فعالیت رسمی شرکت بورس 2 هفته دیگر آغاز می شود

عضو هیات مدیره سازمان بورس گفت: تا دو هفته آینده فعالیت‌های شرکت بورس اعلام و فعالیت های رسمی این شرکت به طور موقتی در بخش‌های از ساختمان اصلی بورس آغاز خواهد شد.
 
امید قایمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به نشست روز گذشته هیات مدیره شرکت بورس با رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: بعد از انجام مراحل مورد نیاز و ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها فعالیت شرکت بورس در ساختمان سازمان آغاز خواهد شد و بعد از تجهیز ساختمان و نیروی انسانی حداکثر از دو هفته شرکت بورس اعلام موجودیت خواهد کرد.
 
وی ادامه داد: به منظور اداره عمیات بازار و نظارت بر مواردی چون بازگشایی نمادها، معاملات عمده، عرضه‌های اولیه و دیگر موارد محل استقرار موقتی شرکت بورس در ساختمان بورس خواهد بود.
 
قایمی در پاسخ به این سوال فارس که استقرار موقتی تا چه زمانی به طول خواهد انجامید و آیا این وضعیت به بروز شبهاتی منجر نمی‌شود گفت: به نظر می‌رسد تا استقرار کامل در ساختمان جدید به 6 ماه تا یک سال زمان نیاز باشد و بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های سازمان و هیات مدیره شرکت بورس تفکیک فیزیکی نیز تا سال آینده انجام خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: استقرار موقتی در ساختمان بورس به خواسته ‌هیات مدیره شرکت بورس بوده تا قادر به انجام کنترل و نظارت‌های لازم باشد و سازمان بورس هیچ پیشنهادی در این رابطه نکرده است.
 
وی افزود: نمی‌توان از محل اصلی معاملات سهام دور بود و از کم و کیف وقایع روزانه آن اخبار کامل و درستی داشت لذا لازم و واجب است تا برای مدتی مرکز فعالیت‌های شرکت بورس در ساختمان سازمان باشد.
 
عضو هیات مدیره شرکت بورس و مدیر عامل صبا تامین در پاسخ به این سوال فارس که بر اساس الگوهای موجود در بورس دیگر کشورها تالار حذف می‌شود و تردد سهامداران در ساختمان‌های سازمان و شرکت ممنوع بوده و برای خرید و فروش سهام فقط باید به تالارهای اختصاصی کارگزاران مراجعه شود آیا درایران نیز این مورد اجرا خواهد شدابراز داشت: این نکته درستی است و در ساختمان‌های بورس دیگر کشورها ترددی انجام نمی‌شود اما تا زمان حذف تالارهای حافظ و سعدی بر اساس برنامه‌های سازمان بورس به زمانی نیاز است و تا آن هنگام باید تالارهای حافظ و سعدی پا برجا باشند.
 
قایمی در خاتمه ابراز امیدواری کرد بعد از طی مراحل قانون شرکت بورس به طور رسمی آغاز به فعالیت کند.