عضو کمیسیون کشاورزی:‌ با خودکفایی در تولید گندم فاصله کمی داریم

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به پیش‌بینی خرید تضمینی 10 میلیون تن گندم در سال‌های آینده گفت: با خودکفایی در تولید گندم فاصله کمی داریم.

سید راضی نوری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا، اظهار کرد: برای امسال،‌ خرید تضمینی 8 میلیون تن گندم پیش‌بینی می‌شد که محقق شد، برای سال‌های آتی نیز پیش‌بینی می‌شود این رقم به 10 میلیون تن برسد. از همین حالا هم تامین بودجه شده و اعتبارات آن درنظر گرفته شده تا هزینه آن به موقع به کشاورزان پرداخت شود.

او تاکید کرد: این مقدار خرید تضمینی گندم با توجه به کاهش بارندگی به این معنی است که بین کشاوزان و وزارت جهاد اعتماد سازی شده و وزارت جهاد توانسته وعده خود به کشاورزان را محقق کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: این روند افزایش در دولت یازدهم از رقم پایین 4 میلیون تن تا نهایتا 6.7 میلیون تن که امسال به 8 میلیون تن رسیده نشان می‌دهد که کشاورزان اعتماد لازم را پیدا کرده‌اند و ان‌شاءالله با این که به خودکفایی برسیم فاصله کمی دارم.

نوری افزود: امیدواریم پیش‌بینی تولید 10 میلیون تن گندم محقق شود تا بتوانیم به خودکفایی برسیم و این مقدار ارز که بابت خرید گندم از کشور خارج می‌شود برای کارهای اساسی‌، تولید محصولات بیشتر و بهبود وضعیت فعلی صرف شود.

این نماینده مجلس همچنین ابراز امیدواری کرد که نرخ خرید تضمینی گندم در سال آینده افزایش پیدا کند و وزارت جهاد، گندم تولید کشاورزان را با قیمت واقع‌بینانه‌تری بخرد.