ذخایر ارزی جهان به 6/4 تریلیون دلار رسید

بر اساس آخرین گزارش صندوق بین‌المللی پول میزان ذخایر ارزی جهان نزدیک به 6/4 تریلیون دلار است که تنها حدود 05/3 تریلیون دلار آن مورد شناسایی قرار گرفته است که از این میزان حدود 65 درصد دارایی‌های دلاری و 25 درصد آن دارایی های یورویی است .
 
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، ادمه مذاکرات متنوع‌سازی ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی به ارزهای غیردلاری احتمالا منجر به افزایش تقاضای اوراق قرضه‌های بلند مدت یورویی خواهد شد.
 
رئیس بانک مرکزی چین در اوایل این ماه اعلام کرد: آن کشور در جستجوی تغییر در ترکیب ذخایر یک تریلیون دلاری خود به ارزها ودارایی‌های مختلف می‌باشند.
 
این امر بحث طولانی مدت در مورد برتری دلار از زمان پیدایش یورو راتشدید کرد. معاون بانک مرکزی چین نیز در خصوص حجم عظیم ذخایر ارزی دلاری کشورهای آسیایی به دلیل کاهش ارزی دلار، هشدار داد.
 
این امر به تقویت شدید یورو منجر شد . به طوریکه ارزش یورو به بالاترین سطح خود (هر یورو 31/1 دلار) طی 19 ماه گذشته و قیمت اوراق قرضه دولتی منطقه یورو نیز به بالاترین سطح خود طی 6 هفته گذشته رسید.
 
با توجه به اینکه سایر بانک‌های مرکزی از جمله بانک‌های مرکزی روسیه، سوئیس وکشورهای تولید‌کننده نفت اخیرا تمایل به تغییر در ترکیب ذخایر ارزی خود دارند و با توجه به برخورداری از نقدینگی بالای بازار اوراق قرضه‌های دولتی منطقه یورو به نظر می‌رسد قیمت این اوراق قرضه آماده افزایش بیشتر باشد. سیاست تغییر در ترکیب ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی تا کنون تغییر نکرده است.
این امر به این معنی نیست که آنها در حال فروش‌های وسیع دلاری هستند و به سادگی حاضر به خریدهای وسیع دلاری نیستند . یک تحلیلگر اوراق قرضه که از ذکر نام او خودداری شده است اعلام کرد انتظار می‌رود قیمت این اوراق قرضه‌های آلمان بیشترین افزایش را نشان دهد.
 
وی افزود: هیچ شواهدی وجود ندارد که تغییر در ترکیب ذخایر ارزی یا مدیریت داخلی موجبات افزایش قیمت بازار اوراق قرضه را فراهم آورده باشد.اما مطمئنا این امر به پایین نگهداشتن نرخ بازدهی اوراق قرضه در اروپا کمک می‌کند.
 
*افزایش سهم ذخایر غیردلاری در بلند مدت:
این امر چیز جدیدی برای بانک مرکزی جهان نیست که به دنبال کاهش ریسک در ارزها ودارایی‌های جدید باشند و هیچ اطلاعات جدیدی وجود ندارد که مسله کاهش ریسک با چه سرعتی اتفاق افتد. اما نوسانات شدید یورو در این روز و سرایت آن به سرتاسر بازارهای مالی نشان می‌دهد که چه مقدار بازارها نسبت به چنین مذاکراتی حساس هستند. بویژه رشد ذخایر ارزی چین به دلیل متورم شدن مازاد حساب تجاری آن کشور و افزایش ذخایر در صندوق سرمایه‌گذاری کشورهای تولید کننده نفت است که درحال حاضر در حدود 0/60 دلار در هر بشکه مورد معامله قرار می‌گیرد حتی اندکی تغییر در الگوی معاملات ارزی ارز از ارزشی معادل میلیاردها دلار برخوردار است . بر اساس آخرین گزارش منشره توسط صندوق بین‌المللی پول میزان ذخایر ارزی جهان نزدیک به 6/4 تریلیون دلار است که تنها حدود 05/3 تریلیون دلار آن مورد شناسایی قرار گرفته است که از این میزان حدود 65 درصد به دارایی‌های دلاری و 25 درصد آن به دارایی های یورویی است .
 
به گزارش بانک مرکزی، کشور چین از ترکیب ذخایرش گزارش نمی‌دهد ولی آنها به طور گسترده‌ای تصور می‌کنند که حجم وسیعی از ذخایرشان به اوراق قرضه واسناد خزانه‌داری امریکا است.
 
رئیس بانک مرکزی امارات متحده عربی در هفته گذشته گفت: در طی مدتی کمتر از 10 سال آینده یورو می‌تواند به عنوان ارز جهانی از دلار سبقت بگیرد.
 
بازارهای اوراق قرضه امریکا هنوز در سطح جهان به عنوان بزرگترین بازارها با بیشترین نقدینگی و پیچیده‌ترین وضعیت در سطح جهانی مطرح هستند و دلار امریکا هنوز به عنوان یک ارز مهم و جهانی مورد بحث است. هنوز سهم بزرگی از انباشت ذخایر احتمالا جهت تبدیل به دارایی های یورویی وجود دارد.
 
یک مدیر دارایی در Societe Generale گفت اگر چه تا کنون زمینه رقابت شدید یورو در برابر دلار به عنوان بزرگترین سهم ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان فراهم نشده است ولی وی معتقد است به راستی متنوع سازی یورو احتمالا با فرآیند آهسته‌ای انجام خواهد پذیرفت ونتایج آن در بلند مدت نمایان می‌شود.
 
علاوه بر دارایی‌های یورویی ، بانک‌های مرکزی خارجی توجه خود را به متنوع کردن دارایی‌ها به سمت سایر ارزها مانند ین ژاپن نیز معطوف کرده‌آند.
 
یک تحلیل‌گر دربانک HSBC اظهار داشت: ما موضوع متنوع‌سازی دارایی‌ها را در روسیه، سوئیس و چین نه تنها به یورو بلکه به سایر ارزها مانند ین ژاپن نیز داشتیم. بنابر این تاکید همچنان به کاهش ذخایر دلاری است و هدف لزوما افزایش ذخایر یورویی نیست بلکه می‌تواند افزایش ذخایر به سایر ارزها نیز باشد.