روی خوش بازار به تحولات سیاسی

خانه » روی خوش بازار به تحولات سیاسی

روی خوش بازار به تحولات سیاسی

۱۳۹۱/۶/۱۲ ۱۸:۰۳:۰۳ ۱۲ شهریور ۱۳۹۱ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته پس از ۵ روز تعطیلی با تداوم رشد شاخص کل فعالیت خود را از سر گرفت و توانست با ۱/۸۱ واحد رشد به ۲۴هزار و ۷۳۰ واحد برسد.

انتظار می‌رود با تداوم رشد بازار، شاخص کل به زودی بتواند مجددا مرز ۲۵هزار واحد را تجربه کند. در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که به دلیل تعطیلی چند روز گذشته، بازار، در ابتدای وقت چهره‌ای متعادل داشت و بیشتر اجرای دستورات سهامداران خرد روند بازار را تشکیل می‌داد، اما این روند در ساعت دوم و سوم معاملات تغییر کرد و خوش بینی ناشی از برگزاری موفق اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و همچنین انتشار برخی خبرهای مثبت موجب شد تا بازار با محوریت دو گروه فلزی-معدنی و همچنین تصفیه نفت شاهد رشد شاخص باشد. در مهم‌ترین خبرهای منتشره در بازار دیروز اعلام تصمیم دولت مبنی بر خروج از قیمت گذاری فولاد قرار داشت.
دیروز معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت‌گذاری فولاد دیگر صورت نمی‌گیرد، گفت: طرح جدیدی برای خروج دستگاه‌های دولتی از بازار فولاد در دولت مطرح شده است. سیدجواد تقوی در گفت‌وگو‌ با مهر در خصوص بازار فعلی فولاد در کشور گفت: متاسفانه مشکل تامین فولاد از قبل واردات وجود دارد، این در شرایطی است که این روزها بیشتر مشکلات بازار ناشی از بحث واردات است؛ به خصوص این مشکلات روی تولیداتی که ضریب وابستگی بالایی به واردات دارند، بیشتر است و سبب می‌شود این کالاها بیشترین تنش قیمتی را داشته باشند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: فولاد نیز یکی از این موارد است. علاوه بر آن، بخش عمده‌ای از نیاز ما به فولاد از طریق تامین شمش وارداتی انجام می‌شود و در این رابطه آمارها گویای این است که واردات فولاد، ضریب کاهشی داشته است.
دلیلی برای صف خرید ذوب‌آهن
در همین حال دیروز در گروه فلزی، انتشار خبرهایی در مورد راه‌اندازی دو طرح توسعه‌ای در ذوب آهن اصفهان با صف خرید این نماد همراه شد.دیروز اعلام شد نیروگاه تولید برق و واحد کک‌سازی این شرکت در آستانه بهره‌برداری قرار دارد. در این باره اعلام شده که فاز دوم نیروگاه جدید این شرکت آماده راه‌اندازی است و پروژه کک‌سازی نیز طبق اصول فنی باید مدتی را صرف آماده شدن کوره برای شارژ زغال سنگ کند.
رییس‌ هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نیز در این خصوص، به جایگاه کک متالورژی در تولید چدن مذاب و شمش فولادی اشاره و تصریح کرد: با توجه به قیمت جهانی کک متالورژی و نیاز داخلی به این ماده پرمصرف، به طور منظم ‌پیگیر راه‌اندازی و آغاز به کار این پروژه هستیم. در گروه بانکی، دیروز سخنگوی ستاد طرح تحول اقتصادی با تشریح ۳ دیدگاه اصلاح نظام بانکی گفت: جمع‌بندی اولیه طرح تحول بانکی در ? محور نهایی شده است، از جمله این که تحول بانکی نیاز به قانون جدید ندارد و بانک‌های سرما‌یه‌گذاری و بانکداری مشارکتی گسترش یابد.
به گزارش فارس، محمدرضا فرزین در خصوص آخرین وضعیت طرح تحول نظام بانکی اظهار کرد: در لایحه پیشنهادی برخی از عقود حذف و برخی عقود جدید پیش‌بینی شده، ۴ نوع سپرده با ماهیت حقوقی جدید شامل جاری، پس‌انداز (قرض بدون بهره)، قرض‌الحسنه و سرمایه‌گذاری (وکالت) پیش‌بینی شده است و اختیارات بانک مرکزی برای انجام اقدامات نظارتی در قبال موسسات اعتباری مختلف افزایش یافته است. یکی از دیگر اصلاحاتی که در طرح تحول بانکی مدنظر است، تخصصی کردن بانک‌هاست به عبارت دیگر باید در سمت منابع و مصارف بانک‌ها محدودیت‌هایی ایجاد کرد که هر بانکی اجازه استفاده از هر روشی برای تامین منابع و سپرده‌پذیری نداشته باشد و از طرف دیگر ارائه تسهیلات نیز در قالب عقود معینی باشد. لذا علاوه بر تخصصی کردن بانک‌ها می‌توان از بانک‌های منطقه‌ای نیز در استان‌های کشور استفاده کرد.
خبری خوش
برای پتروشیمی‌های متانولی
در گروه پتروشیمی، دیروز پایگاه تخصصی آی‌سی‌آی‌اس طی گزارشی اعلام کرد: به‌رغم تحریم‌های غرب به دلیل نیاز کشورهای منطقه به متانول تولید ایران، صادرات متانول این کشور به آسیا همچنان ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که آمارهای جدید از چین نشان می‌دهد که واردات متانول این کشور از ایران به شدت کاهش یافته، ظاهرا حجم واقعی خرید متانول از ایران در آمارهای رسمی منعکس نمی شود تا بتوان با استفاده از این روش تحریم‌ها علیه ایران را دور زد. در گروه خودرویی نیز دیروز صف فروش گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو به عنوان یکی از صف‌های عمده بازار جمع آوری شد. در همین حال مدیرعامل ایران خودرو دیزل از استقبال از طرح پیش فروش خودرو پیکاپ خبر داد و گفت: این خودرو در دو مدل بنزینی و دیزلی تولید و از آذرماه سال جاری روانه بازار می‌شود. به گزارش «پرشین خودرو»، ‌هاشم یکه زارع با بیان این مطلب گفت: پیش فروش نوبت اول این خودرو تمام شده است و برای پیش فروش نوبت دوم درحال بررسی هستیم.
وی افزود: در حال حاضر در پیش فروش اولیه، ایران خودرو دیزل حدود ???? هزار دستگاه از این خودرو را برای فروش درنظر گرفته که در
پیش‌فروش‌های بعدی در نظر داریم، تعداد خودروها افزایش یابد. در همین حال دیروز قیمت هر سهم، شرایط و زمان تقریبی واگذاری ۵/۱۷ درصد از سهام سایپا مشخص شد تا طی روزهای آینده سازمان خصوصی سازی از طرف ایدرو اقدام به عرضه یک میلیارد و ۸۲۰ میلیون سهم در بورس کند. به این ترتیب مقرر شده است یک میلیارد و ۸۲۰میلیون سهم سایپا (معادل ۵/۱۷ درصد) به قیمت تابلوی بورس در روز قبل از عرضه به شرط آنکه از ۳۶۰ تومان کمتر نباشد، به صورت
۳۰ درصد نقد و باقی اقساط دو ساله از سوی سازمان خصوصی سازی در بازار سهام عرضه شود. در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ۸/۴۱میلیارد تومان سهام معامله شد که ۴/۲۶درصد آن را معامله اوراق مشارکت سایپا تشکیل داد و از ۱۸۰نمادی که به روی تابلو رفتند ۷۰نماد با کاهش قیمت و ۱۰۴نماد با رشد ارزش همراه شدند و مابقی هم بدون تغییر بودند.