دماسنج بازار سهام در آستانه عبور از 9800

در دومین روز هفته و با افزوده شدن 2/17 واحد دیگر به ارقام شاخص کل بورس، دماسنج بازار سهام در آستانه عبور از مرز 9 هزار و 800 واحد قرار گرفت.
  
 به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نمودار امروز شاخص کل بورس از همان ابتدای معاملات با روند صعودی ترسیم شد که این روند تا حوالی ساعت 11 به اوج رسید و سپس در مسیر خطی قرار گرفت و آخر وقت بار دیگر با سیر صعودی مواجه و به رقم 9 هزار و 799 واحد بالغ شد.
در این رشد شرکت‌های معدنی باز هم بیشترین نقش را داشتند به طوری که شرکت‌های چادر ملوجا 5/7 واحد، گل گهر 8/6 واحد، پتروشیمی اراک 9/5 واحد ، توسعه معادن روی 1/3 و توسعه معادن و فلزات 7/2 واحد شاخص بورس را بالا بردند.
 
اما از آن طرف کاهش قیمت سهام و ارزش روز شرکت‌های ایران خودرو، پلاستیک عایق، سیمان فارس، بانک پارسیان، سرمایه‌گذاری بیمه، توس‌گستر و تراکتور سازی منجر شد که این شرکت‌ها بین 2/3 تا یک واحد شاخص را پایین آورند.
 
گزارش فارس حاکی است که در میان 4 شاخص دیگر بورس 2 شاخص تالار اصلی و صنعت با رشد و شاخص‌های تالار فرعی و مالی با افت به ثبت رسیدند.
 
شاخص تالار اصلی در حالی به دلیل رشد قیمت سهام شرکت‌های موثر با رشد 8/22 واحدی رو به رو شد که شاخص تالار فرعی با توجه به ریزش قیمت برخی از 7 شرکتی که امروز مورد بازگشایی قرار گرفتند با افت 4/3 واحدی مواجه شد.
 
شاخص صنعت نیز در شرایطی با 7/17 واحد افزایش به کار خود پایان داد که شاخص مالی با 52 واحد ریزش حکایت از شرایط نامساعد شرکت‌های صنعت واسطه‌گری مالی داشت.
 
همچنین امروز 7 نماد شرکت‌های عایق پلاستیک، سیمان فارس، پلاستیک شاهین، سرمایه‌گذاری صنعت بیمه، گسترش ماشین آلات عمرانی، لوله و تجهیزات سدید و سرمایه‌گذاری توس گستر پس از برگزاری مجمع سالیانه و یا تعدیل EPS مورد بازگشایی واقع شدند که چهار شرکت عایق پلاستیک، سیمان فارس، توس گستر و صنعت بیمه با ریزش 9/23 درصدی تا 7/5 واحدی رو به رو شدند.