زیان ۱.۵ تریلیون دلاری بورس‌های آسیا

خانه » زیان ۱.۵ تریلیون دلاری بورس‌های آسیا

زیان ۱.۵ تریلیون دلاری بورس‌های آسیا

۱۳۸۵/۱۲/۱۴ ۱۵:۲۵:۵۲ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ |دسته‌بندی: اخبار جهان|
سقوط بورس‌های کشورهای آسیایی در یک هفته اخیر موجب شد ارزش جاری بازار این بورس‌ها مجموعا ۱.۵ تریلیون دلار کاهش یابد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از بلومبرگ، افت فاحش شاخص اطمینان مصرف‌کننده در آمریکا که نگرانی نسبت به رکود تولید را در این کشور به دنبال داشت، موجب شد بورس‌های آمریکا در یک هفته اخیر با بیشترین میزان کاهش هفتگی از ژانویه ۲۰۰۳ مواجه شوند.
کاهش شاخص بورس‌های آمریکا و خصوصا سقوط سهام شرکت‌های بزرگ تولیدی موجب شد سهامداران طی یک هفته اخیر به منظور جلوگیری از زیان بیشتر، اقدام به فروش سهام شرکت‌ها و تبدیل آن به دارایی‌های مالی باثبات‌تری همچون اوراق خزانه‌داری نمایند که این اقدام نیز بر سقوط شاخص‌ها تاثیر گذارد.
سقوط بورس‌های آمریکا بر بورس‌های شرکای تجاری عمده آمریکا خصوصا کشورهای آسیایی که آمریکا بزرگترین واردکننده کالا از آنها است نیز تاثیر گذارد و سقوط این بورس‌ها و شرکت‌های بزرگ آنها را به دنبال داشت.
سهام شرکت خودروسازی تویوتا، دومین تولیدکننده بزرگ خودرو در جهان، به دنبال بروز بحران در بزرگترین بازار صادراتی خود یعنی آمریکا شدیدا کاهش یافت و دیگر شرکت‌های بزرگ ژاپنی و چینی نیز با چنین پدیده‌ای روبرو بودند.
شاخص بورس ژاپن هم‌اکنون به پایین‌ترین سطح ۹ ماه گذشته رسیده و شاخص بورس‌های چین و مالزی و دیگر کشورهای آسیایی و همچنین استرالیا نیز طی یک هفته اخیر شدیدا کاهش یافته است.
سقوط بورس‌ها موجب هجوم سهامداران برای فروش سهام شرکت‌های بزرگ شده است که این روند موجب تشدید وخامت اوضاع بازارهای سرمایه کشورهای آسیا شده است به طوری که مجموع زیان ناشی از کاهش ارزش سهام شرکت‌ها در بورس‌های آسیایی مجموعا به ۱.۵ تریلیون دلار رسیده است.