دغدغه روزهای قرمز در همهمه روزهای سبز

مدیرعامل وبانک در گفت‌و‌گو با سنا بررسی کرد:

دغدغه روزهای قرمز در همهمه روزهای سبز

از روزهای ابتدایی سال جدید شاهد شکسته شدن پی در پی رکوردهای شاخص همزمان با اقبال گسترده سرمایه‌گذاران به بازار هستیم که قطعا در طول سال هایی که از عمر بازار سرمایه می‌گذرد بی سابقه بوده و طبیعی است که پرسش‌های زیادی را پیرامون روزهای سبز بازار پدید آورده است.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی(وبانک) در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ضمن بیان مطلب بالا در تحلیل این وضعیت، گفت: در ابتدا باید یادآور شد که  این رشد ادامه روند یکساله رشد بازار در سال ۹۸ است؛ البته با این تفاوت که ورود نقدینگی به بازار و همچنین تعداد سرمایه‌گذاران مستقیم به واسطه اعتماد و جذابیت ایجاد شده بیش از گذشته شده است و ما دیگر در هرمکانی منتظر شنیدن بحث و گفتگو پیرامون بورس هستیم.

امیرتقی خان تجریشی توضیح داد: شاید از ابتدای سال گذشته علاوه بر نقدینگی زیاد، افزایش نرخ ارز نیروی محرکه بازار بود، اما در انتهای سال و همزمان با عدم رونق بازارهای موازی هجوم نقدینگی که بازار سرمایه را تنها مأمن امن خود می‌دید و کاهش نرخ سود بانکی، منجر به به افزایش توجهات به بازار و افزایش شاخص شد.

وی ادامه داد: در کنار این عامل حمایت همه‌جانبه دولت و سایر مسئولان از بازار سرمایه و امید به تداوم این حمایت موجب ایجاد اطمینان و اعتماد سرمایه‌گذاران به خصوص سرمایه‌گذاران حقیقی شده است.

به گفته تجریشی، عامل دیگر آغاز عرضه‌های دولتی مانند شستا، افزایش سهام شناور آزاد در برخی سهم‌ها و اقداماتی چون عرضه سهام عدالت و ورود صندوق‌های قابل معامله دولتی در راستای پاسخ به عطش سرمایه‌گذاران، عمل به قوانین خصوصی‌سازی، ایجاد تعادل و همچنین عمق بخشیدن به بازار بود که بر جذابیت بیش از پیش بازار افزود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: دست آخر هم نمی‌توان از نقش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی غافل بود، چرا که به واسطه ارائه تحلیل‌ها، اطلاع رسانی و انتشار اخبار مثبت بازار سرمایه پازل جذابیت بازار سرمایه و به تعبیری روزهای سبز بازار تکمیل شد.

مدیرعامل وبانک خاطرنشان کرد: در خصوص جهش متوالی قیمت بعضی سهم‌ها باید مجموعه‌ای از اقدامات چندجانبه صورت گیرد. اولین نکته هدایت نقدینگی به سمت سهم‌های بزرگ، شاخص ساز و بنیادی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته تجریشی، اصلاح دامنه نوسان در کنار استفاده از بازارگردانی سهم نیز می‌تواند به منطقی شدن بازار و تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاران بر اساس تحلیل کمک کند. اما مهمترین نکته شاید افزایش شتاب عرضه‌های بزرگ، تسریع در اجرای افزایش سرمایه‌ها و الزام به افزایش درصد سهام شناور آزاد توسط حقوقی‌ها باشد.

وی با بیان اینکه مسأله دیگر فرهنگ‌سازی و آموزش در خصوص صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی به خصوص برای نوسهامداران است که باید مورد توجه ویژه متولیان بازار قرار گیرد، افزود: با آموزش مفاهیمی چون ریسک و بازده و همچنین یادآوری این نکته که برای فعالیت مستقیم در بازارسرمایه به صورت مستقیم نیاز به دانش و تجربه کافی است، می‌توان بسیاری از مخاطرات را برای عمده سرمایه‌گذاران کاهش داد و از سرمایه‌گذاری در سهم‌های غیرارزنده و ایجاد حباب جلوگیری کرد.

 مدیرعامل وبانک تاکید کرد: مقابله سرسختانه و جدی با سیگنال فروشی و اطلاع‌رسانی غلط در فضای مجازی نکته دیگری است که باید مورد توجه  قرار گیرد.

تجریشی در ادامه با اشاره به اینکه سهامداران به خصوص جدیدالورودها باید انتظارت خود از سودآوری بازار را برای سال ۱۳۹۹ در حدود میزان تورم تعدیل کنند و منتظر جهش‌های افسانه‌ای نباشند تا در صورت اصلاح و ریزش دچار پریشانی و تصمیمات هیجانی نشوند، اظهار داشت: در شرایط فعلی بازار تحت تأثیر قدرت نقدینگی، توجه به ریسک‌های کلاسیک بازار کمتر شده است و از ابتدای سال ما شاهد روند کاملا صعودی بودیم، اما در نهایت هر صعودی با اصلاح یا نزول همراه است.

