در انتظار گزارش‌های جدید

 بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد حاکمیت جو ضعیفی بود که در آن شاخص کل با افت 218واحدی مرز 40هزار واحد را از دست داده و به 39هزار و 915واحد رسید.

در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که خاتمه مذاکرات اتمی در آلماتی و عدم اعلام زمان دور بعدی این مذاکرات بحث‌های متعددی را در رسانه‌ها به همراه آورده است. از دیدگاه برخی کارشناسان این دور از مذاکرات شباهت قابل ملاحظه‌ای به مذاکرات سال گذشته در مسکو داشت که پس از آن وقفه‌ای چند ماهه در مذاکرات به دلیل انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رخ داد. از دیدگاه این گروه هر دو طرف مذاکره خواهان ادامه مذاکرات پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایران هستند تا پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات مذاکرات در فضای جدید آغاز شود. همزمان با معاملات سهام، دیروز در بازار ارز قیمت انواع ارزهای خارجی تقویت شده که این امر می‌تواند تاثیر مطلوبی بر سهام وابسته به قیمت‌های جهانی به جای بگذارد. در بازار دیروز صدر‌نشینی بازار کاملا از دو گروه تجهیزات و بانکی خارج شد تا تشکیل صف فروش برای دو نماد مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران تحت تاثیر احتمال عدم حضور خریدار برای بلوک 54/5درصدی مپنا و اعلام عدم تعدیل سود در سال91 و همچنین حفاری شمال را در پی داشته باشد. در همین حال نمادهای بانکی نیز دیروز عقب‌نشینی ملموسی را از خود نشان دادند.
این در حالی است که بازار دیروز شاهد تلاش دو گروه سیمانی و قندی برای صدرنشینی بر بازار بود؛ گروه سیمانی به دلیل نزدیکی زمان برگزاری مجامع و سود نقدی قابل ملاحظه شرکت‌ها و گروه قندی به دلیل رشد بهای دلار و احتمالا تغییر نرخ ارز مرجع با صف‌های خرید و رشد قیمتی همراه شدند.
با این حال بازار روز گذشته شاهد تداوم انتظار معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای اعلام گزارش‌های 12ماهه شرکت‌های بورسی بود؛ به‌رغم گذشت نزدیک به 18روز از پایان سال 91هنوز گزارشی از شرکت‌های بورسی در مورد عملکرد 12ماهه منتشر نشده است. انتظار می‌رود گزارش‌های برخی از نمادهای متوقف و شرکت‌های پتروشیمی مورد توجه بازار قرار گیرد.
معامله‌گران همچنین روز گذشته شاهد انتشار مصاحبه‌های مهمی در حوزه اقتصادی بودند؛ در مهم‌ترین اظهار نظر رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متاسفانه رشد اقتصادی صفر یا منفی است. مجلس در شرایطی موافق اجرای فاز دوم هدفمندی خواهد بود که تورم تک نرخی شده، ثبات اقتصادی ایجاد شود و نگرانی مردم کاهش یابد.
به گزارش خبرگزاری فارس، غلامرضا مصباحی مقدم اظهار کرد: بودجه پیشنهادی دولت برای سال جاری نزدیک به 200 هزار میلیاردتومان است که 146 هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهای نفتی مالیات و گمرک، 25 هزار میلیارد تومان مربوط به درآمدهای عمومی، 45 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت و 30 هزار میلیارد تومان مربوط به فاینانس پیش‌بینی‌شده و عمل نشده است که در بودجه سال جاری مطرح شده است، به طور کلی رقم بودجه تقریبا دو برابر و بیش از آن است که در ظاهر اعداد عنوان شده است.
مصباحی‌مقدم گفت: اصلاح قیمت ارز در بودجه از نکاتی است که در بودجه پیشنهادی دولت در سال جاری مطرح است، به طوری که دولت معتقد است، ارز تک نرخی و باید نزدیک به ارز اتاق مبادله باشد و ارز 1226 تومانی که برای کالای اساسی و دارو نیز در نظر گرفته می‌شد، باید با ارز نزدیک به اتاق مبادله انجام شود و مابه‌التفاوت آن در قالب یارانه به مصرف‌کننده یا تولید‌کننده پرداخت شود.
وی افزود: البته روش دیگری هم وجود دارد و آن این است که نرخ ارز 1226 تومانی برای کالای اساسی و دارو حفظ شود، اما پیشنهاد دولت، تک نرخی شدن ارز و پرداخت یارانه برای مابه‌التفاوت آن است.
در همین حال دیروز معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی تاکید کرد: در سال 92 پیش‌بینی ما یک نرخ برای ارز است و دیگر نرخ ارز مرجع و مرکز مبادلات نخواهیم داشت.
رحیم ممبینی در گفت‌وگو با ایسنا، در پیش بینی نرخ ارز در سال جاری اظهار کرد: در سال 92 قیمت ارز آن طور که در لایحه بودجه 92 پیش‌بینی شده، شناور مدیریت شده است.
وی ادامه داد: در واقع برای کالاهای گروه یک و دو، نهاده‌های کشاورزی و دامی که در سال 91 ارز با نرخ مرجع اختصاص یافت، در راستای شفاف‌سازی در سال 92 یارانه مناسبی پیش‌بینی کردیم تا دو نرخ نداشته باشیم.
در بازار دیروز در گروه تصفیه نفت، شایعات متعددی در مورد سود تحقق یافته سال 91 پالایشگاه‌های شیراز، تبریز و تهران در بازار منتشر شد. انتظار می‌رود گزارش‌های این شرکت‌ها در چند روز آینده منتشر شود.
در گروه شرکت‌های هلدینگی، معامله‌گران شاهد تعیین مدیرعامل صندوق بازنشستگی بودند.
مجید ‌هاتف معاون مالی و اقتصادی «وصندوق» با حکم ایراندخت عطاریان به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت بورسی انتخاب شده است.
در گروه فلزی، معاملات بورس کالا دیروز برای ملی مس خبرهای خوبی را در بر نداشت و بهای محصولات این شرکت تحت تاثیر کاهش قابل ملاحظه قیمت‌های جهانی سه درصد افت کرد. این در حالی است که روند منفی در معاملات سهام ملی مس نیز در بازار دیروز موجب شد تا «فملی» با تاثیر منفی 30 واحدی بر شاخص دومین نماد تاثیرگذار بر افت شاخص باشد.
در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن 9/67 میلیارد تومان سهام مبادله شد که 14درصد آن را معامله 6/14 میلیون سهم پالایشگاه بندرعباس تشکیل داد. از 243نمادی که دیروز به روی تابلو رفتند نیز 105نماد با کاهش قیمت و 132نماد با رشد ارزش همراه شدند و سایر نمادها بدون تغییر قیمت بودند.