قیمتهای بالای نفت سود شل را به 5/5 میلیارد دلار رساند

به گزارش بی بی سی ( 28آوریل 2005 ) : شل اعلام کرد که افزایش بی سابقه قیمتهای نفت کمک کرده است تا این شرکت در سه ماهه اول سال جاری میلادی با وجود کاهش تولید بتواند پنج میلیارد و 540میلیون دلار سود به دست آورد که نسبت به سال گذشته نشانگر 28درصد رشد است.
این شرکت انگلیسی – هلندی در این مدت توانست فروش خود را از حدود 75 میلیارد دلار به 90 میلیارد دلار افزایش دهد.
پس از آن که شل سال گذشته ناگزیر شده حجم ذخایر قطعی خود را از نو اعلام کند، اعتبار این شرکت قدری خدشه دار شد و سرمایه گذاران بی اعتماد شدند، اما “یرون ون در ویر”، مدیر اجرایی شل خبر داد که شرکتش سال 2005 را با عملکرد مالی خوبی آغاز کرده است.
این شرکت سال گذشته چندین بار اذعان کرد که درباره ذخایر خود مبالغه کرده است. شل در واکنش به این رسوایی ناگزیر به اخراج سه نفر از مدیران ارشد خود و پرداخت 150 میلیون دلار جریمه شد.
این شرکت هلندی – انگلیسی به منظور جلب اعتماد سرمایه گذاران در ماه اکتبر گذشته از چند طرح برای ادغام هیات مدیره واحد انگلیسی و هلندی خود خبر داد.
سرمایه گذاران ساختار دوقلوی مدیریت در شل را عاملی برای فقدان شفافیت در خلال بحران ذخایر ذکر کردند. در حال حاضر رویال داچ مالکیت 60 درصد این گروه را در اختیار دارد و بقیه در دست شل است.
برخی از سهامداران مدیریت شرکت را متهم کرده بودند که عمدا گزارشی خوشبینانه را تایید کرد تا به این ترتیب، با ارایه تصویری از سوددهی شل باعث افزایش بهای سهام آن در بازار شود.
آقای ون در ویر اطمینان داد طرحهای ادغام مدیریت دو شرکت به خوبی پیش می رود.
هنوز چند پرونده شکایت از شرکت شل در دادگاه های آمریکا در دست بررسی است.
وی با صدور بیانیه ای افزود که تولید این شرکت بهتر از پیش بینی هاست و نتایج حفاری ها “امیدبخش” بوده است.
اما عملکرد واحد تولید و اکتشاف این شرکت با هشت درصد کاهش به دو میلیون و 140هزار بشکه نفت خام در روز رسید.
شرکت شل در 146کشور جهان نمایندگی و 110هزار کارمند دارد. حدود سه درصد نفت خام جهان را شل تولید می کند.
خبر سود شل دو روز بعد از آن انتشار یافت که رقیب این شرکت بریتیش پترولیوم از افزایش 29 درصدی سودش خبر داده بود. در چهارم آوریل بهای نفت خام در بازارهای جهانی به 58 دلار و 28 سنت رسید و یک رکورد تازه را به ثبت رساند.