عملیاتی شدن تفاهم نامه همکاری بین شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس با وزارت جهاد کشاورزی، شرکت اورالیس سیمنس فرانسه

در بهمن ماه سال گذشته تفاهم نامه همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی، شرکت اورالیس سیمنس فرانسه و شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس به امضاء رسید که اکنون این تفاهم نامه عملیاتی شده است.

دکتر خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در خصوص عملیاتی شدن این تفاهم نامه ها توضیحاتی بیان نموده اند که در ادامه مشروح این توضیحات را میخوانیم.

خدای بزرگ را سپاس می گویم که در راستای منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیر و امید در ارتباط با اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال، توسعه تولید و صیانت از آن گام بر می داریم و با توکل برخدا، کار تیمی، مسئولیت پذیری و انجام درست کار درست در راستای اهداف کلان کشور و برای تحقق اساسی ترین نیاز اقتصادی و اجتماعی کشورمان که تامین امنیت غذایی و نیل به  خودکفایی در بخش کشاورزی است، پیشتاز این صنعت می باشیم.

در این راستا برای اولین بار همکاری با شرکت اورالیس فرانسه در جهت تولید بذور کلزای تیپ زمستانه مورد نیاز کشور و تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر آغاز شد. این مهم در حوزه فناوری منحصراً با دستیابی به دانش فنی تولید بذر که پیچیده ترین و تکنولوژیک ترین قسمت تولید محصولات کشاورزی و اساسی ترین نیاز بخش کشاورزی کشور می باشد میسر می گردد. در کشور و تا این تاریخ تولید بذر هیبرید مورد نیاز زارعین به غیر از رقم ذرت بذری ۷۰۴ کرج که آن هم توسط کشور یوگسلاوی وقت در اختیار موسسات تحقیقات کشور گذاشته شده است هنوز رقم دیگری تولید نشده و اصولاً تکنولوژی تولید با کیفیت بذر منحصراً در اختیار آمریکا و کشور های غربی بوده و هم اکنون بیش از ۹۰ درصد بذر هیبرید مورد نیاز کشور با ارقام وارداتی و در قیمت های گزاف وارد کشور و توسط کشاورزان کشت می گردد.

بنابراین می توان ادعا نمود در بخش زراعی و باغی هیچ هدفی، بیشتر از تولید با کیفیت بذر و نهال مصداق اقتصاد مقاومتی نمی باشد.

موضوع انتقال تکنولوژی بذر در دیدار وزرای کشاورزی دو کشور ایران و فرانسه مورد تاکید قرار گرفته و وزارت جهاد کشاورزی پیگیر جدی موضوع می باشد که بعد از انقلاب و برای اولین بار یک شرکت ایرانی با یک شرکت اروپایی در دستیابی به تکنولوژی بذر همکاری لازم را به عمل آورده است.

یکی دیگر از اقدامات انجام شده در سال زراعی جدید (۹۷-۹۶) واردات حدود ۸۶۰ کیلو والدین مورد نیاز کلزا جهت کشت در ۲۳۰ هکتار و توزیع آن بین کشاورزان پیشرو در استانهای تهران، قزوین، خراسان رضوی و اردبیل می باشد.  در این سطح پیش بینی می شود حدود ۳۰۰ تن بذر هیبرید کلزای زمستانه تولید شود که با تولید این میزان بذر حدود ۵/۵ میلیون دلار صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

با توجه به اینکه روغن خوراکی جزء محصولات استراتژیک محسوب می شود لذا جهت رهایی از واردات بی رویه و جلوگیری از خروج  ارز و رسیدن به خودکفایی در تولید محصولات روغنی، در مرداد ماه سال جاری، شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس جهت انتقال دانش فنی و تکنولوژی روز تولید دانه های روغنی، تفاهمنامه همکاری با وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با انتقال دانش فنی و تکنولوژی روز تولید دانه های روغنی کلزای زمستانه با همکاری و مشارکت شرکت اورالیس فرانسه منعقد نمود.

جهت افزایش عملکرد در واحد سطح و دستیابی به تولید انبوه و بهره وری مطلوب برای اولین بار ۲۴۶ تن بذور هیبرید کلزای تیپ زمستانه جهت کاشت ۶۰ هزار هکتار مزارع کلزا در اقلیم های سرد و معتدل از شرکت اورالیس فرانسه با مشارکت شرکت توسعه تجارت بین المللی و وزارت جهاد کشاورزی وارد کشور شده و از طریق شرکت خدمات حمایتی بین زراعین توزیع گردیده است.

از دیگر اقدامات در این زمینه می توان به اجرای ۱۸۰۰ هکتار پایلوت آموزشی ترویجی انتقال دانش فنی تولید کلزای زمستانه ارقام فرانسوی در استان های پایلوت (آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، همدان، فارس، خراسان رضوی) هرکدام سیصد هکتار با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی اشاره نمود که با اجرای مزارع پایلوت در کشور و با عنایت به عملکرد هکتاری کلزای زمستانه بر اراضی آبی حدود ۵/۲ تن پیش بینی می شود و با اجرای طرح مزارع پایلوت عملکرد هکتاری حداقل به ۵/۳ تن می رسد که این موضوع علاوه بر افزایش حدود یک تن محصول در هکتار بر اقتصادی بودن کشت کلزا در تناوب با گندم اهمیت دارد.

امیدوارم با ادامه روند همکاری با شرکت اورالیس فرانسه بتوانیم نیازمندی های کشور را در جهت نیاز به بذر هیبرید کلزا فراهم نموده و کمکی به اقتصاد و تامین نیازهای غذایی کشور بنماییم.