ساخت مخازن استراتژیک نفت ایران تا پایان سال

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران با اشاره به پروژه‌های میدان گازی کیش و سلمان گفت: فاز اول میدان گازی کیش نیز برای زمستان سال 95 و به ظرفیت تولید روزانه 25 میلیون متر مکعب می‌رسد و میدان گازی سلمان 2 نیز که اخیراً به شرکت متن واگذار شده است به دنبال سرمایه‌گذار از طریق بیع متقابل است.

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران گفت: ۵ میدان نفتی و گازی که نیازمند سرمایه‌گذار هستند، در کنفرانس لندن معرفی خواهند شد.

به گزارش فارس، عبدالرضا حسین‌نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران در یک نشست خبری که صبح امروز در وزارت نفت برگزار شد با اشاره به میادین نفتی و گازی که در اختیار این شرکت است گفت: 5حوزه نفتی در غرب کارون داریم که با کشور عراق مشترک است.

وی ادامه داد: آزادگان جنوبی بزرگ‌ترین مجموعه این میادین است که پس از آنکه پیمانکار چینی از توسعه این میدان نفتی خلع ید شد، کار توسعه از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران ادامه داد: فاز اول میدان نفتی آزادگان جنوبی قرار است ما را به تولید 320 هزار بشکه نفت در روز برساند و در مجموع پس از بهره‌برداری 2 فاز تولید نفت از این میدان به روزانه 600 هزار بشکه می‌رسد.

حسینی نژاد با اشاره به میدان نفتی آزادگان شمالی گفت: این میدان نیز قرار است تا شهریور ماه سال جاری به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به میدان نفتی یادآوران گفت: این میدان نیز از طریق سرمایه‌گذاری بیع متقابل توسعه پیدا می‌کند،هم اکنون 50 هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می‌شود که پس از تکمیل نیز سقف برداشت 85 هزار بشکه است.

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران با اشاره به میدان یاران شمالی و جنوبی خاطرنشان کرد: میدان یاران شمالی نیز از طریق بیع متقابل سرمایه‌گذاری شده و تولید از این میدان به روزانه 30 هزار بشکه می‌رسد، میدان یاران جنوبی نیز که از منابع داخلی صنعت نفت سرمایه‌گذاری می‌شود 50 تا 60 هزار بشکه نفت را تولید خواهد کرد که تولید آن تا اواخر سال 95 آغاز خواهد شد.

حسین‌نژاد با اشاره به واحد  NGL غرب کارون که در منطقه جفیر و با سرمایه‌گذاری شرکت پتروشیمی بندر امام و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در حال احداث است گفت: بر اساس برنامه‌ریزی اولیه قصد داریم یک ترین از این واحد NGL (مرکز فرآورش گاز همراه نفت) را که به میزان 250 هزار متر مکعب است تا پایان سال آماده کنیم.

وی با اشاره به تلمبه‌خانه غرب کارون گفت: این تلمبه‌خانه نیز در نیمه دوم سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید و همچنین قصد داریم نیروگاه غرب کارون را نیز با روش BOO احداث کنیم.

معرفی چند میدان نفتی در کنفرانس لندن

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران با اشاره به پروژه‌های میدان گازی کیش و سلمان گفت: فاز اول میدان گازی کیش نیز برای زمستان سال 95 و به ظرفیت تولید روزانه 25 میلیون متر مکعب می‌رسد و میدان گازی سلمان 2 نیز که اخیراً به شرکت متن واگذار شده است به دنبال سرمایه‌گذار از طریق بیع متقابل است.

حسین‌نژاد تصریح کرد: برای فاز 2 و 3 میدان کیش که در قسمت دریا است نیز به دنبال سرمایه‌گذار هستیم و در فاز 3 میدان دارخویین نیز از طریق بیع متقابل سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت.

