زورآزمایی عرضه و تقاضا در بورس

خانه » زورآزمایی عرضه و تقاضا در بورس

زورآزمایی عرضه و تقاضا در بورس

۱۳۹۱/۷/۳ ۱۳:۳۱:۵۶ ۳ مهر ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- بورس اوراق بهادار تهران دیروز شاهد حضور پر رنگ عرضه‌کنندگان و خریداران سهام بود. رشد شاخص بورس به مرز ۲۷ هزار واحد و افزایش شدید قیمت‌های سهام در خلال هفته گذشته باعث افزایش عرضه‌های سهام با هدف شناسایی سود از سوی سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و همچنین خریداری سهام از سوی گروهی است که به رشد بیشتر بازار امیدوارند. بازار دیروز در نهایت اگر چه به افت ۴۵ واحدی شاخص منجر شد، اما از صف‌های فروش روز یکشنبه در آن خبری نبود و دو گروه پیشروی شرکت‌های پتروشیمی و تصفیه نفت در اکثر ساعات بازار متعادل ظاهر شدند. 
 گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد برخورد شدید عرضه و تقاضا در بازار بود به گونه‌ای که بیشتر نمادهای عمده بازار با معاملات پرحجمی مواجه شدند.
در بازار دیروز معامله‌گران پس از عبور روز یکشنبه شاخص از مرز ۲۷هزار واحد با عرضه‌های شدیدی مواجه شدند؛ این عرضه‌ها دیروز در ابتدای وقت در گروه‌های تصفیه نفت و پتروشیمی پررنگ‌تر از نمادهای دیگر بود، اما معامله‌گران مدافع توانستند در ابتدای وقت معاملاتی بیشتر عرضه‌ها را جمع آوری کنند. در این میان توقف سه نماد باقیمانده گروه سرب و روی موجب توجه معامله‌گران به گروه فلزی شد.دیروز نمادهای کروی، فاسمین و فسرب متوقف شدند تا پس از توقف دو نماد فرآوری مواد معدنی و باما تمامی نمادهای این گروه متوقف شده باشند. انتظار می‌رود این شرکت‌ها گزارش‌های مناسبی را به دلیل رشد قیمت جهانی روی و افزایش نرخ تبدیل دلار به ریال اعلام کنند. در همین حال دیروز ۵نماد سیمانی نیز برای تعدیل سود متوقف شدند.
بر این اساس نماد شرکت‌های سیمان ارومیه، دشتستان، خزر، قائن و صوفیان روز دوشنبه برای اعلام تعدیل سود متوقف شدند که در این میان انتشار گزارش سیمان دشتستان و افزایش ۶۵درصدی پیش‌بینی سود سال آینده شرکت خیره کننده بود.
با توجه به این شرایط صف‌های خرید در نمادهای سیمانی تقویت شدند؛ هر چند که عرضه‌کننده‌ای در نمادهای سیمانی وجود ندارد و سهامداران عمده این گروه غایبان عمده بازار هستند.
در بازار دیروز راه‌اندازی اتاق مبادلات ارزی بانک مرکزی و اعلام عدم انجام معاملات ارزی موجب بازگشت دلار به مسیر رشد شد و قیمت هر دلار را به بیش از ۲۵هزار ریال رساند.
تاثیر رشد نرخ ارز بر بورس
در کنار بازار دیروز تحولات مجلس شورای اسلامی نیز مورد توجه بازار بود. دیروز سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت:‌ طبق توضیحات ارائه‌شده افزایش نرخ ارز به نفع بورس بوده و باعث افزایش این سهام در این بازار شده است.
جعفر قادری در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد چشم‌انداز مطرح شده از بازار سرمایه با افزایش نرخ ارز گفت: چشم‌انداز بورس مثبت ارزیابی شد و به اعتقاد آقای صالح‌آبادی، افزایش قیمت نرخ ارز می‌تواند به نفع بورس باشد چون ارزش سهام در این بازار را افزایش داده است و به عبارت دیگر می‌توان گفت که زیاد شدن نرخ ارز به نفع بورس تمام شده است.
