عملکرد دولت در ‌۱۱ ماهه گذشته

خانه » عملکرد دولت در ‌۱۱ ماهه گذشته

عملکرد دولت در ‌۱۱ ماهه گذشته

۱۳۸۵/۱۲/۲۰ ۱۶:۴۹:۰۷ ۲۰ اسفند ۱۳۸۵ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|
وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در نشستی خبری گزارشی از عملکرد دولت در ۱۱ ماهه گذشته ارائه کرد.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به گفته دکتر داوود دانش‌جعفری از نظر مالی دریافت‌های دولت طی این مدت بیش از ۹۱ درصد محقق شده است که سهم درآمد عمومی‌ از این میزان ۸۶ درصد است.
 
وی گفت: در عین حال درآمد‌های مالیاتی علی‌رغم اینکه از عملکرد کل سال ۸۴ بالاتر بوده است به میزان ۸۳ درصد محقق شده است، البته سهم محقق شده درآمد‌های مالیات‌های مستقیم به میزان ۹۲ درصد تحقق یافته است و نسبت به عملکرد سال ۸۴ نیز ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
وی با بیان اینکه درآمد‌های مالیات‌های مستقیم در ۱۱ ماهه امسال حدود ۶۹ درصد محقق شده است که نسبت به عملکرد سال ۸۴ به میزان هشت درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: از مجموع درآمد‌های مالیاتی کشور در سال ۸۵، ۲۵ درصد از محل مالیات‌های مربوط به واردات کسب شده است که سهم واردات کالا ۹/۲۲ درصد و سهم واردات خودرو ۱/۲ درصد بوده است. سهم مالیات واردات کالا در سال ۸۴ به میزان ۷/۲۶ درصد بوده است که در سال جاری کاهش یافته است.
 
دانش جعفری متذکر شد: درآمد‌های نفتی از محل صادرات نفت در ۱۱ ماهه گذشته ۱۰۰ درصد محقق شده است و نسبت به عملکرد سال ۸۴ حدود ۹۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
او به وضعیت پرداخت‌های دولت در ۱۱ ماه گذشته اشاره کرد و افزود: پرداخت‌های دولت به میزان ۸۷ درصد محقق شده که نسبت به سال سال ۸۴، ۴۱ درصد افزایش یافته است. در عین حال پرداخت‌های جاری دولت بیش از ۹۷ درصد در این مدت محقق شده است. از این میزان سهم پرداخت‌های جاری ملی ۹۶ درصد و سهم پرداخت‌های جاری استانی ۱۰۱ درصد بوده است.
 
وی از تحقق ۵/۶۲ درصدی پرداخت‌های عمرانی در ۱۱ ماه گذشته خبر داد و افزود: این میزان پرداخت صورت گرفته نسبت به عملکرد سال ۸۴ به میزان ۵۵ درصد افزایش یافته است.
 
او به تصویب اصلاحیه متمم بودجه ۸۵ اشاره و خاطرنشان کرد: دولت با مصوبه مجلس شورای اسلامی‌ مجبور شد که تا پایان سال جاری مبلغ سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از اعتبارات پرداخت‌های عمرانی را به موارد دیگری منتقل کند. بدین ترتیب پرداخت‌های عمرانی تا پایان امسال به ۱۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بالغ می‌شود در حالی که قرار بود به میزان ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار انجام شود.
 
وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه دولت مجبور شد پرداخت‌های عمرانی در باقی مانده سال را کاهش دهد، بدین ترتیب تا پایان امسال پرداخت‌های عمرانی به میزان کمتر از ۸۰ درصد محقق خواهد شد. اما پرداخت‌های جاری با جابه‌جایی صورت گرفته به میزان ۱۰۴ درصد محقق خواهند شد.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی به وضعیت صادرات و واردات در ۱۱ ماهه سال ۸۵ اشاره کرد و گفت: صادرات غیر نفتی در این مدت ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است در حالی که میزان واردات ۳۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار گزارش شده است، براساس این آمار صادرات غیر نفتی به میزان ۴۰ درصد رشد کرده است و رشد واردات نیز در حد ۳/۳ درصد متوقف شده است.
 
وی به رشد ۲۳ درصدی عملکرد ترانزیت خارجی تا پایان سال اشاره کرد و افزود: دولت سال ۸۵ را با موجودی ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری در حساب ذخیره ارزی آغاز کرد. در این مدت گذشته واریزی‌ها و برداشت‌های جدیدی صورت گرفته است به ترتیبی که حجم مبالغ واریز شده ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار بوده است و سقف برداشت‌های بخش خصوصی چهار میلیارد دلار و میزان برداشت‌های مربوط به تکالیف بودجه‌ای ۱۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بوده است بدین ترتیب موجودی فعلی حساب ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار است.
 
دانش جعفری وضعیت تولید ناخالص داخلی در سال ۸۵ را مورد توجه قرار داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال رشد اقتصادی بر خلاف سال گذشته که ۴/۵ درصد بود به ۸/۵ درصد افزایش یابد. نرخ بیکاری نیز در سه ماهه اول امسال ۱۱ درصد بود در حالی که در سه ماهه اول سال ۸۴ به میزان ۹/۱۱ درصد بوده است. در عین حال نرخ بیکاری در سه ماهه دوم امسال ۲/۱۰ درصد بوده در حالی که این نرخ در سه ماهه دوم سال ۸۴ به میزان ۹/۱۰ درصد بوده است که امسال کاهش یافته است.