درج «عسکریه» در فرابورس

خانه » درج «عسکریه» در فرابورس

درج «عسکریه» در فرابورس

۱۳۹۰/۵/۱۷ ۱۲:۲۸:۵۶ ۱۷ مرداد ۱۳۹۰ |دسته‌بندی: اخبار اقتصاد ایران|

دنیای اقتصاد- گروه بورس : موسسه مالی و اعتباری عسکریه پس از احراز کلیه شرایط پذیرش، به عنوان چهل و یکمین نماد معاملاتی، در فهرست نرخ‌های فرابورس درج شد.

موسسه مالی و اعتباری عسکریه در جلسه هیات پذیرش فرابورس که اسفندماه سال گذشته برگزار شده بود، کلیه شرایط را کسب کرد و در این بازار پذیرش شد و بدین ترتیب از روزگذشته به عنوان چهل و یکمین نماد معاملاتی و هفتمین شرکت در بازار دوم فرابورس درج شد.
یادآور می‌شود، شرکت مزبور با نماد «عسکر» درج نام شده و در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری قرار گرفته است. 

بازار صف‌ها
از سویی دیگر، بازار فرابورس روزگذشته را با تشکیل صف خرید برای بیشتر نمادهای معامله شده سپری کرد.
در این روز صف خریدی برای سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری خوارزمی، فولاد آلیاژی یزد، افرانت، گسترش سرمایه‌گذاری ایرانیان، میراث فرهنگی و گردشگری و حق تقدم آن تشکیل شد.
این در حالی است که بانک گردشگری شاهد تشکیل صف فروش به تعداد ۵۴۶ هزار سهم بود و به دنبال آن هر سهم این شرکت با افت قیمت ۳۹/۴ درصدی مواجه شد.
همچنین در این روز تمامی امتیازات تسهیلات بانک مسکن با کاهش قیمت به کار خود پایان دادند. در این میان گواهی دوره مهرماه بیشترین کاهش نرخ را تجربه کرد و به قیمت ۷۹۱ هزار ریال رسید.
از سوی دیگر در مجموع بازار OTC دیروز حدود ۴۶ میلیون سهم در میان ۷هزار و ۵۰۷ نفر سهامدار خرید و فروش شد و ارزش کل ناشی از این معاملات به رقم ۱۲۸ میلیارد و ۶۳۰میلیون ریال رسید.
همچنین بیشترین حجم معاملات دیروز در اختیار نماد پتروشیمی زاگرس بود؛ به طوری که هر سهم «زاگرس» در این روز با سه ریال افزایش به قیمت ۱۲هزار و ۵۰۰ ریال رسید و این شرکت با معامله ۸/۱ میلیون سهم رقمی معادل ۲۳ میلیارد ریال روانه بازار کرد. 

همچنین نمادهای «همراه» و «سمگا» نیز هرکدام به ترتیب با کسب ۴/۷ و ۷میلیارد ریال رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند.
روزگذشته در بازار پایه نیز چهار نماد معاملاتی بانک تات، پتروشیمی امیرکبیر، فن‌آوا و حق تقدم آن داد و ستد شدند که از میان آنها تنها پتروشیمی امیرکبیر افزایش نرخی معادل ۶ صدم درصد را تجربه کرد و مابقی شاهد افت قیمت سهام خود بودند.
در این روز هر سهم «تات» به میانگین قیمت دوهزار و ۵۳۹ ریال رسید و با معامله یک میلیارد و ۵۲۱ میلیون ریال به عنوان باارزش‌ترین نماد شناخته شد.
همچنین ارزش معاملات «شکبیر»، «فن‌آوا» و حق تقدم آن نیز به ترتیب معادل ۳/۲۴، ۶/۴۸ و ۳۲۲ میلیون ریال بود.
آغاز معاملات «نارنجستان»
در همین حال، روزگذشته نماد معاملاتی اوراق مشارکت شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان جهت تامین مالی مجتمع نارنجستان و آغاز معاملات ثانویه آن، در بازار ابزارهای نوین مالی بازگشایی شد و در اولین روز تعداد ۳۴۰ برگه از آن خرید و فروش شد.
همچنین در این روز ۵۰ برگه از اوراق اجاره ماهان، دوهزار و ۴۰۵ برگه از اوراق مشارکت ایران شرق، دوهزار و ۸۱۰ برگه از اوراق اجاره سامان، ۸هزار و ۸۲۰ برگه از اوراق مشارکت نفت و ۲۵هزار و ۸۰ برگه از اوراق سپرده بانک کشاورزی جابه‌جا شد.
یادآور می‌شود، در پایان روز کاری گذشته نماد معاملاتی گواهی سپرده بانک کشاورزی به منظور پرداخت سود علی‌الحساب ماهانه متوقف شد.