رونق اقتصاد ایران با افزایش قیمت نفت در سال ۲۰۰۵ تداوم می‌یابد

رونق اقتصاد ایران با افزایش قیمت نفت در سال ۲۰۰۵ تداوم می‌یابد
سازمان بین‌المللی «گلوبال اینسایت» در تازه ترین گزارش خود از چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی پیش بینی کرد، رونق اقتصادی ایران به دلیل حفظ قیمت بالای نفت در سال آینده نیز تداوم خواهد یافت.
سازمان بین المللی «گلوبال اینسایت» که تازه ترین اطلاعات و آمار اقتصادی و مالی کشورهای جهان و ایران و تحلیل اقتصادی این آمار را هر ماهه ارائه می کند، در گزارش ماه فوریه ( اسفند) سال جاری به بررسی چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی پرداخت و نوشت: انتظار می رود، رونق اقتصادی ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی همزمان با حفظ قیمت نفت در سطح بالاتر از ۳۵ دلار در هر شبکه ادامه یابد.
بنابراین گزارش، در حالی که کاهش رشد بخش نفت ایران در سال آینده پیش بینی می شود، ولی در عوض بخشهای صنعت و معدن ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی رشد قابل توجهی را تجربه خواهند کرد و بخش مسکن در ایران که سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۳ میلادی رشد قابل توجهی را داشت و با رونق همراه بود، در سالهای اخیر با رکود مواجه شد و ما پیش‌بینی می‌کنیم که بخش مسکن در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز با رونق کمی همراه باشد . درآمدهای نفتی بالا منجر به این شد که تراز تجاری ایران طی دو سال اخیر با مازاد قابل توجهی روبر شود و پیش بینی ما این است که واردات در سال ۲۰۰۵ میلادی سریعتر از صادرات رشد کند، چرا که رونق در بخشهای صنعت و کشاورزی در این سال نیاز و تقاضا برای واردات ماشین آلات و تجهیزات را بیشتر خواهد کرد.
این گزارش در ادامه با اشاره به این که حجم تولید نفت در ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی بدون تغییر یا با اندکی افزایش پیش‌بینی می‌شود ، ولی بخش غیر نفتی ایران همچنان یک بخش قوی باقی خواهد ماند، افزود: نرخ رشد اقتصادی سالانه نیز در سال ۲۰۰۵ میلادی در سطح بالایی حفظ خواهد شد؛ ولی در عین حال پیش‌بینی می‌کنیم که به ۴/۵ درصد کاهش یابد .
همچنین تولید روزانه نفت ایران تا پایان سال ۲۰۰۴ میلادی در سطح ۴ میلیون و ۵۰ هزار شبکه در روز بوده است و در همین زمان مصرف داخلی فزاینده فراورده های نفتی نیز به کاهش میزان صادرات نفت انجامید .
بنابراین گزارش، صادرات نفت ایران از دو میلیون ۵۸۱ هزار بشکه در روز در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۳ میلادی به دو میلیون و ۴۲۰ هزار بشکه در روز در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۴ میلادی کاهش یافته است.
سازمان بین المللی گلوبال اینسایت پیش‌بینی کرد که نرخ رشد اقتصادی ایران در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی نیز به ترتیب ۵/۴ و ۶/۴ درصد باشد . (خبرگزاری فارس۲۳/۱۲/۸۳ )