وی تصریح کرد: این امر برای فعالان قدیمی‌تر بازار تجربه شده و محتوم است، اما نوسهامداران هم باید خود را برای روزهای قرمز آماده کنند. لذا برخورد هیجانی، عجولانه و سرمایه‌گذاری بدون دانش و برنامه‌ریزی شاید بزرگترین مخاطره برای جدید الورودها باشد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، دید بلندمدت به سرمایه‌گذاری و انتخاب سهم‌های بنیادی با پتانسیل رشد بالا می‌تواند، سرمایه نوسهامداران را تاحدی محافظت کند و استفاده از ابزارهای غیرمستقیم و کم‌ریسک‌تر مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی می‌تواند اطمینان بخش سرمایه‌گذاران در هر زمانی باشد.

تجریشی با بیان اینکه درخصوص سایر ریسک‌ها می‌توان به رونق سفته‌بازی در سایر بازارهای موازی غیرمولد مانند ارز و طلا، ریسک‌های تغییر قوانین، ریسک سیاسی، افزایش سود بانکی، کاهش بیشتر قیمت کامودیتی‌ها و خروج پول هوشمند از بازار اشاره داشت، افزود: بنابراین جدیدالورودها باید با تشکیل سبد سرمایه‌گذاری و استفاده از روش‌های غیرمستقیم مثل صندوق‌های سرمایه‌گذاری ریسک خود را کاهش دهند.

مدیرعامل وبانک یادآور شد: مسأله دیگری که می‌تواند بازار را تحت تأثیر خود قرار دهد، این است که برخی سهم‌ها به قیمت‌های بالایی رسیده‌اند و بعضا از پشتوانه تحلیلی برخوردار نیستند؛ بنابراین، سقوط قیمت آنها روی جو بازار و سایر سهم‌ها نیز تأثیرگذار خواهد بود.

وی افزود: هنوز هم معتقدم که بورس مطمئن‌ترین و سودآورترین بازار تا پایان سال است. اما قطعا مثل دوماهه اول سال شاهد روند صعودی مکرر بازار نخواهیم بود. بازار متعادل خواهد شد و بعید است باتوجه به حمایت‌های همه‌جانبه‌ای که صورت می‌گیرد، بازار به حال خود رها شود.

تجریشی با اشاره به برخی صنایع جذاب برای سرمایه‌گذاری، اظهار کرد: به طور کلی سهم‌های بنیادی و بزرگ با نسبت P/E پایین تر در اولویت هستند. اما طبیعتا سهم‌های صادرات محور با توجه به احتمال افزایش نرخ ارز در حوزه پتروشیمی و معدنی فلزی می‌توانند جذابیت خود را داشته باشد. در مرحله بعدی بانکی‌ها و بیمه‌ای‌ها هم می‌توانند مورد توجه بازار قرار گیرند.

وی در ادامه به موضوع آزادسازی سهام عدالت و تاثیر آن بر بازار هم اشاره کرد و گفت: در وهله اول آزادسازی سهام عدالت پتانسیل ورود حدود ۵۰ میلیون نفر را به بازار سرمایه فراهم می‌آورد که خود خبر خوبی برای اقتصاد کشور است. اما در صورتی که ساز و کار مناسبی برای فروش این سهام در نظر گرفته نشود، عرضه‌ها بسیار زیاد خواهد بود که می‌تواند برای بازار مشکل ساز شود و هم جو بازار و هم زیرساخت‌های آن را تحت تأثیر قرار دهد.

مدیرعامل وبانک در عین حال افزود: البته این اقدام می‌تواند فرصتی را نیز برای کسانی فراهم کند که سهام برخی شرکت‌ها را در قیمت‌های پایین و به صورت خرد از بازار جمع کنند و حتی وارد ترکیب سهامداری شوند.

تجریشی اظهار کرد: از سوی دیگر به واسطه بدون تجربه بودن سهامداران سهام عدالت این افراد در مدیریت سهام خود ممکن است با مشکل مواجه و اسیر اطلاعات و جوهای نادرست شوند و علاوه بر از دست دادن سرمایه خود بازار را نیز دچار مشکل کنند. نکته دیگر، نقدینگی است که با توجه به نوع سهامدارنش به واسطه فروش این سهام از بازار خارج می شود و احتمالا به بازار بر نخواهد گشت.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطرنشان کرد: فشار بسیار زیاد به واحدهای امور سهام ناشر، رعایت حقوق اقلیت و همچنین برگزاری مجامع این شرکت‌ها نیز مسأله‌ای است که باید به آن توجه شود.