در گفت‌وگوی رئیس سازمان بورس با «سنا» مطرح شد؛ بورس تهران در انتظار فصل جدید

سنا: تعداد افرادی که به‌طور مستقیم با بازار سرمایه در ارتباط هستند بر اساس آخرین آمار 8 میلیون نفر است اما تمام کسانی که مشمول صندوق‌های بازنشستگی مثل تامین اجتماعی، بانک‌ها و صندوق بازنشستگی کشوری هستند به‌طور غیرمستقیم از بازار سرمایه متاثر می‌شوند و در جرگه مجموعه بازار سرمایه محسوب می‌شوند.

دکتر محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق گفت: علاوه بر این افراد، 40 میلیون نفر دارندگان سهام عدالت را نیز باید به این جمع اضافه کرد. بنابراین وقتی این اعداد باهم جمع شوند حساسیت بازار سرمایه و حساسیت تصمیماتی که این بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرد. وی در ادامه افزود: حدود 400 شرکت در بورس و فرابورس سهامشان مورد معامله قرار می‌گیرد که به 40 صنعت تولیدی و خدماتی تقسیم‌بندی می‌شوند. از جمله این صنعت‌ها هلدینگ‌هایی هستند که در زیر‌مجموعه خود تعداد زیادی شرکت از زنجیره ارزش دارند، گرچه بعضا زیر‌مجموعه‌ها در بورس نیستند اما حضور هلدینگ‌ها در بورس، شفافیت بسیار خوبی را در این خصوص ایجاد می‌کند. فطانت با بیان اینکه مجموع دارایی که در بازار سرمایه است 880 هزار میلیارد تومان است، گفت: 330 هزار میلیارد تومان ارزش شرکت‌های بازار سرمایه در حال حاضر در بورس و فرابورس است و به لحاظ حجم فروش 35 درصد تولید ناخالص ملی را شرکت‌هایی که در بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، ایجاد می‌کنند.

رئیس کل سازمان بورس با بیان اینکه در سال 93 بیش از 70 هزار میلیارد تومان انواع اوراق، کالا و حامل‌های انرژی در بورس‌های اوراقی و کالایی مورد معامله قرار گرفته است، گفت: درآمدهای مالیاتی شرکت‌های بورسی که به‌طور مستقیم در سال 92 به دولت پرداخت شده 4200 میلیارد تومان بوده در حالی‌که این مبلغ به دلیل افت و رکود اقتصاد در سال 93 با 37 درصد کاهش روبه رو شده است.

تشریح فراز و فرودهای 19 ماهه بازار سرمایه

عضو شورای عالی بورس درباره فراز و فرود شاخص کل طی دو سال گذشته خاطرنشان کرد: زمانی که دولت تدبیر و امید به دست ملت انتخاب شد، شاخص بورس عدد 45 هزار واحد را نشان می‌داد که طی مدت کوتاهی تا حوالی 90 هزار واحد رشد کرد که رشد جهشی و بسیار شتابانی داشت. وی ادامه داد: از نیمه دی ماه سال 92 تا به امروز بازار در مسیر نزولی قرار گرفت. اگرچه نسبت به آغاز دولت یازدهم همچنان شاخص شرایط قابل رشدی را نشان می‌دهد، اما سال گذشته شاهد افتی بودیم که این افت روی گروه فلزات اساسی، پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها و معدنی‌ها خلاصه می‌شد به‌طوری‌که بیش از 90 درصد افت بازار مرتبط با این صنایع بود. این صنایع علی‌القاعده از قیمت فلزات اساسی، کالاهای اساسی، قیمت نفت و سیاست‌های کلان اقتصادی و سیاسی متاثر شدند، به همین دلیل این افت بیش از 19 ماه ادامه پیدا کرده است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه فعالیت‌های زیادی برای افزایش شفافیت در بازار در سال 93 انجام شده است، گفت: شاخص‌های جدیدی چون شاخص قیمت که محاسبه آن از آذر 87 متوقف شده بود به دلیل تقاضای فعالان بازار و کارآیی که برای تحلیل‌های متعدد داشت از دی 93 مجدد از سر گرفته شد.

وی با بیان اینکه اقداماتی در جهت ارسال مستقیم اطلاعات از طریق ناشران برای نخستین بار با هدف افزایش شفافیت بازار، توسط سازمان در نظام کدال شکل گرفت، گفت: علاوه بر این مورد، نظام و سامانه‌ای طراحی شد که توسط یکی از نهادهای خودانتظام بازار مدیریت می‌شود. در این سامانه تحت عنوان «تدان» امکان تحلیل تمامی اطلاعاتی که در سامانه کدال منتشر می‌شود توسط نهادی مالی دارای مجوز از سازمان بورس وجود دارد تا این تحلیل‌ها را در جهت عمق‌بخشی در اختیار سهامداران و سرمایه‌گذاران قرار بدهند. وی با بیان اینکه بازگشایی نماد پالایشگاه‌ها در پایان اسفند 93 محقق شد، گفت: کاهش زمان توقف نمادها از جمله مطالبات جدی و بحق سهامداران بود که در سیاست جدید مقرر شده، وقتی نمادها به دلیل تغییرات در صورت مالی، تقسیم سود و برگزاری مجامع بسته می‌شوند در زمان بسیار کوتاهی مجدد بازگشایی شوند و از آنجا که برخی نمادهای گروه پالایشی بیش از یک سال از توقفشان می‌گذشت و بازگشایی نماد این گروه مطالبه سهامداران بود، این امر محقق شد البته این بازگشایی باعث افت شاخص شد. فطانت درخصوص تامین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: تامین مالی از طریق بازار سرمایه مورد توجه ما و دولت است که گام‌های بسیار مثبتی در جهت آن برداشته شده است. به‌عنوان مثال جمع تسهیلاتی که شرکت‌های بورسی و فرابورسی در سال 93 از نظام بانکی دریافت کردند 47 هزار میلیارد تومان است. در حالی که عددی که در سال 93 این شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه تامین مالی کردند 34 هزار میلیارد تومان است و اساسا شرکت‌های فعال در بازار سرمایه از طریق افزایش سرمایه یا ابزارهای تامین مالی مختلفی چون صکوک، مرابحه، اجاره، استصناع و اوراق سلف موازی استاندارد تامین مالی انجام می‌دهند. فطانت در ادامه این گفت‌وگو به سایر برنامه‌های سازمان بورس برای افزایش کارآیی بازار اشاره کرد و گفت: افزایش دامنه نوسان، کاهش حجم مبنا با هدف عمق‌بخشی و افزایش کارآیی بازار مورد استفاده قرار گرفت.

چشم‌انتظار فصل بعدی بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: چشم‌انداز بازار سرمایه به نحوی است که حجم زیادی از سرمایه‌گذاران را از سراسر دنیا از ایرانی گرفته تا خارجی به بازار سرمایه جذب کرده است و این گروه‌ها آمادگی خود را در قالب گزارش‌های ارسالی و برگزاری جلسات متعدد اعلام کردند. وی افزود: امیدواریم در فصل بعدی بازار سرمایه شاهد حضور رسمی سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور و حجم قابل توجهی از سرمایه‌گذاری خارجی باشیم و همچنین ارتباط بسیار مناسبی بین بورس‌های ما و بورس‌های منطقه و جهان برقرار شود.