دلایلی که سیدکو را برای سرمایه گذاری جذاب کرده است

حامد اصل‌روستا مدیرعامل سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان «سیدکو» در گفتگو با بورس ۲۴؛ صنعت سیمان یکی از صنایعی است که بازدهی های خوبی در دو سال اخیر برای سهامداران خود رقم زده است. یکی از شرکت های پر پتانسیل در این حوزه شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان است، که در بازه یک ساله در حدود ۳۰۰ درصد بازدهی داشته است.

زیر مجموعه های این شرکت نیز در بازده یک ساله موفق به ثبت بازدهی های خوبی شده اند. سیمان مازندران بازدهی ۲۸۰ درصد، سیمان کرمان بازدهی ۲۹۰ درصدی سیمان ساروج بوشهر بازدهی ۴۰۰ درصدی و سیمان شمال بازدهی ۳۵۰ درصدی  را برای سهامداران خود به همراه داشتند.

حامد اصل روستا مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان «سیدکو» در خصوص روند قیمتی سهام زیر مجموعه ها و شرکت اصلی به بورس ۲۴ گفت: طبیعتا در روند قیمت سهام یک شرکت چند اصل وجود دارد؛ توسعه سرمایه گذاری، سود آوری و درآمد، حمایت سهامداران. سیدکو به عنوان سهامدار عمده همواره تلاش کرده تا از سهام شرکت های زیر مجموعه حمایت کند و سهامداران همواره شاهد این موضوع بوده اند. همچنین یکی از اصول اساسی در بازار سرمایه اصل نقد شوندگی است که سعی کردیم در سهام زیرمجموعه ها و شرکت اصلی این مهم عملیاتی شود.

اصل روستا درباره اصلاح نرخ سیمان هم گفت: در شرایط حال حاضر تورم در تمام ابعاد از جمله نهاده های تولید حقوق و دستمزد و حمل و نقل و … اثر داشته است اما قیمت ها در صنعت ما مطابق با تورم حاکم بر سایر بخش ها اصلاح نشده است. این موضوع  مهم در گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است نیز ذکر شده.

اصل روستا در پاسخ به این سوال که برخی سیمان را بر اساس ضرایبی از فولاد قیمت گذاری می کنند گفت: اگر ملاک ما قیمت های فولاد باشد که قیمت فروش هر تن سیمان چندین برابر قیمت های فعلی خواهد بود که این قیمت طبیعتا رقم بالایی است و تبعات ناخوشایندی هم برای مصرف کننده و جامعه دارد. ما موافق چنین قیمت هایی نیستیم اما بر اساس رایزنی هایی که کردیم صنعت سیمان خواستار اصلاح منطقی و معقول قیمت هاست تا هم حقوق مصرف کننده و هم حقوق تولید کننده و هم حقوق سهامداران حفظ شود. به علاوه به نظر نخبگان صنعت سیمان، اصلاح ساختار و سیستم فروش و استفاده از راهکار هایی مانند عرضه در بورس کالا گریز ناپذیر است. این موضوع موجب افزایش درآمد شرکت ها به ویژه در حوزه صادرات خواهد بود.

مدیر عامل «سیدکو» در توضیح آخرین وضعیت شرکت های زیر مجموعه هم گفت: شرکت های زیر مجموعه سیدکو از ساحل دریای خزر تا کرانه های خلیج همیشه فارس گسترده شده اند و با به کار گیری استراتژی های  متنوع مدیریت می گردند و شاهد آن هستیم که سیدکو جزو چابک ترین هلدینگ های سیمانی کشور است که حاشیه سود عملیاتی (تاکید می کنم حاشیه سود عملیاتی) در هر تن محصول آن از همه هلدینگ های سمانی کشور بیشتر است.

سیمان مازندران برندی مطمئن در منطقه قزاقستان و روسیه

مدیرعامل سیدکو درباره شرکت سیمان مازندران گفت: سیمان مازندران یکی از شرکت های زیر مجموعه ماست که در حوزه عملکردی وضعیت بسیار مطلوبی دارد. این شرکت با تولید روزانه ۷۳۰۰ تن محصول به عنوان رهبر بازار در منطقه مازندران و صادرات بندر امیر آباد شناخته می شود.

وی افزود: این شرکت از نظر تکنولوژی خطوط تولیدی و دانش فنی پرسنل جزو شرکت های تراز اول در صنعت به حساب می آید و در منطقه مازندران که رقابت برای فروش محصول بسیار بالاست تمام تولیدات خود را به فروش می رساند هم در سطح منطقه و هم در بازار قزاقستان و روسیه از مطرح ترین برندهاست. این کارخانه دو خط تولیدی با ظرفیت مجموع روزانه ۷۳۰۰ تن سیمان در اختیار دارد تا ریسک توقف کامل کارخانه را به حداقل برساند.

