سکه رقیب جدید فلزات در بورس کالا

خانه » سکه رقیب جدید فلزات در بورس کالا

سکه رقیب جدید فلزات در بورس کالا

۱۳۹۰/۸/۲۱ ۱۳:۴۱:۵۰ ۲۱ آبان ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

با رشد ارزش معاملات آتی؛

این روزها ارزش روزانه معاملات آتی سکه در بورس کالا به ارزش معاملات رینگ فلزات بورس کالا نزدیک شده است که کارشناسان بر این باروند با توجه به روند صعودی قراردادهای آتی به زودی سلطه ? ساله فلزات در بورس کالا به پایان می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، از زمان راه اندازی بورس فلزات تهران در سال ?? و افتتاح شرکت بورس کالا در سال ?? تا به امروز، همیشه گروه محصولات فلزی در بورس کالای ایران یکه تاز معاملات بوده و با وجود تلاش های رینگ پتروشیمی درسال های گذشته همچنان این رینگ به صدرنشینی خود ادامه می دهد.

اما در ماه‌های اخیر یک پدیده در تالار نقره‌ای متولد شده است که روزانه بیش از ?? میلیارد تومان سرمایه در بورس کالا جا به جا می‌کند که نام این محصول معاملات آتی سکه است.

به عنوان نمونه در معاملات روزانه هفته گذشته قراردادهای آتی سکه به حدود ۸۰ میلیارد تومان رسید تا معاملات محصولات فلزی در ذهن معامله گران تداعی شود و آنان از سکه به عنوان رقیب جدید رینگ فلزات بورس کالا سخن بگویند.

به گفته کارگزاران ارزش روزانه رینگ فولادی‌ها در بورس کالا حدود ارزش کنونی معاملات سکه یعنی ?? میلیارد تومان است که با توجه به توسعه روز افزون قراردادهای آتی و استقبال چشمگیر از این بازار به نظر می رسد زمان زیادی تا صدرنشینی معاملات سکه در بورس باقی نمانده است.

با توجه به شرایط فوق می توان گفت سکه به تنهایی روی دست تمام محصولات رینگ فلزات چون فولاد، آلومینیوم، مس، روی، سرب، فلزات گرانبها، نیکل، کک، سولفور مولیبدن، سیمان و سنگ‌آهن بلند شده، اما این در حالی است که تصور این امر در همین چند ماه های گذشته دور از ذهن بود.

نکته جالب اینکه وقتی قراردادهای آتی سکه طلا در سال ۸۷ راه اندازی شد، مسوولان بورس کالا یکی از اهداف اصلی این بازار را رسیدن شمار قراردادهای سکه به دو هزار قرارداد در روز اعلام کردند که اکنون شاهد معاملات روزانه بیش از ?? هزار قرارداد در این بازار هستیم. به این ترتیب به نظر می رسد متولیان این بازار باید به فکر ترسیم اهداف بزرگتر و ورود کالاهای جدید به این بازار باشند.