فرابورس میزبان شرکت‌های جدید

خانه » فرابورس میزبان شرکت‌های جدید

فرابورس میزبان شرکت‌های جدید

۱۳۹۰/۹/۸ ۱۷:۰۸:۰۷ ۸ آذر ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

  دنیای اقتصاد- گروه بورس- شرکت‌های پتروشیمی داراب، فسا و جهرم در فهرست نرخ‌های بازار پایه فرابورس درج شدند، تا بدین ترتیب سهام این سه شرکت جدید راهی بازار سرمایه شود.

به گزارش خبرنگار ما، مدیر بازار فرابورس با اعلام این خبر گفت: سه شرکت پتروشیمی داراب، فسا و جهرم که مجموع سرمایه آنها بالغ بر هزارو ۹۷۰ میلیارد ریال است، از روز گذشته در فهرست نرخ‌های بازار پایه درج شدند.
امیر هامونی با اشاره به سرمایه هر کدام از این شرکت‌های پتروشیمی توضیح داد: سرمایه ۳شرکت پتروشیمی داراب، فسا و جهرم هر کدام به ترتیب ۷۰۰،۶۲۳ و ۶۴۲ میلیارد ریال است و در گروه محصولات شیمیایی فعالیت می‌کنند.
هامونی درخصوص زمان بازگشایی نمادهای مزبور گفت: این سه شرکت دارای سهام تعهدی هستند که این سهام باید قبل از بازگشایی نماد به صورت بلوکی عرضه شود.
وی در ادامه افزود: هر زمانی که قیمت پایه سهام تعهدی توسط شرکت مشخص شود، آگهی عرضه عمده منتشر می‌شود و پس از آن نمادهای یادشده بازگشایی خواهند شد.
عرضه ناموفق جنگل شفارود
از سویی دیگر روز گذشته عرضه بلوکی ۱۰۰ درصد سهام شرکت جنگل شفارود توسط سازمان خصوصی‌سازی و به وکالت از شرکت مادر تخصصی تولید محصولات کشاورزی، دامی و منابع طبیعی به قیمت پایه هر سهم هزار و ۴۹۷ ریال در بازار سوم فرابورس عرضه شد که به دلیل نبود متقاضی خرید سهام، معامله‌ای بر آن انجام نشد.

عرضه بلوکی بیمه میهن به امروز موکول شد
رویدادی دیگر، عرضه بلوکی ۷۸۵ هزار و ۲۰۶ سهم از بیمه میهن به امروز موکول شد.
قرار بود روز گذشته ۱۹/۰ درصد از سهام بیمه میهن به ارزش پایه هر سهم هزار و۲۰۰ ریال و ارزش کل ۹۴۲میلیون ریال در بازار سوم فرابورس عرضه شود که به امروز موکول شد. سرمایه این شرکت ۴۰۰ میلیارد ریال است. همچنین فعالیت این شرکت در زمینه انجام عملیات بیمه‌ای مستقیم است.
عرضه بلوک «ایجاد محیط»
همچنین بازار فرابورس در معاملات امروز، عرضه بلوکی سهام شرکت ایجاد محیط را نیز شاهد است.
بر این اساس، در معاملات امروز تعداد ۷ میلیون و ۶۴۴ هزار سهم معادل ۹/۱۳ درصد از کل سهام شرکت ایجاد محیط به قیمت پایه هر سهم ۵۴ هزار و ۲۱۹ ریال در بازار سوم فرابورس عرضه می‌شود.
ارزش کل بلوک مزبور ۴۱۴ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال تعیین شده است.
رشد چشمگیر ارزش معاملات
از سویی دیگر، بازار فرابورس در روز گذشته رشد ۱۱۹ درصدی حجم معاملات را در کارنامه خود ثبت کرد، به طوری که در مجموع دیروز بیش از ۱۳۴ میلیون سهم به ارزش ۵/۲۱۱ میلیارد ریال دادوستد شد.
به گزارش خبرنگار ما، نماد معاملاتی حق‌تقدم پتروشیمی لردگان با خرید و فروش ۲/۹۲ میلیون سهم، تمامی حق‌تقدم‌های خود را در بازار دیروز به فروش رساند و در پایان معاملات متوقف شد و بدین ترتیب به عنوان پرمعامله‌ترین نماد دیروز شناخته شد.
نماد معاملاتی میدکو هم با جابه‌جایی ۲۵ میلیون سهم، نقش بسزایی در رشد معاملات دیروز داشت؛ به طوری که ارزش معاملات این نماد در بازار دیروز به ۵۵ میلیارد ریال رسید و در صدر جدول پرحجم‌ترین نماد‌ها قرار گرفت.
همچنین تعداد ۲۰ میلیون سهم از سهام مبادله شده «میدکو» در روز گذشته، مربوط به جابه‌جایی بلوکی سهام این شرکت بوده است.
همراه اول هم با دست به دست شدن
۴۸۰ هزار سهم به ارزش ۲۲ میلیارد ریال، معاملات پررونقی داشت.
به‌رغم رشد حجم و ارزش معاملات، چهره فرابورس دیروز همانند روزهای قبل کاملا منفی بود تا جایی که در بازار دیروز از ۵۶ نماد معامله شده تنها ۷ نماد با افزایش قیمت روبه‌رو شدند که در این میان می‌توان به رشد ۶/۲ درصدی «زاگرس»، ۷۲/۰ درصدی «بالاست»، ۵۵/۰ درصدی میدکو و ۳۵/۰ درصدی «ممسنی» اشاره کرد.
این در حالی است که ۴۰ نماد از جمله نمادهای همکاران سیستم، پتروشیمی کازرون، بیمه نوین، باغمیشه، بانک سرمایه، فن‌آوا و افرانت با افت قیمت مواجه شدند.
اوراق تسهیلات بانک مسکن هم کاهش قیمتی در محدوده ۱ تا ۳ درصد را ثبت کردند و به میانگین نرخ ۷۲ هزار ریال رسیدند.
در بازار ابزارهای نوین مالی نیز بیشترین حجم معاملات را اوراق مشارکت مسکن مهر با جابه‌جایی ۳۹ هزار و ۱۹۰ برگه داشت.
همچنین در این بازار ۲۰ هزار و ۶۰ برگه اوراق اجاره ماهان۲، ۴۱۰۰ برگه اوراق اجاره امید و ۲۴۷۰ برگه اوراق اجاره سامان دادوستد شد.