اصل روستا در ادامه درباره سیمان جاجرود گفت: این واحد تولیدی با توجه به قدمتی که داشت اصلاح خطوط تولیدی را اجرا کرده و به منظور افزایش بهره وری، خلق ارزش افزوده بالاتر و تنوع دهی به محصولات تولیدی خط تولید سیمان سفید را در دست اجرا داریم.

وی به سیمان فیروزکوه اشاره کرد و گفت: این واحد تولیدی نیز جزو واحدهایی است که می توان به جرات گفت کمترین بهای تمام شده تولید را دارد و در حوزه فروش نیز در منطقه در بین سایر رقبا سرآمد است و با توجه به کیفیت بسیار خوب تقاضای بسیار خوبی دارد.

سبد متنوع محصولات در سیمان کرمان…

مدیرعامل سیدکو درباره سیمان کرمان هم گفت: در بازار منطقه کرمان شاهد واحدهای تولیدی زیادی در حوزه سیمان هستیم اما برند سیمان کرمان در این منطقه یکی از شناخته شده ترین برندهاست و با کیفیت ترین محصول را در کشور تولید می کند. این شرکت متنوع ترین محصولات را در حوزه سیمان تولید می کند و با توجه به وضعیت عملیاتی ای که دارد  مراجعاتی برای خرید بلوکی سهام این مجموعه داریم.

وی گفت: سیمان کرمان جزو معدود شرکت هایی است که محصولات خاصی مانند سیمان چاه نفت، سیمان سفیدو … را تولید می کند و در زمینه خدمات کیفی بتن آماده نیز در منطقه خود منحصر به فرد است.

ساروج بوشهر بی نظیر در خاورمیانه است…

اصل روستا درباره سیمان ساروج بوشهر گفت: یکی از متفاوت ترین و خاص ترین شرکت های ما در بخش تولید سیمان که در خاورمیانه بی نظیر و در دنیا کم نظیر است شرکت سیمان ساروج بوشهر است. این شرکت در بخش تنوع محصول و کیفیت بی نظیر است و همواره با مازاد تقاضا برای خرید محصول روبرو است. از ویژگی های خاص این شرکت دارا بودن اسکله اختصاصی است که این امکان را داده تا محصول پس از تولید بارگیری و به کشور های هدف صادراتی ارسال شود. همچنین در این شرکت علاوه بر استمهال تسهیلات ارزی از سه سال به ۶ سال در تلاشیم تا این وام را به صورت ریالی تسویه کنیم تا ریسک نوسان ارز و مدیریت هزینه در این بخش عملیاتی شود.

مدیریت هزینه انرژی در دست اجراست…

مدیر عامل سیدکو در ادامه گفت: یکی از استراتژی های ما در مجموعه مدیریت بهینه مصرف انرژی افزایش بهره وری تولید و توجه به کیفیت است. به نحوی که برنامه ریزی ها طوری عملیاتی شده است که در فصولی که مصرف انرژی بالاست میزان تولید را کاهش و در فصول کم مصرف میزان تولید را افزایش می دهیم تا هزینه های انرژی و سوخت ما کاهش داشته باشد. در بخش بازار سرمایه نیز معتقدیم باید از سهام زیر مجموعه ها به نحوی که سهم در مسیر منطقی و درست خود در حرکت باشد و نقد شوندگی سهم حفظ شود حمایت کنیم.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته ابلاغ شده است

وی به افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته نیز اشاره داشت و گفت: همانطور که در کدال نیز اطلاع رسانی کردیم ۴۵.۸ درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشته را در دست اجرا داریم و به زیر مجموعه ها نیز ابلاغ کردیم تا خود را برای اجرای افزایش سرمایه از محل سود انباشته آماده کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برنامه ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارید یا خیر گفت: شرکت های زیر مجموعه سیدکو در حال حاضر در دست کارشناسی و محاسبه قیمت روز هستند و اگر برنامه قطعی برای افزایش سرمایه از این محل باشد از طریق کدال اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیرعامل سیدکو در ادامه گفت: در حال حاضر آماده سازی و طی روندها برای عرضه اولیه شرکت آسیای آرام و سیمان فیروزکوه در دست اجراست و به زودی محقق خواهد شد.

وی در پایان به سرمایه گذاران گفت: چناچه قصد سرمایه گذاری در سهام صنایع سیمانی را دارند با اطمینان خاطر به سیدکو اعتماد کنند.