دست پر سهامداران گروه توسعه ملی با تقسیم سود حداکثری

به گزارش روابط عمومی،جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه برای سال مالی منتهی به ۳۰ اسفند ماه سال۱۳۹۵ شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی(سهامی عام) در ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز پنجشنبه ۲۲ تیر ماه ۹۶ درمحل تالار اندیشه واقع در تهران – خیابان سمیه نرسیده به خیابان حافظ ،حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، با حضور بیش از ۸۶ درصد سهامداران برگزار شد.

مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی جز معدود مجامعی بود که طبق برنامه زمانبندی اعلامی صبح امروز تشکیل جلسه داد.

ترکیب هیأت رئیسه مجمع با حضور آقای علی شیخی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقای پژمان شعبانپور فرد  و خانم معصومه رضایی و به دبیری آقای هادی مورخ تشکیل شد. همچنین ریاست مجمع از مدیر عامل شرکت جناب آقای غریب پور و همچنین آقای نعیمی قائم مقام شرکت به همراه نمایندگان سازمان بورس و سازمان حسابرسی برای حضور در هیات رئیسه دعوت بعمل آورد.

خداداد غریب پور مدیر عامل «وبانک» در جمع سهامداران این شرکت در ابتدا به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت کلان اقتصاد و شرایط حاکم بر بازار پرداخت و گفت: در سال ٩۵ رشد اقتصادی حدود ١٢.۵ درصد بود. نرخ تورم کشور در این زمان به حدود ٩ درصد کاهش داشت، نفت تا محدود ۵٠ دلار در نیمه دوم سال رشد داشت و رشد نرخ تسعیر ارز کنترل شد. وی در خصوص عملکرد کلان بازار سرمایه هم گفت: در سال ٩۵ ابزار مالی اختیار معامله در بورس فعال شد که در نظر داریم از این ابزار برای سهام شرکت های گروه استفاده نماییم، همچنین بازار پایه به سه تابلو تقسیم بندی شد، عرضه های اولیه به روش بوک بیلدینگ عملیاتی شد. وی ابراز داشت: بازار بدهی در سال ٩۵ فعال تر شد و در حدود ٢٢ هزار میلیارد تومان اوراق در بورس منتشر شد و ارزش کل بازار را نیز  ۳۲۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد.

مدیر عامل «وبانک» در ادامه در خصوص اقدامات انجام شده در شرکت گفت: بانک ملی به عنوان سهامدار عمده وبانک در راستای رد دیون خود به میزان ٧.۴ درصد از سهام وبانک را طی معامله ای در بورس به صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها منتقل کرد. در سال ٩۵ شرکت صورت های مالی شرکت را براساس نحوه جدید گزارشگری مالی IFRSارائه داده است که آماده حسابرسی است همچنین در این سال برخی از شرکت های زیر مجموعه از جمله هلدینگ شوینده، شرکت بین الملل ساختمان و صنعت ملی و سیمان فیروزکوه در بورس پذیرش و نهایتا شرکت بین الملل ساختمان و صنعت ملی با نماد ثملی در بورس درج شد.

وی ادامه داد: توانستیم بخش عمده ای از مطالبات سود سنواتی سهامدار عمده را پرداخت نمائیم. همچنین در حدود ۴۵١ میلیارد تومان سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه پذیر انجام شد و موضوع سرقفلی شرکت ریسباف با پرداخت ١۶.۵ میلیارد تومان برای همیشه تعیین تکلیف شد.

از دیگر اقداماتی که انجام شد شرکت به دلیل چند رشته ای بودن در نظر گرفت تا برخی رشته های کم بازده را حذف و سرمایه گذاری در رشته های پر بازده را افزایش دهد، شرکت از این طریق توانست ۶٩٠ میلیارد تومان درآمد ناشی از فروش سرمایه گذاری ها تحصیل نماید.

