قابلیت رقابت اختیار فروش تبعی با اوراق مشارکت

خانه » قابلیت رقابت اختیار فروش تبعی با اوراق مشارکت

قابلیت رقابت اختیار فروش تبعی با اوراق مشارکت

۱۳۹۱/۶/۱۲ ۱۵:۰۷:۲۳ ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

سنا- رییس سازمان بورس اظهار کرد: با به کار گیری ابزار اوراق اختیار فروش تبعی سهام، دیگر سهامداران خرد با نوسانات کوتاه‌مدت و مقطعی از بورس خارج نمی‌شوند.

دکتر علی صالح‌آبادی با اعلام این خبر افزود: ابزار جدیدی که تحت عنوان اختیار فروش تبعی وارد تالار شیشه‌ای شده، دارای مزیت دوگانه در بازار سرمایه است.
وی با اشاره به اینکه معامله اوراق اختیار فروش تبعی از یک‌سو به نفع سهامدار عمده است، تصریح کرد: از سوی دیگر این ابزار جدید مزایای زیادی برای سهامداران خرد دارد.
سخنگوی سازمان بورس در تشریح مزایای اوراق اختیار فروش تبعی برای سهامداران خرد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سهامداران خرد همواره نگران افت قیمت سهامشان در تالار شیشه‌ای هستند، ورود این ابزار جدید مالی به تالار موجب می‌شود تا نگرانی از ریسک سرمایه‌گذاری در بورس تهران کاهش یابد.
صالح‌آبادی با تاکید بر اینکه سهامداران عمده بر اساس پتانسیل رشد قیمت سهامشان در آینده قیمت سهام را برای یکسال بعد پیش بینی می‌کنند، خاطرنشان کرد: بر این اساس دیگر سهامداران خرد با نوسانات کوتاه مدت و مقطعی از بورس خارج نمی‌شوند. رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه سود در نظر گرفته شده برای این اوراق بالغ بر ۲۰ درصد معادل سود اوراق مشارکت است، خاطرنشان کرد: بر این اساس اگر قیمت سهام بیشتر از میزان پیش‌بینی شده افزایش بیابد سهامداران خرد می‌توانند سهامشان را در بازار به فروش برسانند.
وی با تاکید بر اینکه چنین پتانسیلی یک مزیت مثبت برای سهامداران است، تصریح کرد: از سوی دیگر در شرایط نوسانی بازار سرمایه سهامداران عمده دیگر برای حمایت از سهم لازم نیست که میزان سهامشان را در بازار سرمایه افزایش دهند.
صالح‌آبادی اظهار کرد: در شرایطی که بازار سرمایه با افت قیت‌ها مواجه می‌شود، دیگر عرضه‌های سنگین برای سهام شرکت‌ها انجام نخواهد شد.
رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه این ابزار معاملاتی نمونه خارجی در بورس‌های بین‌المللی دارد تصریح کرد: با این وجود تفاوت عمده پوت آپشن و اوراق اختیار فروش این است که
پوت‌آپشن هم که مانند برگه‌های سهام است در بورس قابل معامله است، اما این اوراق قابلیت معامله در تالار شیشه‌ای را ندارند.
وی درخصوص دلیل عدم معامله اوراق اختیار فروش در بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اگر این اوراق هم در بورس تهران مجددا و بعد از واگذاری از سوی سهامدار عمده به سهامداران خرد قابلیت معامله پیدا کند امکان سفته بازی در بورس تهران به وجود می‌آید به این ترتیب، نقش بیمه‌ای این ابزار جدید در بازار حذف می‌شود.
صالح‌آبادی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ما در بازار سرمایه به دنبال این هستیم تا اوراق اختیار فروش تبعی قابلیت رقابت با اوراق مشارکت را داشته باشد.