روند مثبت شاخص‌های کلان اقتصادی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه شورای اطلاع رسانی دولت، ابراهیم شیبانی در گزارشی به محمود احمدی نژاد آخرین وضعیت روند شاخص های کلان اقتصاد کشور در چهار ماهه نخست سال 85 را اعلام کرد.
نرخ بیکاری از 4/11 درصد در سال 1384 به 11 درصد در سه ماه اول سال 1385 کاهش یافت که از مهمترین تحولات در دوره مورد بررسی به شمار می‌رود.
 
در این مدت ارزش صادرات غیرنفتی کالایی کشور با رسیدن به رقم چهار میلیارد و 747 میلیون دلار نسبت به دوره مشابه سال گذشته 88 درصد رشد یافت و در این میان ارزش رشد صادرات مواد پتروشیمی و شیمیایی بیشترین سهم را با رشد 2/255 درصدی به خود اختصاص داده است.
 
 
درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدهای دولت در چهار ماهه اول امسال نسبت به سال قبل از افزایش 46 درصدی برخوردار شد و طی همین مدت 4/88 درصد از رقم مصوب در خصوص پرداخت‌های دولت بابت تملک دارایی های سرمایه‌ای تحقق یافت که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 180 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
 
رشد 7/4 درصدی سرمایه‌گذاری در صنعت ساختمان طی مدت مذکور نسبت به دوره مشابه سال قبل نویدبخش شروع دوره جدیدی ازرونق دراین بخش است.
 
در دوازده ماهه منتهی به تیرماه سال 85 متوسط شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی، عمده فروشی و تولید کننده نسبت به دوره مشابه سال قبل به ترتیب 4/10، 1/7 و 8/7 درصد رشد یافتند اما مقایسه این ارقام با ارقام مشابه سال قبل ( 4/15 ، 3/15 و 7/15 درصد) نشان می‌دهد دولت از توفیق بالایی در کنترل نرخ رشد قیمت ها داشته است.