سقوط بورس‌های آسیایی بهای نفت را کاهش داد

خانه » سقوط بورس‌های آسیایی بهای نفت را کاهش داد

سقوط بورس‌های آسیایی بهای نفت را کاهش داد

۱۳۸۵/۱۲/۱۴ ۱۲:۲۲:۰۲ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
ادامه تزلزل بورس‌های آسیایی که موجب افزایش نگرانی‌ها نسبت به کاهش رشد اقتصادی جهانی شده است، کاهش بهای نفت را به دنبال داشت.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، بهای نفت خام پایه آمریکا امروز در آغاز مبادلات هفتگی در بورس نیویورک ۷۵ سنت کاهش یافت و به ۶۰.۹ دلار رسید. بهای نفت روز جمعه نیز پس از یک هفته روند صعودی، ۳۶ سنت کاهش یافته بود.
بهای نفت برنت دریای شمال در بورس لندن نیز امروز صبح با ۸۹ سنت کاهش مواجه شد و به ۶۱.۲ دلار رسید.قیمت‌های جهانی نفت خام هفته گذشته ۰.۵ دلار افزایش یافته بود.
سقوط فاحش بورس‌های آمریکا و سپس آسیا و استرالیا موجب شد سرمایه‌گذاران با نگرانی از ادامه سقوط این بورس‌ها سهام‌های خود را به دارایی‌های با ریسک کمتری تبدیل کنند و همین امر ادامه روند نزولی بورس‌ها را به دنبال داشت.
سقوط بورس‌های کشورهای چین و ژاپن که دومین و سومین مصرف‌کنندگان نفت در جهان هستند، نگرانی نسبت به کاهش رشد اقتصادی این کشورها و در نتیجه کاهش مصرف آنها را به دنبال داشته است و همین امر نیز تاثیر خود را بر بازار نفت گذاشت.
با وجود کاهش دو روز اخیر، بهای نفت همچنان در نزدیکی بالاترین سطح ۲ ماه اخیر قرار دارد و مسئله هسته‌ای ایران، اجلاس اوپک و نزدیک شدن به فصل گرما و افزایش مصرف بنزین در آمریکا مهمترین تحولات آتی بازار نفت محسوب می‌شوند.