رکورد صادرات نفت ایران به اروپا شکست

با صادرات روزانه ۶۲۲ هزار و ۵۸۱ بشکه نفت «اروپا در ماه جاری، بیشترین میزان نفت خام را طی ۵سال گذشته  از ایران خریداری خواهد کرد. این رکوردشکنی، نشان می‌دهد ایران در حال بازیابی سهم خود از بازاری است که به خاطر تحریم، آن را از دست داده بود.» خبرگزاری بلومبرگ، گزارشی را درباره رکورد شکنی صادرات ۵ ساله ایران به اروپا، چنین آغاز کرده است.

داده‌های بلومبرگ بر مبنای اطلاعات شرکت‌های کشتیرانی و گزارش‌های اتحادیه اروپا نشان می‌دهد در ماه ژانویه سال‌جاری روزانه ۶۲۲ هزار و ۵۸۱ بشکه نفت ایران از طریق ابرتانکر‌ها به اروپا خواهد رسید که از نوامبر سال ۲۰۱۱ رکوردی بی‌سابقه محسوب می‌شود.حالا نیز دو ابرتانکر ایران با نام‌های «Huge» و «Snow» در راه اروپا هستند و حدود ۴میلیون بشکه نفت را حمل می‌کنند. تحریم‌ها از سال ۲۰۱۲، صادرات نفت ایران را به اروپا متوقف کرده بود، ولی از سال گذشته، فروش نفت ایران به اروپا از سر گرفته شده است.

مدیر ارشد اجرایی مرکز مشورتی «قمر انرژی» در دوبی در تحلیل این مسأله می‌گوید:«ایران در تلاش است سهم خود را از بازار مشتریان سنتی مانند یونان و ایتالیا دوباره به دست آورد و این برای آنها یک اولویت است. همچنین، این یک تلاش فرصت طلبانه برای به دست آوردن مشتریان بیشتر است.»اطلاعات مربوط به حرکت کشتی‌ها نشان می‌دهد فرانسوی‌ها از زمان لغو تحریم‌، بیشترین حجم نفت را در میان کشورهای اروپایی از ایران خریداری کرده‌ و بزرگترین مشتری نفتی ایران بوده‌اند، به طوری که یک‌سوم نفت ایران در اروپا وارد فرانسه شده است.

بلومبرگ البته با نگاهی محتاط، این تغییر را چنین تحلیل می‌کند:«تا قبل از انعقاد توافق ۳۰ نوامبر اوپک برای کاهش تولید، یک رقابت جهانی برای عرضه نفت بیشتر به بازارها در جریان بود و این مسأله موجب کاهش قیمت‌ها و افزایش حجم ذخایر جهانی نفت شده بود. البته خیلی زود است که بخواهیم بگوییم  این میزان نفت ارسالی ایران به اروپا ادامه خواهد داشت، زیرا اکثر نفتکش‌هایی که در ماه جاری به اروپا می‌رسند، بنادر ایران را قبل از اول ژانویه یعنی تاریخ اجرایی شدن توافق اوپک ترک کرده‌اند.»

کیان ارثی، مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران نیز به تازگی اعلام کرده بود:«پس از حل شدن مشکلات بیمه، کلاس، پرچم و گواهینامه‎های بین‎المللی کشتی‏‎های ایرانی، شاهد دستاورد دیگر برجام در حوزه حمل و نقل دریایی کشور هستیم که با اجرای برجام و لغو تحریم‎ها، تردد کشتی‎های ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران به بنادر اروپایی که در دوران تحریم متوقف شده بود، از سرگرفته شد.»

شرکت ملی نفتکش ایران با ناوگانی به ظرفیت ۱۵.۵میلیون تن که از معتبرترین بیمه، کلاس، پرچم، گواهینامه‌ها و دیگر الزامات بین‎المللی برخوردار است، بزرگترین شرکت کشتیرانی نفتی جهان به شمار می‎رود. ارثی، مدیر عامل این شرکت، اسپانیا را نخستین مقصد اروپایی ناوگان نفتکش ایران در پسابرجام اعلام کرده و از استقبال کشورهای اروپایی برای از سرگیری تردد ناوگان شرکت ملی نفتکش ایران به بنادر این کشورها خبر داده بود:«تردد کشتی‎های این شرکت به سایر بنادر اروپایی نیز آغاز شده که از جمله آن می‎توان به از سرگیری تردد کشتی‎های این شرکت به بنادر هلند اشاره کرد. در آینده نزدیک، شاهد اضافه‎شدن کشورهای اروپایی بیشتری به مقاصد بین‎المللی ناوگان نفتکش ایران خواهیم بود.»

اندونزی و ژاپن، جدیدترین مشتری‌ها

یک منبع مطلع از برنامه بارگیری تانکرهای ایران به خبرگزاری رویترز گفته است:«صادرات نفت ایران در ماه فوریه اندکی افزایش خواهد یافت، زیرا اندونزی نخستین محموله خود از زمان لغو تحریم‌ها را از تهران تحویل خواهد گرفت.»به گفته این منبع آگاه، انتظار می‌رود اندونزی در ماه فوریه حدود ۳۴ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کند. همچنین  میزان بارگیری نفت ایران به مقصد آسیا در ماه فوریه به حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که بالاترین رقم در ۳ ماه گذشته است. اما خبری دیگر، نشان می‌دهد ژاپنی‌ها، مشتری میعانات گازی ایران شده‌اند. سید پیروز موسوی، مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از صادرات نخستین محموله میعانات گازی فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی خبر داده و گفته است: «شناور ۳۰۰ هزار تنی FUJIKAWA ژاپن با ظرفیت حمل ۵۰۰ هزار بشکه میعانات گازی، پس از بارگیری ۱۶۰ هزار بشکه میعانات تولیدی فازهای ۲۰ و ۲۱ از میعانات تولیدی فازهای دو تا پنج طرح توسعه میدان پارس جنوبی نیز بارگیری و عسلویه را به مقصد جزیره خارک ترک کرده است. این شناور همچنین ۶۵۰ هزار بشکه نفت خام فروزان را نیز از پایانه نفتی خارگ بارگیری می‌کند و به سمت ژاپن حرکت خواهد کرد.»