دورخیز پالایشگاه‌های آفریقای جنوبی برای خرید نفت ایران

پالایشگاه‌ها از تمایل خود برای از سرگیری خرید نفت خام ایران پس از لغو تحریم‌ها خبر دادند.  به گزارش خبرگزاری رویترز، اپراتورهای پالایشگاه‌های آفریقای جنوبی اعلام کردند: در حالی که پس از حصول توافق هسته‌ای هنوز تحریم‌های ایران به‌طور کامل لغو نشده است، چهار پالایشگاه نفت آفریقای جنوبی برای خرید محموله‌های نفت خام این کشور دست نگه داشتند و محتاط هستند.

پیش از اعمال تحریم‌ها علیه تهران، ایران بزرگترین تامین‌کننده نفت خام آفریقای جنوبی بود و روزانه حدود ٣٨٠ هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد. مایته انکوانا مشابانه، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی چندی پیش در سفرش به تهران اعلام کرده بود که این کشور خواهان از سرگیری خرید نفت خام از ایران است. کارن بایموگیشا، سخنگوی منطقه‌ای شرکت بی‌پی در آفریقای جنوبی گفت: بی‌پی از تحریم‌های علیه ایران تبعیت می‌کند، بنابراین تا زمان لغو تحریم‌ها، سیاست خود را تغییر نمی‌دهد. وی افزود: این پالایشگاه آفریقای جنوبی هنوز برنامه‌ای برای خرید نفت خام ایران ندارد.

سخنگوی منطقه‌ای شرکت انگلیسی-هلندی شل که با همکاری بی پی اداره پالایشگاه ساپرف (SAPREF) بزرگترین پالایشگاه آفریقای جنوبی در شهر دوربان را بر عهده دارند، سخنانی مشابه سخنگوی بی‌پی مطرح کرد. پالایشگاه ساپرف آفریقای جنوبی ظرفیت تولید و پالایش روزانه ١٨٠ تا ١٩٠ هزار بشکه نفت خام را دارد. شرکت شل در بیانیه‌ای اعلام کرد که از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران تبعیت می‌کند و در عین حال خواهان توسعه فعالیت‌های خود در ایران پس از لغو تحریم‌هاست.