صادرات کالاهای ایرانی به ایتالیا از طریق بورس کالای ایران

در پی بازدید هیات بلند پایه اقتصادی کشور ایتالیا از بورس کالای ایران، طرفین بر توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور از طریق بورس کالای ایران و استفاده از ظرفیت تالار صادراتی این بورس برای صادرات کالاهای ایرانی به ایتالیا تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، با توجه به برنامه دولت ایتالیا برای توسعه مناسبات اقتصادی با اقتصادهای نوظهور، هیات بلند پایه اقتصادی کشور ایتالیا به ریاست جورجیو جوانولی، رئیس بخش هفتم وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همراهی معاون و مدیر بخش همکاری‌های بین‌المللی آژانس بازرگانی خارجی این کشور(ICE)، دبیرکل انجمن تجارت خارجی ایتالیا (AICE) و مشاور انجمن تجارت خارجی ایتالیا، در نشست مشترکی با مدیران ارشد بورس کالای ایران شرکت کردند.
بر‌اساس این گزارش، دکتر حسین پناهیان در این نشست با اشاره به کارکردهای بورس کالای ایران در اقتصاد ملی و اعتقاد دولت ایران به مکانیسم عرضه و تقاضای بورس کالا درخصوص نقش تعیین‌کننده این بورس در شفاف‌سازی بازار کالاهای ایرانی صحبت کرد و گفت: بورس کالای ایران به‌عنوان یکی از نهادهای بازار سرمایه ایران، طی سال‌های اخیر توسعه پرشتابی را تجربه کرده است و در حال حاضر محصولات پتروشیمی سهم عمده‌ای در معاملات بورس کالا دارد و محصولات فلزی و معدنی نیز در جایگاه بعدی قرار دارد. همچنین، بخشی از این محصولات از طریق تالار صادراتی این بورس به خارج از کشورها صادر می‌شود.
این گزارش حاکی است، فرانچسکو پنسابنه مدیر بخش همکاری‌های بین‌المللی آژانس بازرگانی خارجی ایتالیا (ICE) نیز با بیان اینکه سفر ما به ایران در راستای پروژه راهبردی توسعه مناسبات اقتصادی ایتالیا و ایران صورت گرفته است، گفت: ورود هیات اقتصادی ایتالیا به کشور ایران براساس مطالعه و ارزیابی دقیقی بوده است که ما نسبت به پتانسیل‌های اقتصادی ایران داشته‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه ایران اولین کشور هدف پروژه راهبردی توسعه مناسبات اقتصادی ایتالیا بوده است، توضیح داد: ایران دومین شریک تجاری ایتالیا در گذشته بوده است و ما تلاش داریم باتوجه به فصل جدید سیاسی که در پیش است، مناسبات تجاری خود را با ایران توسعه دهیم و بدون شک بورس کالای ایران می‌تواند یکی از دروازه‌های توسعه و هموار‌سازی مناسبات تجاری ایران و ایتالیا باشد. مدیر بخش همکاری‌های بین‌المللی آژانس بازرگانی خارجی ایتالیا در ادامه گفت: بورس‌های کالایی در جهان به‌عنوان نمادهای اقتصاد مدرن به شمار می‌روند و ما درصدد شناسایی امکان واردات مستقیم کالاهای ایرانی در حوزه مشتقات هیدروکربوری شامل اوره و پلی اتیلن، مواد معدنی و آهنی، مرمر، سنگ‌های تزئینی و سیمان به ایتالیا هستیم و معتقدیم می‌توان از ظرفیت تالار صادراتی بورس کالای ایران برای این منظور استفاده کنیم.
در این نشست مشترک، فرصت‌های همکاری بین بورس کالای ایران و نهادهای تجاری کشور ایتالیا درخصوص تجارت محصولات پتروشیمی، سیمان، سنگ‌آهن، فلزات و سایر مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور مورد بررسی قرار گرفت و طرفین بر فراهم کردن بستر مناسب برای ارتباط بورس‌های دو کشور و همچنین آشنایی شرکت‌ها و تولیدکنندگان ایتالیایی و ایرانی با معاملات در بازارهای دو کشور استقبال کردند.