سودآوری وبانک در شش‌ماهه نخست سال

سیامک ظاهری جانشین مدیرعامل و معاونت امور مالی واداری شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی در گفتگو با روزنامه دنیای اقتصاد؛ سود «وبانک» به عنوان یکی از هلدینگ‌های چند رشته‌ای پرسابقه در 6 ماهه منتهی به شهریور سال جاری(1399)  با تحقق 301 ریال برای هر سهم (حسابرسی نشده و نسبت به سرمایه جدید در شرف ثبت شرکت) نسبت به دوره مشابه سال گذشته، 3.7 برابر رشد داشته‌است.

سیامک ظاهری، جانشین مدیرعامل و معاون مالی و اداری گروه توسعه ملی در خصوص اهمیت ویژه فعالیت هلدینگ‌های چند رشته‌ای گفت:

نمی‌توان منکر این امر بود که هلدینگ‌ها از اهرم‌های اصلی رشد و توسعه‌ی اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. هلدینگ‌های چند رشته‌ای با سرمایه‌گذاری در حوزه‌ها و صنایع مختلف اقتصادی کشور نظیر پتروشیمی، سیمان، املاک و مستغلات، فناوری اطلاعات و … موجبات گردش نقدینگی در چرخه‌ی اقتصاد و رونق تولید را فراهم می‌آورند. گروه توسعه ملی به عنوان یکی از هلدینگ‌های چند رشته‌ای بورس و اوراق بهادار تهران با وسعت فعالیت در صنایع و حوزه‌های متعدد، همواره در تلاش بوده‌است با رصد فرصت‌های سرمایه‌گذاری و با هدف ارزش‌آفرینی در مسیر توسعه گام بردارد.

وی افزود: یکی از ماهیت‌های هلدینگ‌های چند رشته‌ای، سنگین بودن وزن تحرک آنهاست. با توجه به پرتفوی متنوع گروه توسعه ملی که از شرکت‌های بورسی آن می‌توان شرکت پتروشیمی شازند (شاراک)، توسعه صنایع سیمان (سیدکو) و توسعه صنایع بهشهر (وبشهر) را نام برد و هرکدام وزنه‌ی سنگینی در حوزه‌های مرتبط محسوب می‌شوند، حرکت به سمت سودآوری تنها با ایفای درست اقدامات اجرایی بر اساس تصمیمات اساسی و برپایه‌ی خرد جمعی ممکن بود که این مهم با توجه به نتیجه‌ی حاصل شده از 6 ماهه‌ی نخست سال جاری و دست‌یابی به سود 301 ریال به ازای هر سهم (نسبت به سرمایه جدید شرکت) و رشد 3.7 برابر نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته، محقق شد؛ البته بدیهی‌ست بر اساس سرمایه‌ی فعلی شرکت و تعداد سهام منتشر شده، سود هر سهم 505 ریال در کدال افشا شده است.

معاون مالی و اداری وبانک در خصوص عملکرد 6 ماهه این هلدینگ و دستیابی به سود خالص حدود 821 میلیارد تومان (حسابرسی نشده) در نیمه نخست سال 1399، اقدامات اجرایی و کلیدی زیر را جهت نیل به این دستاورد عنوان کرد:

  • تفکر یکپارچه‌سازی تیم اجرایی در راستای تحقق اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شرکت
  • اتخاذ تصمیمات هوشمندانه در سبد سرمایه‌گذاری در مقاطع خاص زمانی، ساماندهی و مدیریت تخصصی پرتفوی سرمایه‌گذاری
  • بهینه‌سازی اقدامات و برنامه‌های فروش
  • مدیریت بهینه ریسک با توجه به تلاطم بازار سرمایه در سال جاری
  • کوتاه کردن دوره‌های وصول مطالبات و دریافت مطالبات معوق، بهبود نقدینگی و مدیریت آن
  • و درنهایت نظارت بر اجرای صحیح برنامه‌های استراتژیک شرکت‌های زیرمجموعه و عملکرد مطلوب آنها

سیامک ظاهری در ادامه افزود: درآمد سود تضمین شده و سود فروش سرمایه‌گذاری‌های وبانک نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است، لیکن با بهره‌برداری صحیح و اصولی از شرایط بازار سرمایه در نیمه‌ی اول سال جاری، گروه توسعه ملی در سرفصل سود فروش سرمایه‌گذاری‌ها نسبت به دوره‌ی مشابه سال گذشته رشد حدود 748 % داشته که سود قابل توجهی را عاید سهامداران وبانک کرده است؛ لازم به ذکر است سود فروش سرمایه‌گذاری در 6 ماهه‌ی نخست 99 حدود 77% از سود خالص دوره و از طرفی حدود 75% از مجموع درآمد عملیاتی شرکت را به خود اختصاص داده‌است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن شرایط فعلی و نوسانات اقتصادی، بی‌شک به قطعیت نمی‌توان میزان سودآوری را پیش بینی نمود اما با توجه به تاریخ سال مالی و زمان برگزاری مجامع اهم شرکت‌های فرعی و وابسته تاثیرگذار بر عملکرد گروه توسعه ملی، همچنین برنامه‌ریزی و تلاش‌های شش ماهه‌ی دوم، حسب روال بخش عمده درآمد این شرکت در عملکرد نیمه دوم سال  وبانک محقق خواهد شد، به همین منظور روند سودآوری وبانک در 6 ماهه‌ی دوم سال جاری نیز مطلوب خواهد بود.