در مراسم معارفه مدیرعامل جدید گروه توسعه ملی مطرح شد: جایگاه ویژه «وبانک» در توسعه اقتصاد ایران

مراسم معارفه امیر تقی‌خان تجریشی مدیرعامل جدید گروه توسعه ملی هشتم بهمن ماه با حضور معاونان، مدیران و اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران و گروه توسعه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی، این مراسم با عرض تسلیت به مناسبت ایام عزاداری فاطمیه و سال‌روز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، آغاز شد و پس از خوش‌آمدگویی به امیر تقی‌خان تجریشی مدیرعامل جدید، از سیدمهدی سدیدی مدیرعامل پیشین گروه توسعه ملی تقدیر به عمل آمد.

همچنین دکتر محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران که به دلیل سفری از پیش تعیین شده در جلسه معارفه مدیرعامل جدید گروه توسعه ملی غایب بود، در پیامی ضمن تبریک و آرزوی توفیق برای تجریشی در سمت جدید، بیان کرد: خدمت به مردم و نظام جمهوری اسلامی افتخار محسوب می‌شود و هدف تمام ارکان بانک ملی و گروه توسعه ملی نیز خدمت است که یقیناً با همدلی و همراهی محقق می‌شود؛ در این راه، مشکلات بسیاری وجود دارد که مدیران و کارکنان با درایت و هوشیاری از پس آن بر خواهند آمد.

شاهباز: لزوم استفاده از کانون ارزیابی در انتصابات

در ابتدای مراسم، ناصر شاهباز عضو هیات مدیره بانک ملی به سوابق کاری و دانشگاهی درخشان دکتر تجریشی اشاره کرد و گفت: وی سال‌ها در بازار سرمایه ایران فعال بوده و تجربیات مناسبی در این خصوص دارد؛ برای ایشان در سمت جدید آرزوی توفیق دارم و امیدوارم که گروه توسعه ملی با هدایت تجریشی به اهداف عالی خود دست یابد.

 

وی افزود: شعار این گروه که به درستی هم انتخاب شده، حکمرانی نخبگان است و در بانک ملی نیز قرار شده که انتصابات از سوی کانون ارزیابی انجام شود؛ در این راستا، از مدیرعامل جدید نیز انتظار داریم که انتصابات در این گروه، مانند گذشته توسط کانون ارزیابی و به صورت علمی و شایسته انجام شده و عملکرد افراد مبنای انتخاب قرار گیرد.

شاهباز ادامه داد: موضوع انتصاب مدیران از سوی کانون ارزیابی، مورد تاکید وزیر اقتصاد نیز هست و در صورت جلسه مجمع بانک نیز بیان شده است؛ بنابراین، گروه توسعه ملی هم باید در انتصابات شرکت‌ها و هلدینگ‌های زیرمجموعه از این کانون استفاده کند.

شاهباز با اشاره به لزوم واگذاری دارایی‌ها، اموال مازاد و شرکت‌ها بنا بر قانون، بیان کرد: این موضوع در اولویت برنامه‌های بانک ملی قرار دارد و با توجه به وضعیت مثبت کنونی بازار سرمایه و روند رو به رشد شاخص بورس، زمان مناسبی برای واگذاری‌ها به وجود آمده است؛ البته ابتدا باید ارزیابی‌ها به طور مناسب و دقیق انجام شود و سپس اقدام به واگذاری کرد.

عضو هیات مدیره بانک ملی، اضافه کرد: در خصوص افزایش سرمایه از محل اندوخته برای سهم «وبانک» چندین جلسه با بانک مرکزی برگزار شده و به دنبال انجام آن هستیم.

سدیدی: کارنامه یک ساله گروه روشن است

 

سیدمهدی سدیدی مدیرعامل پیشین گروه توسعه ملی ضمن تشکر از مدیران بانک ملی، اعضای هیات مدیره«وبانک» و کارکنان این شرکت، گفت: گروه توسعه ملی یکی از پهناورترین هلدینگ‌های کشور از نظر تعداد شرکت‌ها و تنوع صنایع است؛ کارنامه کاری این مجموعه به واسطه بورسی بودن شرکت‌ها روشن و شفاف بوده و nav شرکت گویای عملکرد مثبت آن است. در این مدت، فعالیت‌های زیربنایی مناسبی انجام شده و وظایف بسیاری مانده که ان‌شاالله مدیریت جدید به خوبی انجام خواهد داد.

وی افزود: دکتر تجریشی دارای سابقه درخشانی در بازار سرمایه و از جنس بازار است؛ بنابراین، خوشحال هستم که این مسئولیت به وی سپرده شد. همچنین به سهم خود از دکتر شاهباز برای مدیریت گروه در مدت انتقال تشکر می‌کنم و امیدوار هستم که گروه توسعه ملی با آرامش به کار خود ادامه داده و از گزند مشکلات دور بماند.

سدیدی با اشاره به تاثیر انتخاب مدیران شایسته در عملکرد شرکت‌ها، بیان کرد: شرکت ابریشم کاشان پس از ۲ دهه توقف فعالیت‌، احیا و شرکت ایران پوپلین نیز از زیان خارج شده است. افزون بر این، در شرایط رشد کنونی اقتصاد و باتوجه به اینکه گروه توسعه ملی در صنایعی فعالیت دارد که در رقابت با بخش خصوصی بوده، حجم تولید کل گروه ۱۱ درصد و میزان فروش ۵۰ درصد افزایش یافته است.

