فیلیپین در بخش معدن ایران سرمایه گذاری می کند/ سفر هیئت اقتصادی به تهران

به گزارش ایرنا، این هیئت اقتصادی به سرپرستی رئیس شرکت معدنی ‘ای.ان.سی’ به منظور مذاکره جهت سرمایه گذاری در بخش معدن امروز (شنبه) وارد تهران می شود.
این هیات اقتصادی و سرمایه گذاری فیلیپین قرار است در سفر سه روزه به ایران و در ادامه مذاکرات بهمن ماه گذشته که منجر به امضا تفاهم نامه اولیه با ‘ایمیدرو’ شد در مورد فرصت های سرمایه گذاری در بخش معادن ایران وارد گفت وگوهای تفصیلی شود.
بخش خصوصی و دولتی فیلپین بدنبال توافق جامع هسته ای بین ایران و کشورهای گروه 1+5، اشتیاق خود را برای برقراری دور جدید روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران نشان دادند و ‘ادواردو مارتین آرمنیز’ سفیر فیلیپین در تهران نیز پیش از توافق در بهمن ماه سال گذشته ضمن بازدید از منطقه ویژه اقتصادی معدنی و فلزی خلیج فارس پیشنهاد سرمایه گذاری به منظور احداث کارخانه فولاد و فروکروم را در ایران مطرح کرد که مورد استقبال قرار گرفت.
هیات اعزامی فیلیپین که امروز وارد تهران می شود قرار است ضمن دیدار و گفت وگو با مقامات وزارت صنایع و معادن ایران با مسئولان ارشد بانک مرکزی و سازمان کمک های فنی و سرمایه گذاری کشورمان نیز دیدار کنند.
یک هیات اقتصادی چند ملیتی از کشورهای اندونزی، چین و فیلیپین به سرپرستی ‘خوزه دوونیشیا’ رئیس اسبق مجلس نمایندگان فیلیپین بهمن ماه سال گذشته از ایران دیدار کرد و از نزدیک با فرصت های اقتصادی ایران در بخش های نفت و گاز، معدن و صنعت برق آشنا شدند.
این هیات در زمینه های نیکل، ذغال سنگ سوخته، ذوب آهن و انرژی های نو فعالیت می کرد.
شرکت ها و موسسات غیردولتی فیلیپین در بخش توسعه بنادر، معادن و انرژی پس از توافق ایران و کشورهای مذاکره کننده و تصویب پیش نویس قطعنامه جمع بندی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در شورای امنیت، آمادگی خود را برای اعزام هیات های کارشناسی به ایران اعلام کرده بودند.