وی به دیگر مباحث و سوالات مطرح شده از سوی اعضای کمیسیون نسبت به بورس اشاره و اظهار کرد:‌ در این جلسه بر این موضوع تاکید شد که چرا سازمان بورس به شرکت‌های عضو این سازمان اجازه افزایش سهام خود برای طرح‌های اولیه ارزیابی دارایی‌شان را نمی‌دهد، همچنین به چه دلیل شرکت‌های توسعه سرمایه‌گذاری استانی سهام‌شان عرضه نمی‌شود و وارد بورس نمی‌‌شود.
سخنگوی کمیسیون حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی با بیان اینکه در این جلسه در خصوص دلیل کند بودن روند شکل‌گیری شرکت‌های سهامی عام نیز سوالاتی مطرح شد، افزود: با توجه به اینکه برخی از بانک‌ها به طور عمده برخی از کالاها همچون آهن‌آلات را خریداری می‌کنند و این قیمت‌ها را به طور تصنعی بالا می‌برند از رییس سازمان بورس درخواست شد تا سازوکارهایی برای حل این مشکل پیش‌بینی شود.
در بازار دیروز بازگشایی بازارهای جهانی با تقویت دلار در برابر ارزهای دیگر همراه شد که این امر بهای فلزات و نفت را کاهش داد. دیروز بهای نفت در بازار‌های جهانی به دلیل افزایش ارزش دلار و نگرانی‌ها درباره رشد اقتصاد جهانی کاهش یافت.
اگرچه بانک‌های مرکزی آمریکا، اروپا و ژاپن برای تامین بودجه بازار‌های سرمایه اقداماتی را انجام داده‌اند، اما نگرانی‌ها درباره رشد اقتصاد جهانی، افزایش قیمت اولیه نفت پس از اعلام محرک‌های اقتصادی از سوی این بانک‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده است.
جاناتان بارات تحلیلگر حوزه نفت در سیدنی استرالیا گفت: خوش‌بینی اولیه در مورد این محرک‌های اقتصادی از بین رفته است و سرمایه‌گذاران به این نتیجه رسیده‌اند که این محرک‌ها وضعیت خوبی را به همراه ندارند.
وی گفت: سرمایه‌گذاران مطمئن نیستند و به همین دلیل قیمت کالاها از جمله نفت را افزایش داده‌اند.
به دلیل نگرانی‌ها درباره‌ اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا و همچنین تعهد عربستان برای پایین‌ نگه داشتن بهای نفت، قیمت نفت برنت دریای شمال هفته‌ گذشته ۵/۴ درصد و نفت سبک آمریکا ۲/۶ درصد کاهش یافت.
فولاد خوزستان آگهی شد
در بازار دیروز موضوع عرضه بلوک ۵۳درصدی ذوب آهن اصفهان در روز دهم مهرماه با پیام ناظر قطعیت یافته است و انتظار می‌رود این بلوک روز دوشنبه عرضه شود. در همین حال یک روز پس از عرضه بلوک ذوب‌آهن اصفهان نوبت به بلوک مدیریتی فولاد خوزستان خواهد رسید که عرضه بلوک ۵/۵۰ درصدی فولاد خوزستان آن هم با بدهی ۲۵۰میلیون دلاری سه شنبه آینده ۱۱ مهر تعیین شد تا شاید بعد از چند بار تعویق و حاشیه‌سازی، طلسم واگذاری این شرکت مشمول اصل ۴۴ شکسته شود.
به این ترتیب مقرر شده یک میلیارد و ۱۰۶ میلیون و ۹۶۰ هزارسهم فولاد خوزستان به قیمت تابلوی بورس در روز عرضه به اضافه ۵۰ درصد به شرط آنکه از۲۳ هزار و ۲۲۳ ریال کمتر نباشد و به صورت ۳۰ درصد نقد و باقی اقساط ۳ ساله با مهلت پرداخت ۳۰ روزه وجه نقد روی میز فروش گذاشته شود.
