صف‌آرایی خریداران و فروشندگان

کد خبر: DEN-729862 تاریخ چاپ: ????/??/?? منبع: روزنامه دنیای اقتصاد – شماره ????
 رشد شاخص این بازار در پی معامله 64 میلیون و 485 هزار و 195 سهم و حق‌تقدم به ارزش 509 میلیارد و 228 میلیون ریال صورت گرفت.
در این معاملات که در 11 هزار و 793 دفعه انجام شد، پتروشیمی مارون، نفت ایرانول و بانک سرمایه باعث رشد شاخص و نمادهای پتروشیمی زاگرس، همراه اول، پتروشیمی خراسان و میدکو منجر به افت شاخص شدند.
بنابر این گزارش، نمادهای میدکو لیزینگ ایرانیان، کویرتایر و آ‌س‌پ بیشترین حجم معاملات را در میان نمادهای فرابورسی داشتند. از سوی دیگر روز گذشته در پی بازگشایی نماد شرکت لیزینگ ایرانیان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه، قیمت هر سهم این شرکت فرابورسی از جهش 34 درصدی برخوردار شد.
همچنین در پی رونق گروه بانکی، بانک سرمایه با تقاضای خرید همراه بود که تا پایان بازار بدون عرضه باقی ماند. در این میان بانک گردشگری به همراه بانک دی از معاملات قابل توجهی برخوردار بودند. پس از افزایش نماد لیزینگ ایرانیان، نمادهای بانک سرمایه، سرمایه‌گذاری تدبیرگران، صنعت روی زنگان، بانک گردشگری و بیمه سامان از بیشترین افزایش قیمت و نمادهای بیمه میهن، پخش البرز، مرجان کار، توکاریل و پتروشیمی زاگرس از بیشترین کاهش قیمت برخوردار بودند. همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را سه نماد گواهی سپرده انصار، اجاره امید و اجاره مسکن داشتند. طبق پیام ناظر بازار، نماد معاملاتی اوراق مرابحه شرکت گروه صنعتی بوتان، پس از پرداخت بهای اقساط سه ماهه، معامله شد. از سوی دیگر نماد معاملاتی شرکت بیمه نوین و رهشاد سپاهان برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه در 29خرداد در پایان معاملات متوقف شدند. افزون بر این، هر برگه امتیاز تسهیلات مسکن با کاهش 2.7درصدی قیمت روبه‌رو بود و در این میان هر برگه امتیاز تسهیلات مسکن بهمن 89 به نرخ 470هزارو 138 ریال رسید.
بلوک 3.94 درصدی کاشی صدف سرام عرضه می شود
شرکت کاشی صدف سرام استقلال آباده 3.94درصد از سهام خود را به قیمت پایه هر سهم 1000 ریال، یک شنبه 16تیر به صورت یک‌جا و نقد در بازار پایه فرابورس عرضه می‌کند. شرکت کاشی صدف سرام استقلال آباده، 4 میلیون و 732 هزار و 466 سهم معادل 3.94 درصد ازکل سهام شرکت را به ارزش 4.7میلیارد ریال و قیمت پایه هر سهم 1000 ریال عرضه می کند. این شرکت با سرمایه 120میلیارد ریال، در حوزه احداث و بهره‌برداری از کارخانه کاشی، سرامیک وتولید انواع کاشی فعالیت می کند و در حال حاضر 51 درصد سهام آن به شرکت تهیه و تولید خاک نسوز استقلال آباده و 45.06 درصد به سهامداران حقیقی و حقوقی تعلق دارد.
تعداد اوراق مشارکت فرابورس10 تایی شد

رییس اداره نظارت بازار فرابورس از گشایش نماد اوراق مشارکت شهرداری دزفول خبرداد و گفت: معاملات این اوراق با نرخ سود علی الحساب سالانه 20درصد از اول تیر ماه در بازار ابزارهای نوین مالی انجام می شود. افسانه اروجی با اعلام این خبر افزود: در پی موافقت فرابورس با پذیرش اوراق مشارکت شهرداری دزفول در بازار ابزارهای نوین مالی و پذیره نویسی 600 میلیارد ریال از طریق شعب بانک شهر در 27اسفند سال 91، معاملات دست دوم اوراق از شنبه اول تیر در این بازار آغاز می شود. وی با اشاره به با نام و قابل معامله بودن اوراق در فرابورس، تصریح کرد: نرخ سود علی‌الحساب سالانه این اوراق 20 درصد است وبه مدت 4 سال هر سه ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه پرداخت می‌شود. به گفته اروجی؛ کارمزد معاملات دست دوم اوراق
بر اساس نرخ‌های کارمزد فرابورس از خریداران و فروشندگان دریافت می‌شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: خرید اوراق با داشتن کد معاملاتی فعال انجام شده و تمام سرمایه گذاران با مراجعه به شبکه کارگزاری فرابورس می توانند اوراق را به قیمت اسمی هر ورقه یک میلیون ریال خریداری کنند.