صرفه‌جویی ۴۰۰ هزار یورویی با بومی‌سازی قطعات

صرفه‌جویی ۴۰۰ هزار یورویی با بومی‌سازی قطعات

مدیرعامل شرکت گلتاش از صرفه جویی ۴۰۰ هراز یورویی حاصل از بومی سازی و قطع وابستگی به واردات در خطوط خمیر دندان این شرکت خبر داد و گفت: بسیاری از قطعات دستگاه‌ها که پیش از این وارد می‌شد، اکنون توسط واحد فنی گلتاش نقشه‌برداری و با همکاری قطعه‌سازان داخلی ساخته شده است.

یزدان کرمی با اشاره به اهمیت عبور از تحریم‌های دشمنان و ضرورت بومی‌سازی صنایع مختلف برای عبور از مشکلات، اظهار کرد: با توجه به شرایط تحریمی، تأمین قطعات ماشین‌آلات در کارخانجات تولیدی با مشکلات فراوانی همراه شده است و افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها، نبود دسترسی به منابع تأمین قطعات، مشکلات ترخیص و تخصیص ارز جهت انجام امور بازرگانی خارجی از مشکلاتی است که کارخانجات تولیدی جهت تأمین قطعات با آن درگیر هستند.

 

مدیرعامل شرکت گلتاش به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در زمینه کاهش وابستگی به بیگانگان اشاره و بیان کرد: تاکیدات مقام معظم رهبری پس از آغاز جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و شرکت توسعه صنایع بهشهر را بر آن داشت تا زمینه قطع وابستگی و استقلال اقتصادی کشور را با بومی‌سازی قطعات فراهم کنند.

کرمی با بیان اینکه شرکت گلتاش بزرگ‌ترین تولید کننده خمیر دندان در کشور است، گفت: سال ۹۷ شرکت گلتاش ۲,۵۸۷ تن خمیر دندان تولید کرده که این رقم در سال ۹۸ به ۳,۶۱۴ تن رسیده است. همچنین دستگاه بسته‌بندی خمیردندان نوردن با ظرفیت اسمی بسته‌بنـدی  ۲۰۰  تیـوب خمیـر دنـدان در دقیقه به عنوان پر سرعت‌ترین دستگاه بسته‌بندی خمیردندان در اختیار این شرکت است.

وی اضافه کرد: این شرکت با تکیه بر تجربیات و دانش فنی قبلی در خصوص نوسازی و بومی‌سازی ماشـین‌آلات خـط تولید شرکت با هدف کاهش هزینه‌های زیاد بازسازی، اقدام به طراحی، برنامه‌ریـزی و اجـرای پـروژه نوسـازی سیستم کنترل دستگاه بسته‌بندی خمیردندان کرده است.

مدیرعامل شرکت گلتاش گفت: بر اساس آخرین استعلام از شرکت سوئدی سازنده دستگاه به منظور تـامین قطعـات الکترونیکـی هزینه ۴۰۰هزار یورو اعلام شد. در حالی که با توجه به شرایط تحریم از زمستان سال گذشته این شرکت فروش هرگونه تجهیـزات بـه شرکت‌های ایرانی را متوقف کرده است.

کرمی با بیان اینکه با اتکا به توان و تخصص بومی کارکنان شرکت گلتاش این پروژه با مبلغی حدود ۱۹ میلیون تومان انجام شد، گفت: بسیاری از قطعات دستگاه‌ها که پیش از این وارد می‌شد، توسط واحد فنی شرکت گلتاش نقشه‌برداری و با همکاری قطعه‌سازان داخلی ساخته شده است.