مبلغ سپرده این عرضه بیش از ۷۷ میلیارد تومان تعیین شده و منابع از حاصل از آن باید بابت رد دیون تخصیص یابد، بنابراین امکان تهاتر بدهی خریدار (غیر از خریدارانی که مصوبه هیات‌ وزیران در خصوص واگذاری شرکت مذکور را بابت رد دیون دولت داشته باشند) بابت فروش اقساطی سهام شرکت مذکور با مطالبات خریدار از دولت وجود نخواهد داشت.
در گروه فولادی، اردشیر سعدمحمدی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد منصوب شد.
سعدمحمدی پیش از این، مدیرعامل شرکت ملی مس بود که پوستین‌دوز مدیرعامل سابق سایپا، جایگزین وی شد.
سوراسرافیل احمدیه هم که مدیرعامل شرکت ملی فولاد بود، به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگان کارکنان فولاد منصوب شده است.
سیمانی‌ها به دنبال آزادسازی قیمت
در گروه سیمانی دیروز سیمان فارس و خوزستان در صدر تقاضای بازار قرار داشت. در مورد این شرکت مدیر مالی سیمان فارس و خوزستان در گفت‌وگو‌ با بورس نیوز اذعان کرد: بیشترین سود محقق شده حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها از سیمان آبیک، ساوه، سیمان خوزستان و نیز سیمان بجنورد بوده است.
موسوی در پاسخ به واگذاری و فروش بخشی از سهام پرتفوی شرکت اذعان داشت: به منظور ورود سیمان آبیک به بورس، عرضه ۱۰ درصد از سهام این شرکت در بازار سهام در نظر گرفته شده که به احتمال زیاد عرضه این سهم تا دی‌ماه انجام می‌شود.
وی افزود: NAV پرتفوی «سفارس» برای هر سهم هم اکنون در حدود ۱۸۰ تومان است که البته با توجه به تغییرات قیمتی سهام این عدد تغییر خواهد کرد.
در ادامه مدیر مالی شرکت سیمان فارس و خوزستان در مورد افزایش نرخ ۲۲ درصدی قیمت سیمان آثار این مصوبه بر سودآوری گروه افزود: در آخرین مرحله افزایش قیمت سیمان در تیر ماه سال ۹۰ به دلیل حذف یارانه حامل‌های انرژی و افزایش نرخ آنها، قیمت‌ها ۱۴ درصد رشد یافت.
امسال نیز انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان برای جبران هزینه‌های این صنعت از جمله افزایش دستمزد، تورم، نرخ پاکت و نیز سایر هزینه‌ها مجوز افزایش قیمت ۲۲ درصدی را صادر کرد، اما این افزایش قیمت مربوط به آزادسازی نرخ سیمان نیست.
در گروه بانکی دیروز اعلام شد که سرمایه لازم برای تاسیس شرکت‌ها بیمه اتکایی نیز همانند شرکت‌های بیمه‌ای افزایش یافته است. معاون اتکایی بیمه مرکزی با اشاره به لزوم افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه اتکایی گفت: کسانی که متقاضی تاسیس این گونه شرکت‌ها هستند باید حداقل ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه داشته باشند.
در گروه شرکت‌های هلدینگی، صف خرید صندوق بازنشستگی در حالی ادامه داشت که برخی شایعات از قطعی شدن دوباره فروش سهام ایران خودرو از سوی این شرکت خبر می‌دهند.
در مجموع بازار دیروز بازاری متعادل توام با عرضه و تقاضا قابل ملاحظه بود که در نهایت به افت ۴۶واحدی شاخص کل منجر شد و شاخص دیروز به ۲۷هزار و ۸۰واحد رسید. ارزش معاملات نیز با توجه به ابطال معاملات نمادهای متوقف شده گروه روی به ۴/۸۹ میلیارد تومان بالغ شد. همچنین از ۲۲۲نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند ۸۶ نماد با کاهش قیمت و ۱۳۰نماد با رشد ارزش همراه شدند و بقیه هم بدون تغییر بودند.