روز مثبت بورس

خانه » روز مثبت بورس

روز مثبت بورس

۱۳۹۰/۹/۹ ۱۶:۳۶:۴۱ ۹ آذر ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد – گروه بورس- بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد رشد شاخص پس از چندین روز افت پیاپی بود.
در بازار دیروز شاخص پس از افت یک هزار و ۲۰۰واحدی طی چند روز، شاهد رشدی محدود بود که در آن شاخص با ۱۱۱واحد افزایش مجددا به بالای خط ۲۴هزار واحد بازگشت.

شاخص دیروز در حالی به ۲۴هزار و ۸۹واحد رسید که به لحاظ تکنیکی با توجه به اهمیت فوق‌العاده سطح ۲۴ هزار واحد، بازگشت بازار از محدوده کنونی دور از انتظار نبوده است.
از دیدگاه تکنیکی در حال حاضر یک دوره بازگشت محدود در قیمت سهام می‌تواند رخ دهد که تداوم آن وابسته به تغییرات بنیادی است؛ از این نظر باید برای اطمینان در مورد بازگشت شاخص به انتظار تغییرات بنیادی در بازار سهام باقی ماند.
در بازار دیروز در تحولات کلان معامله‌گران شاهد تداوم مباحث در مسائل سیاسی بودند که در این زمینه نگاه‌ها به سوی اتحادیه اروپا و همچنین موارد مربوط به کاهش سطح روابط با انگلستان است. در صورت آنکه تحولات سیاسی به آرامشی نسبی ختم شود می‌توان به آینده بازار سهام امیدوار‌تر بود.
در همین حال، دیروز بازارهای موازی بورس تهران شرایط مناسبی را تجربه نکردند. در بازار سکه سخنان رییس کل بانک مرکزی در مورد کاهش ۷۰تا ۸۰هزار تومانی بهای سکه دیروز به صف‌های فروش سنگین در قرارداد‌های آتی منجرشد.
در همین حال، میزان عقب‌نشینی بازار ارز به واسطه برخی نگرانی‌ها در مورد کمبود اسکناس نسبت به سکه کمتر بود. کاهش کنونی قیمت سکه و ارز می‌تواند به معنای جهت‌گیری جدید در صحنه اقتصادی باشد، هر چند که هنوز سیاست کلی بانک مرکزی در قبال بازار سکه و ارز نامشخص است. در صورتی که بانک مرکزی نتواند مانع از مهار هیجان موجود در تقاضای سکه و ارز شود، رشد دوباره قیمت‌ها دور از دسترس نخواهد بود.
در بازار روزگذشته معامله‌گران شاهد بازگشایی یکی از شش نماد عمده متوقف بودند. دیروز گروه بهمن که بهترین شرایط را در میان نمادهای متوقف از جمله گل‌گهر، چادرملو، سرمایه‌گذاری‌های امید و معادن و فلزات و صندوق بازنشستگی داشت، پس از تعدیل مثبت عایدی و علی‌رغم نسبت پی به‌ای کم با صف فروش همراه شد و پس از معامله نزدیک به ۲۰میلیون سهم با صف فروش ۳۰میلیون سهمی به کار خود پایان داد. در همین حال وضعیت بازگشایی نماد بهمن موجب نگرانی سهامداران ۵شرکت متوقف دیگر شده است؛ چرا که برخلاف گروه بهمن نمادهای دیگر با کاهش سود یا وضعیت مبهم مواجه‌اند.
در بازار دیروز نماد متوقف سرمایه‌گذاری معادن و فلزات با دریافت مجوز افزایش سرمایه مواجه شد.
سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات برای انجام افزایش سرمایه ۴ هزار و ۶۰۶ میلیارد و ۶۲۵ میلیون ریالی مجوز گرفته است. این افزایش سرمایه از محل سود انباشته به مبلغ ۳ هزار و ۷۸۶ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال و مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به مبلغ ۸۱۹ میلیارد و ۸۷۵ میلیون ریال صورت می‌گیرد.
موضوع افزایش سرمایه این شرکت اصلاح ساختار مالی، جبران مخارج سرمایه‌ای صورت گرفته به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر و جبران مخارج بخشی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت انجام شده در شرکت‌های سرمایه پذیر است. در همین حال، نمادهای موتوژن و همکاران سیستم نیز مجوز افزایش سرمایه خود را دریافت کردند.
در گروه معدنی، نگین طبس متعاقب انتشار اطلاعیه فروش سرمایه‌گذاری خود در واحد زغال‌ پرورده همچنان با صف خرید همراه بود. نگین طبس خاطرنشان کرده است از محل فروش این سرمایه‌گذاری با یک هزار ریال تعدیل سود مواجه خواهد شد.
در گروه بانکی، بانک پارسیان پس از افزایش سرمایه‌ای از رقم ۱۱۰۰ میلیارد تومان به رقم ۱۳۲۰ میلیارد تومان سود خود را با سرمایه جدید ۴۹۶ ریال به ازای هر سهم اعلام کرد.
در گروه تجهیزات دیروز اکثر نمادهای این گروه با رشد قیمتی همراه شدند. نمادهای صدرا، مپنا و حفاری با وجود معاملات سنگین با رشد قیمت و صف خرید به کار خود پایان دادند.
در مجموع بازار دیروز بازاری رو به تغییر بود که در آن ۷/۳۴میلیارد تومان سهام معامله شد. از ۲۱۱ نمادی که به روی تابلو رفتند ۷۷نماد با کاهش قیمت و ۱۲۶نماد با رشد ارزش معامله شدند.