور کلی چه می‌دانید؟ تصریح کرد: دلیل افت این گروه از یک سو کاهش قیمت‌های جهانی و از سوی دیگر ابهام در نرخ دلار است (اینکه آیا شرکت‌ها قادر هستند به نرخ دلار آزاد بفروشند یا باید به نرخ مبادله‌ای فروش انجام دهند؟) در گروه «سرب و روی» ابهام در قیمت خاک و همچنین تامین خاک از دیگر معضلات این گروه است.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به در پیش رو بودن برگزاری مجمع‌های عادی و فوق العاده اغلب شرکت‌ها در این فصل سال، در جواب به اینکه آیا مجامع می‌تواند یکی از پارامترهای تاثیرگذار در روند حرکتی مثبت سهام این گروه باشد؟ اظهار کرد: یقینا همینطور است و با توجه به P/E معقول و بالا بودن نرخ دلار، احتمال یک هیجان مثبت در این گروه وجود دارد.
آزادی در نهایت درباره اینکه ارزش گروه فلزات اساسی در بازار سهام کشور به چه میزان است و سهام این گروه در بورس را چگونه ارزیابی می‌کند؟ گفت: در جدول موجود یک مدل ارزش‌گذاری سهام فلزات اساسی آورده شده و قیمت فعلی شرکت‌ها با ارزش واقعی‌شان مورد مقایسه قرار گرفته است که می‌تواند تا حدودی چشم‌انداز حرکتی و سهام ارزان‌تر و گران‌تر گروه در مقایسه با هم را ارزیابی کند.
آزادی خاطرنشان کرد: ارزش‌گذاری بر اساس پیش‌بینی سود سال 92 شرکت‌ها است و هر چه نسبت قیمت روز به ارزش سهم عدد کمتری باشد برای یک دوره میان مدت به بالا ارزش بیشتری برای سرمایه‌گذاری دارد.
وی در پایان تصریح کرد: همان‌طور که می‌دانید بیشتر سهام از قیمت نزدیک به ارزش هر سهم شان در اواخر آذرماه سال گذشته افت کردند و به طور میانگین به 65 درصد ارزش‌شان رسیدند هر چه قیمت سهم به سمت ارزشش برود، توصیه به فروش می‌شود.
تغییرات محسوس در بازار فلزات پایه دور از انتظار نیست
مهرداد بیات یکی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه درباره دلایل رکود و افت محسوس قیمت‌ها در بخش فلزات و گروه‌های کالایی در بازارهای جهانی گفت: پس از بحران مالی و اقتصادی سال 2008 میلادی ایالات متحده که آثار زیانباری در اقتصاد جهانی به وجود آورد، بانک‌های مرکزی کشورهای جهان؛ جهت ترمیم اقتصادهای بیمار خود ناچار به تزریق میزان هنگفت نقدینگی به سیستم پولی خود شدند. از طرفی فدرال رزرو اقدام به اجرای سیاست‌های وسیع انبساط پولی کرد و تاکنون در حدود 4هزارمیلیارد دلار نقدینگی به اقتصاد این کشور تزریق کرده است.
وی تاکید کرد: به دلیل اجرای نادرست و بی‌رویه این قبیل سیاست‌های پولی از سوی ایالات متحده و برخی کشورها، نرخ جهانی بسیاری از کالاهای اساسی از جمله فلزات پایه و کالاهای استراتژیک رشد مضاعفی را تجربه کردند که این رشد همزمان با افزایش نرخ تورم در این کشورها بوده که این به تنهایی بیانگر ارتباط مواضع بانک‌های مرکزی و بازارهای کالا است. حال با گذشت چندین سال از اجرای این سیاست‌ها بازارهای جهانی افت‌های شدیدی را تجربه می‌کنند که تنها دلیل آن را می‌توان تاثیرات منفی عدم تعادل در خروج ساختارهای گوناگون این بازارها از بحران اقتصادی جاری دانست.