غریب پور گفت: سرمایه گذاری در پروژه های پتروشیمی نفت نیک قشم و پروژه سنگان در حال اجرایی شدن است، پروژه سنگان ١٠ درصد نیاز گندله و ٩ درصد نیاز به کنسانتره کشور را تامین خواهد کرد.
بر اساس سرمایه گذاری های صورت گرفته اجرای پروژه تسریع گردید و بر اساس برنامه واحد کنسانتره تا پایان شهریور ماه و واحد گندله سازی تا پایان اسفند ماه تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید. پروژه سنگان پروژه خوبی است معدن سنگان ١.٢ میلیارد تن ذخیره با عیار ۴٢ تا ۴٧ درصد دارد، ریسک های حاکم مساله آب، برق و حمل و نقل بود که با توجه به تدابیر انجام شده، تامین آب نهایی شده است، انتقال پست برق در حال اجرایی شدن است و ادوات لازم در حال نصب است، خط فرعی راه آهن هم کشیده شده است و تقریبا همه چیز مهیا شده است تا تولید کلید بخورد، شرکت برنامه دارد تا پس از راه اندازی واحدهای ٢.۵ میلیون تنی کنسانتره و گندله ظرفیت را تا ۵ میلیون تن افزایش دهد.

مدیر عامل «وبانک» در خصوص پروژه نفت نیک قشم هم گفت: انعقاد قرار داد با لایسنسورها نهایی شده است مذاکرات با فاینانسور ها در حال انجام است، شرکت تا ٢٠ سال معافیت مالی و حداقل ١٠ درصد تخفیف خوراک را شامل خواهد شد همچنین مجوزهای لازم و مجوزهای محیط زیستی هم اخذ شده است.

مدیرعامل «وبانک» از عملکرد مالی شرکت گفت: کل درآمد های حاصل از سرمایه گذاری رشد ۴.۵ درصدی نسبت به سال ٩۴ و رشد ٩ درصدی نسبت به پیش بینی داشته است و از ٩٣٢ میلیارد تومان به ٩٧٣ میلیارد تومان رسیده است.سود خالص شرکت نیز نسبت به سال قبل ۵ درصد افزایش و نسبت به پیش بینی ١١ درصد رشد داشته است که ناشی از افزایش درآمد و کاهش هزینه ها بوده است.

وی ادامه داد: سود حاصل از سرمایه گذاری ها ٨ درصد نسبت به بودجه رشد داشته است و ٢۶٩ میلیارد تومان از محل فروش سرمایه گذاری ها در آمد کسب شده است که سود ناشی از فروش سرمایه گذاری ها ٣١ درصد نسبت به سال قبل و ١٠ درصد نسبت به بودجه رشد داشته است. غریب پور در خصوص برنامه های آتی شرکت گفت: اصلاح سبد سرمایه گذاری ها و خروج از سرمایه گذاری های کم بازده، اتمام پروژه سنگان و تامین مالی با روش های جدید من جمله اوراق بدهی و سرمایه گذاری در شرکت های دانش بنیان در دستور کار شرکت قرار دارد.

در ادامه نماینده سازمان بورس اعلام نمود که گروه توسعه ملی به عنوان اولین شرکت بورسی توانست صورتهای مالی خود را بر مبنای استاندارد گزارشگری مالی  بین المللی موسوم به IFRS ارائه نماید.

مصوبات مجمع:

پس از قرائت گزارش فعالیت  هیأت مدیره توسط مهندس غریب پور مدیرعامل گروه توسعه ملی و استماع گزارش حسابرس و بازرس قانونی، تصمیمات ذیل را اتخاذ کرد.

۱- صورتهای مالی تلفیقی گروه وشرکت اصلی شامل ترازنامه وصورت سود و زیان و جریان وجوه نقد برای سال مالی منتهی به۱۳۹۵/۱۲/۳۰ مورد تصویب قرار گرفت.

۲- مقررگردید مبلغ ۵۳۰ ریال به ازای هر سهم به صورت خالص از محل سود قابل تخصیص به عنوان سود نقدی و اندوخته سرمایه ای به سهامداران پرداخت گردد و الباقی پس از کسر پاداش مصوب مجمع به حساب سود و زیان انباشته منظور گردد.

۳- سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت برای سال مالی منتهی به ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ انتخاب گردید.

۴- روزنامه های اطلاعات و دنیای اقتصاد به صورت توام بعنوان روزنامه کثیر الانتشار برای درج آگهی های رسمی شرکت انتخاب گردیدند.

گزارش تصویری:

خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک خداداد غریب پور مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک