رویداد «ملی تک» با هدف ایجاد ارتباط استراتژیک صنعت و دانشگاه آغاز شد؛ توسعه نوآوری با تکیه بر توان علمی، راه حل چالش های صنعتی

صبح امروز، رویداد 3 روزه  نوآوری باز گروه توسعه ملی با حضور شرکت‎ های دانش بنیان، استارت آپ ها، اتحادیه ‎های صنعتی، مخترعان، پژوهشگران و صاحبان فکر و ایده در دانشگاه صنعتی شریف آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی، صبح امروز آئین افتتاحیه رویداد نوآوری باز گروه توسعه ملی در دانشگاه صنعتی شریف با حضور جمعی از اساتید دانشگاهی، مدیران صنعتی، مدیران بانک ملی ایران و دانشجویان و فعالین عرضه صنعت در دانشگاه صنعتی شریف، برگزار شد.

در ابتدای مراسم افتتاحیه، علی ملکی، عضو هیئت علمی و رئیس مرکز برنامه ریزی راهبردی دانشگاه صنعتی شریف به بیان اهمیت برگزاری رویداد «ملی ­تک» پرداخت و گفت: رابطه صنعت و دانشگاه طی 3 دهه اخیر بارها و بارها از سوی مسئولین دانشگاهی، دولتی و صنعتی مطرح شده و تبدیل به واژه ای کلیشه ای شده است اما هنوز برنامه راهبردی جامعی برای تنظیم این ارتباط شکل نگرفته است.

وی افزود: در بسیاری از موارد، ارتباط با دانشگاه برای بخش صنعت به عنوان یک کالای لوکس به شمار می رود. اما اگر این ارتباط، تبدیل به یک اتحاد استراتژیک شود، این دو عضو بدون یکدیگر احساس خلاء می کنند و فلج می شوند. در این صورت ارتباط صنعت و دانشگاه در جهت توسعه ملی به کار می رود.

به گفته ملکی، در دهه 40 دانشگاه صنعتی شریف برای تأمین نیروی انسانی متخصص بخش صنعت ایجاد شد. بعد از آن، نوآوری های حاصل از محیط دانشگاه در 8 سال دفاع مقدس به کار گرفته شد و سپس به سال های سازندگی رسیدیم که نیاز به تامین نیروی انسانی متخصص در کنار تحقیقات محور شدن تولیدات صنعتی و تامین خدمات فنی و مهندسی خود را نشان داد.

رئیس مرکز برنامه ریزی راهبردی دانشگاه شریف خاطرنشان کرد: با این حال که این ارتباط دو طرفه طی سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است، اما دانشگاه هنوز نتوانسته است به درستی جوابی به نوآوری های مورد نیاز بخش صنعت بدهد و دلیل آن نیز نامشخص بودن نیاز دقیق نوآورانه به زبان قابل فهم برای دانشگاه است. حال پیشقدم شدن گروه توسعه ملی برای ایجاد ارتباطی 2 طرفه با محوریت نوآوری و حل چالش های صنعتی، می تواند راهگشای جدی برای بهبود این مسیر به شمار آید.

در ادامه همایش علیرضا ماهیار، معاون فناوری اطلاعات و شبکه ارتباطات بانک ملی ایران به افزایش ارتباط نوآورانه میان صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: بانک ملی ایران در پانزدهم تیرماه 1401، تفاهم نامه همکاری مشترک با دانشگاه صنعتی شریف منعقد کرد که جنس آن از جنس تفاهم نامه های غیرقابل اتکا نیست و رویداد گروه توسعه ملی «ملی تک» که امروز شاهد برگزاری آن هستیم گواهی بر این مدعاست. این رخداد نشان از حمایت جدی و همه جانبه بانک ملی از ایجاد زیرساخت علمی و حل چالش ها با استفاده از توان علمی دارد.

معاون فناوری اطلاعات بانک ملی ایران همچنین بیان کرد: ما اکنون راجع به نسل سوم انقلاب صنعتی در حال ارائه هستیم، در حالی که نسل چهارم با استفاده از پلتفرم های اقتصادی و با تکیه بر هوش مصنوعی و تکنولوژی بلاکچین در حال پیشرفت است. در همین راستا ما نیز برای به روز شدن باید با این موج همراه شویم.

ماهیار افزود: اکنون اراده گروه توسعه ملی برای حل چالش های صنعتی با استفاده از توان علمی و فناوری های دانشگاهی می تواند آغاز این مسیردر جهت توسعه کشور به صورت دانش بنیان و با تکیه بر توان علمی داخلی به شمار آید.

در ادامه این رویداد، فرهاد زرگری، عضو هیئت مدیره گروه توسعه ملی با اشاره به اهمیت بنگاه های بزرگ در شرایط سخت اقتصادی گفت: تاب آوری بنگاه های بزرگ در شرایط اقتصادی سخت و پیچیده، بیش از بنگاه های کوچک و متوسط است. اساسا موضوع تولید ناخالص داخلی کشورها نیز با تکیه بر صنایع بزرگ آنها ساخته می شود.

اکنون نیز که بانک ملی و گروه توسعه ملی دست در دست هم برای ارتباط پایدار صنعت و دانشگاه پیش قدم شدند، موضوعی است که می تواند در بلند مدت به افزایش سهم دانش بنیان در اقتصاد کشور کمک کند.

به گفته زرگری، اتحاد میان صنعت و دانشگاه، می تواند به افزایش ایجاد ارزش افزوده برای کشور منجر شده و با توسعه نوآوری، مسیر رو به رشدی را نشان می دهد که طی آن در تمامی کشورهایی که این مسیر را رفتند، منجر به موفقیت شده است.

تشریح چالش های موجود در شرکت های تابعه گروه توسعه ملی در بخش های گوناگون همچون  نگهداری و تعمیرات ، ساخت تجهیزات مکانیکی صنعت سیمان، ساخت تجهیزات مکانیکی صنعت روغن، ساخت تجهیزات مکانیکی صنعت شوینده، تامین شیر های برقی کارخانه سیمان و تامین تجهیزات و ماشین آلات صنعت غذایی و شوینده با هدف حل مسائل از طریق مشارکت شرکت های دانش بنیان و افراد فعال در حوزه های مرتبط که در محل برگزاری این رویداد حضور به هم رسانده و چالش های مطرح شده را مورد بررسی قرار دادند از برنامه های نخستین روز برگزاری این رویداد بود که در دو نوبت صبح و عصر پیگیری شد.