ساخت پالایشگاه در آمریکای جنوبی

معاون وزیر نفت با اشاره به امضای تفاهم‌نامه جدید همکاری بین ایران و یک شرکت برزیلی، گفت: در صورت توافق نهایی با مشارکت دو طرف، یک پالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام در آمریکای جنوبی احداث خواهد شد.

عباس کاظمی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرگزاری‌مهر با اشاره به امضای تفاهم‌نامه جدید همکاری بین یک شرکت برزیلی و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: براساس این توافقنامه مشترک بین دو طرف، قرار است یک پالایشگاه جدید نفت در آمریکای جنوبی احداث شود.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، ظرفیت این پالایشگاه در دست مذاکره را حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد و افزود: امروز یک تفاهم‌نامه مشترک همکاری بین دو طرف امضا شده است.
معاون وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا قرار است خوراک این پالایشگاه توسط ایران از طریق نفت خام یا میعانات گازی تامین شود؟ اظهار کرد: براساس توافقی که با این شرکت برزیلی انجام شده، خوراک این پالایشگاه صرفا نفت خام بوده و قصد داریم با ساخت این پالایشگاه، امنیت بلندمدت برای تقاضای نفت خام صادراتی ایران ایجاد کنیم.وی همچنین از مذاکره با یک شرکت هندی برای ساخت یک پالایشگاه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای نفت خام در این کشور خبر داد و یادآور شد: این پالایشگاه هم قرار است با مشارکت ۵۰ درصدی ایران و این شرکت هندی احداث شود.
کاظمی با تاکید بر اینکه ساخت پالایشگاه نفتی در هند صرفا در مرحله مذاکره است، خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ‌گونه توافق‌نامه یا تفاهم‌نامه مشترک همکاری با شرکت هندی امضا نشده و صرفا مذاکرات اولیه انجام گرفته است.
معاون وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از ۳طرح عظیم پالایشگاهی در سال ۹۴ گفت: با بهره‌برداری از طرح بنزین‌سازی پالایشگاه‌های بندرعباس و اصفهان، تولید بنزین ایران امسال بیش از ۳ میلیون لیتر افزایش می‌یابد.
این مقام مسوول با اشاره به برنامه‌ریزی برای افزایش صادرات گازوئیل به عراق، اقلیم کردستان و افغانستان در سال جاری، اظهار کرد: با افزایش تولید گاز میزان تحویل سوخت مایع به مشترکان مختلف همچون نیروگاه‌ها و صنایع به شدت کاهش یافته و از این‌رو سیاست سال جاری بر مبنای صادرات فرآورده‌های نفتی است.
وی همچنین از برنامه‌ریزی به منظور کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌های داخلی خبر داد و یادآور شد: بر اساس وضعیت عرضه و تقاضا در بازار جهانی، میزان تقاضا برای خرید نفت کوره رو به کاهش بوده و از این‌رو سیاست ایران کاهش تولید و عرضه نفت کوره است.
نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید بر اینکه با اجرای طرح‌های جدید بهینه‌سازی و توسعه در پالایشگاه‌های موجود نفت قصد داریم تولید گازوئیل را جایگزین نفت کوره کنیم، گفت: علاوه بر این سال جاری در کنار افزایش صادرات گازوئیل، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع با بهره‌برداری از پالایشگاه خلیج‌فارس، ایران علاوه بر توقف واردات به یکی از کشورهای صادرکننده این فرآورده نفتی تبدیل می‌شود.