صادرات محصولات پتروشیمی ۱۳۱ درصد افزایش یافت

خانه » صادرات محصولات پتروشیمی ۱۳۱ درصد افزایش یافت

صادرات محصولات پتروشیمی ۱۳۱ درصد افزایش یافت

۱۳۸۵/۱۲/۱۶ ۱۹:۲۷:۳۳ ۱۶ اسفند ۱۳۸۵ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|
در ۱۱ ماهه امسال ۵ میلیارد و ۳۴۵ میلیون و ۶۷۲ هزار دلار محصولات پتروشیمی به خارج از کشور صادر شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۱ درصد افزایش یافت.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی گمرک ایران در این مدت ۴/۴۲ درصد از وزن و ۸/۳۸ درصد از ارزش کل صادرات غیرنفتی کشورمان به صادرات محصولات پتروشیمی اختصاص یافت.
 
میزان وزنی محصولات پتروشیمی ۱۲ میلیون و ۵۷۵ هزار و ۳۷۸ تن بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافت.
 
بیشترین میزان صادرات در زیرگروه محصولات پتروشیمی به لحاظ ارزش به صادرات میعانات گازی، پروپان و بوتان اختصاص یافت. در این مدت ۳ میلیارد و ۶۶۰ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار میعانات گازی، پروپان و بوتان صادر شد که ۵/۲۶ درصد از ارزش کل صادرات در این بخش را دارا بود.
 
بعد از میعانات گازی پروپان و بوتان، صادرات سایر محصولات شیمیایی، پلی‌اتیلن، متانول، بنزن و انواع آن، قیر، آمونیاک، گوگرد پالایشگاهی، پی‌وی‌سی و پروپیلن بیشترین میزان را به خود اختصاص دادند.
 
در این مدت ۷۳۲ میلیون و ۷۸۳ هزار دلار سایر محصولات پتروشیمی، ۲۵۷ میلیون و ۶۷۴ هزار دلار پلی‌اتیلن، ۱۶۰ میلیون و ۱۲۸ هزار دلار متانول، ۱۲۵ میلیون و ۴۴۷ هزار دلار بنزن و انواع آن، ۱۰۴ میلیون و ۹۴۲ هزار دلار قیر، ۶۷ میلیون و ۳۵۴ هزار دلار آمونیاک، ۳۹ میلیون و ۳۱۳ هزار دلار گوگرد پالایشگاهی، ۳۰ میلیون و ۶۵ هزار دلار پی‌وی‌سی، ۲۱ میلیون و ۷۲ هزار دلار پروپیلن و ۲۰ میلیون و ۲۶۱ هزار دلار حلال نفتی به خارج از کشور صادر شد.