وی با اشاره به میدان نفتی آذر که با کشور عراق مشترک است گفت: کار سرمایه‌گذاری بر روی میدان نفتی آذر نیز از طریق بیع متقابل و صندوق‌های انرژی پیگیری خواهد شد، همچنین برای میدان نفتی چنگوله که در مجاورت میدان آذر است نیز هم اکنون به دنبال سرمایه‌گذار برای توسعه هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران با اشاره به برگزاری کنفرانس لندن خاطر نشان کرد: میادینی که هم اکنون هیچ کار توسعه‌ای در آن صورت نگرفته و به دنبال جذب سرمایه‌گذار برای آنها هستیم و برخی از آنها نیز در بالا به آن اشاره شد در کنفرانس لندن معرفی خواهند شد تا بتوان سرمایه‌گذار لازم را برای آنها جذب کرد.

استفاده از توان داخلی برای توسعه میادین نفتی

حسین‌نژاد با اشاره به ساخت داخل کالاهای مورد نیاز این شرکت گفت: از یک سال و نیم پیش سعی کردیم تجهیزات مورد نیاز خود را مخصوصاً‌ در میدان آزادگان جنوبی از طریق داخل تامین کنیم که بر این اساس هزینه توسعه میدان آزادگان جنوبی نسبت به برآورد اولیه به شدت کاهش پیدا کرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران در ادامه این نشست با اشاره به جزئیات میادین درحال توسعه گفت: همانطور که گفته شد از میدان آزادگان 50 هزار بشکه نفت برداشت می‌شود که این میزان نیز مربوط به دروان حضور ژاپنی‌ها است.

وی خاطر نشان کرد: از میدان یادآوران نیز تا کنون 35 میلیون بشکه نفت برداشت شده است که نسبت به رقیب خود یعنی کشور عراق در تولید جلوتر هستیم.

حسین‌نژاد تصریح کرد: پس از بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم حجم نفت درجا در میدان یادآوران دو برابر تصور ماست به طوری که هم اکنون می‌توان گفت 34 میلیارد بشکه نفت در این میدان وجود دارد.

احداث ذخایر استراتژیک نفتی با ظرفیت 5 میلیون بشکه تا پایان سال

وی با اشاره به مخازن استراتژیک در دست ساخت این شرکت گفت: کلاً 2 مخزن استراتژیک در درست ساخت داریم که یکی از‌ آنها ظرفیت 1 میلیون بشکه و دیگری 4 میلیون بشکه ظرفیت دارد.

وی گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته این 5 میلیون بشکه ذخایر استراتژیک نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران با اشاره به میدان آزادگان شمالی گفت: این میدان نیز 94 درصد پیشرفت دارد و چون تولید زودهنگام برای آن برنامه‌ریزی نشده بنابراین تولید نفت از میدان آزادگان شمالی براساس برنامه‌ریزی از قبل تعیین شده خواهد بود.

وی با اشاره به پیشرفت 47 درصد میدان یاران شمالی نیز گفت: در حال حاضر 9 چاه در این میدان حفاری و تکمیل شده است و چاه‌های 10 تا 14 نیز در حال شروع حفاری و برخی از آنها نیز تا چند روز آینده به اتمام می‌رسند به طوری که هدف از توسعه این میدان تولید 30 هزار بشکه روزانه نفت است.

مذاکره با چینی ها با محوریت مسجد سلیمان

وی با اشاره به میدان نفتی یادآوران گفت: پیمانکار چینی طرح توسعه اولیه این میدان را در اختیار ما قرار داد و هم اکنون در حال مطالعه طرح توسعه اولیه این میدان هستیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی توسعه نفت ایران با اشاره به تعداد دکل‌های حفاری در حوزه غرب کارون گفت: میدان آزادگان جنوبی دارای 16 دکل حفاری، یاران 9 دکل حفاری، یادآوران شمالی 4 دکل حفاری، آذر 5 دکل حفاری است که در حال حاضر مشکل ما کمبود دکل نیست بلکه مشکل تامین اجناس است که باید با همکاری سازندگان داخلی کار تامین اجناس مورد نیاز سریع‌تر پیش رود.

وی در پایان نیز با اشاره به سفر اخیرش به کشور چین و مذاکره با چینی‌ها گفت: مذاکره ما درخصوص توسعه میدان مسجدسلیمان بود که توافقاتی نیز با برخی بانک‌های چینی به منظور تامین مالی این میدان نفتی صورت گرفت.