تجریشی: دستیابی به اهداف با کار تیمی در فضای حرفه‌ای

در ادامه جلسه، امیر تقی‌خان تجریشی با بیان اینکه از مدیرعامل و اعضای هیات مدیره بانک ملی و «وبانک» به دلیل اعتماد برای سپردن این وظیفه تشکر می‌کنم، مطرح کرد: دکتر سدیدی در مدت یک ساله، زحمات زیادی برای شرکت کشیده‌ و شعار حکمرانی نخبگان و شایسته سالاری را مطرح کرده‌اند که من هم در ادامه این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

تجریشی «وبانک» را دارای افتخارات بسیاری دانست و ادامه داد: این موفقیت‌ها نتیجه تلاش‌ تمام کارکنان و مدیران بانک ملی و گروه توسعه ملی است؛ «وبانک» هلدینگی است که بر ستون‌های شرکت‌های زیرمجموعه خود استوار شده و بنابراین، تحقق شعار شرکت در کل ساختار گروه به همراه ایجاد هم‌افزایی میان شرکت‌های تابعه، می‌تواند به پیش‌برد اهداف و چشم‌اندازهای گروه توسعه ملی کمک شایانی کند. همچنین پیاده‌سازی این امر، نیازمند تلاش تمام ارکان مجموعه است.

مدیرعامل گروه توسعه ملی، بیان کرد: تمام تلاش من این است که در یک فضای حرفه‌ای و دوستانه درکنار هم و با کار تیمی بتوانیم به اهداف تعیین شده دست پیاده کنیم. یک شرکت به مثابه یک موجود زنده است و حیات آن بدون آگاهی از روندها، اهداف و برنامه‌های پیشین میسر نیست؛ به همین دلیل، استفاده از تجربیات گذشته راهگشای آینده است.

زرگری: نقش کلیدی بنگاه‌های بزرگ در توسعه اقتصاد ملی

فرهاد زرگری عضو هیات مدیره گروه توسعه ملی با بیان اینکه امیدوار هستیم که تغییرات مدیریتی گروه در راستای اعتلای این مجموعه بزرگ باشد، گفت: نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که بنگاه‌های بزرگ در رشد و توسعه کشورها نقش کلیدی دارند و گروه توسعه ملی نیز به عنوان یک هلدینگ چند رشته‌ای در صنایع مختلف و بازار سرمایه فعال است.

وی با اشاره به اینکه «وبانک» به تازگی بیست و سومین شرکت برتر ایرانی لقب گرفته است، افزود: این رتبه نشان دهنده جایگاه ویژه گروه در توسعه اقتصاد ملی است و حاصل زحمات تمام کارکنان گروه توسعه ملی محسوب می‌شود؛ در واقع، منابع انسانی به عنوان دارایی اصلی مجموعه، نقطه اتکای هیات مدیره است.

عضو هیات مدیره گروه توسعه ملی با تقدیر از خدمات سدیدی و خیر مقدم به تجریشی، ادامه داد: امیدوار هستیم که حرکت گروه توسعه ملی در مسیری که بانک ملی ایران تعیین کرده ادامه یابد و در این میان، نقش هیات مدیره همراهی، همکاری و برنامه‌ریزی است تا تیم اجرایی بتواند در تحقق اهداف خود موفق باشد.

 

شریفی: اقدامات عملی در واگذاری اموال مازاد انجام شود

علیرضا شریفی عضو هیات مدیره گروه توسعه ملی هم در ادامه جلسه بیان کرد: سدیدی مدیری پر تلاش و متخصص است و همین عامل موجب شد که بسیاری از مشکلاتی که گریبان‌گیر گروه توسعه ملی بود، حل شود. همچنین در زمان مدیریت وی اتفاقات خوبی در گروه توسعه ملی رخ داد و باید از مدیران شرکتی با این عظمت که دارای چنین سطحی از شفافیت است، تشکر کرد.

وی اظهار کرد: الزاماتی از سوی سهام‌دار عمده مطرح است که باید رعایت شود؛ اول اینکه در ارزش‌گذاری، واگذاری سهام و اموال و دارایی‌های مازاد شرکت‌ها، اقدامات عملی انجام شده و برنامه‌ریزی و گزارش‌دهی مستمری در این خصوص به کمیته واگذاری بانک ملی داده شود.

شریفی افزود: مسئله دوم نیز لزوم رعایت ابلاغیه‌هایی هست که از سوی نهادهای نظارتی داده می‌شود و افزون بر این، مسائل دیگری نیز وجود دارد که با هم‌دلی حل خواهد شد.

پس از رفتن سیدمهدی سدیدی از گروه توسعه ملی، ناصر شاهباز حدود ۴۰ روز سرپرست این مجموعه بود.

امیر تقی‌خان تجریشی به عنوان یکی از جوان‌ترین مدیران مالی، سابقه‌ی طولانی مدیریت در بازار سرمایه ایران را دارد و پیش از این، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت و مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی بوده است؛ وی همچنین به عنوان عضو هیات مدیره در شرکت بورس تهران، کانون نهادهای سرمایه‌گذاری، شرکت ملی انفورماتیک و نیروکلر حضور داشته است.

تجریشی دانش آموخته‌ی دانشگاه صنعتی شریف و علامه طباطبایی است.