وی در ادامه در این خصوص افزود: اگر چه بیشتر رکود و کاهش قیمت جهانی فلزات گرانبها را می‌توان ناشی از رونق بازارهای رقیب از قبیل بازار سهام، اوراق، … و بهبود وضعیت اقتصادی آمریکا و در نتیجه کاهش ریسک سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران در این بخش دانست اما بازار فلزات اساسی و پایه، متناسب با افزایش سطح تقاضاها و بالا رفتن نرخ رشد تولید در اقتصاد کشور‌ها مطمئنا تغییرات محسوسی را مشاهده خواهند کرد که این بستگی به تصمیم‌گیری‌ها و سیاست اقتصادهای بزرگ جهان دارد که چه تدبیری بیندیشند.
بیات با اشاره به اینکه در فاصله سال‌های اوج بحران اقتصادی ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی توسط معامله گران در بازار به سمت خرید فلزات گرانبها بود، افزود: سرمایه‌گذاران برای مقابله با رکود و تورم ایجاد شده اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار فلزات گرانبها کردند، ولی در یک سال گذشته سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی با کاهش ریسک‌پذیری بازارهای جانبی روبه‌رو‌ شده‌اند و تمایل بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بخش‌های متعدد را نشان داده‌اند، در نتیجه باعث کاهش تقاضا در زمینه بازارهای فلزات اساسی شده‌اند. با این حال روند کاهشی فعلی تا جایی ادامه خواهد یافت که بازدهی بازارهای موازی فلزات گرانبها به نسبت کمتر از هزینه ریسک سرمایه‌گذاری در بازار فلزات گرانبها باشد و مجددا سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در این بازار تحریک شوند.
بیات با بیان اینکه در کوتاه‌مدت روند کاهش قیمت فلزات گرانبها و تغییرات محسوس در بازار فلزات پایه دور از انتظار نیست، تصریح کرد: با توجه به تغییرات قابل توجه در میان مدت تا تشکیل سطوح حمایتی قوی همچنان می‌توان به کاهش قیمت‌ها امید داشت تا جایی که فرصت مناسب برای خرید بلند‌مدت ایجاد شود و اما در دوره زمانی بلند‌مدت باید دید آیا اقتصاد جهانی و بالاخص بازارهای مالی موازی کشورهای اروپا و چین توانایی جذب سرمایه‌گذاران را به خود دارند یا خیر؟ در صورتی که جواب پرسش منفی باشد و وارد مرحله جدیدی از بحران شوند بدون تردید بازار فلزات گرانبها می‌تواند جایگزین مناسبی برای سرمایه‌گذاران باشد و دوباره شاهد افزایش قیمت جهانی فلزات گرانبها بود، البته شاید متناسب با افزایش قیمت فلزات گرانبها، فلزات اساسی دستخوش تغییرات عمده و دورنمای منفی شود.
وی در ادامه درباره وضعیت بازار سهام اظهار کرد: اگر چه بازار سهام از ابتدای سال جاری تا نیمه‌های اردیبهشت ماه با افزایش رو‌به‌رو و در این مدت هم با تغییرات محسوسی مواجه شده بود اما کاهش اخیر شاخص، بیشتر ناشی از موضوع بهره مالکانه و حقوق دولتی از معادن بود که البته به دلیل نوسان رو به پایین کاهش قیمت‌های جهانی فلزات اغلب شرکت‌هایی که محصولات خود را بر مبنای قیمت‌های جهانی می‌فروشند، به تبع با کاهش همراه شده‌اند.
بیات درباره اینکه سهام این گروه در بورس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ افزود: سهام این گروه اگر چه تحت تاثیر بازارهای جهانی وضعیت متناسبی را دنبال می‌کند اما در مجموع به دلیل ریسک‌های موثر بر فعالیت شرکت‌ها که علاوه بر اقتصاد جهانی به چند عامل مهم دیگر وابسته است که باید به «تصمیمات دولت»، «محدودیت‌ کشورهای غربی در قبال کشورمان» و «شرایط اقتصاد داخلی» اشاره کرد و برای هر کدام از آنها می‌توان دورنمای متفاوتی ترسیم کند.
وی در پایان توصیه کرد: سهامداران و سرمایه‌گذاران باید تمامی ابعاد این قضیه را نگاه کرده و براساس آن، تصمیم معقول و مطلوبی بگیرند.