دو غول نفتی آمریکا دست به ادغام 18 میلیارد دلاری زدند

شرکت نفتی «شرون تکزاکو» آمریکا شرکت نفتی اکتشافی «اونوکال» را در قراردادی به ارزش 18 میلیارد دلار خریده است و با این کار توانست بر رقابت چند رقیب بزرگ از جمله گروه نفت فلات قاره ملی چین فایق آید.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بی بی سی، این قرارداد به شرکت نفتی «شرون تکزاکو» کمک می کند تا ذخایر نفت و گاز طبیعی خود را در منطقه آسیا و اقیانوسیه تقویت کند. بنابراین گزارش، تحلیلگران می گویند دسترسی اونوکال به بازارهای تشنه آسیا که تقاضا برای انرژی در آنها بالاست، این شرکت را وصله ای مناسب برای «شرون تکزاکو» می سازد.
سوباش چاندرا، تحلیلگر شرکت مورگان کیگان گفت: اگر به دارایی های اونوکال خوب نگاه کنید، می بینید که نزدیک بازارهای نیازمند انرژی قرار دارد.
«شرون تکزاکو» اعلام کرد که پیش بینی می کند تولید نفتش به حدود سه میلیون بشکه در روز بالغ شود و اونوکال تولید و ذخایر این شرکت آمریکایی را حدود 15 درصد افزایش خواهد داد.
اعلام این خبر حدود سه درصد از ارزش سهام «شرون تکزاکو» کاست و به 57 و نیم دلار رساند، و ارزش سهام اونوکال در وال استریت نیز هفت و سه دهم درصد سقوط کرد و به 59 دلار و 65 سنت رسید، هرچند همزمان با این خبر قیمتهای نفت از مرز 58 دلار گذشت.
بر اساس این گزارش، سود «شرون تکزاکو» سال گذشته 13 میلیارد و سیصد میلیون دلار بود که سودآورترین سال برای این شرکت از زمان تاسیسش در 1879 بود. این شرکت آمریکایی 47 هزار کارمند دارد و شمار کارکنان اونوکال حدود شش هزار نفر اعلام شده است. (خبرگزاری فارس16/1/84)