درآمدهای نفتی امسال 5/4 میلیاد دلار افزایش می‌یابد

وزیر نفت گفت: امسال اگر با همان قیمت 35 دلار، نفت را بفروشیم 5/31 میلیاد دلار درآمد نفتی خواهیم داشت، ولی اگر قیمت متوسط نفت کشورمان 40 دلار شود، درآمدهای نفتی به میزان 5/4 میلیاد دلار افزایش می‌یابد.
بیژن نامدار زنگنه در گفت‌وگو در زمینه صادرات گاز ایران به هند از طریق پاکستان و روند مذاکرات این پروژه، اظهار داشت: این کار پیچیده‌ای است، در یک محیط یخ زده مذاکرات به سختی پیش می‌رود و اگر هم طرفین تصمیم به آب کردن یخها بگیرند، این یخها یک روزه آب نمی‌شود و زمان بر است.
وی ادامه داد: آب شدن یخ در مذاکرات صادرات گاز ایران به هزینه، زمان و کار سیاسی و رفت و آمد نیاز دارد.
وی تاکید کرد: این امور سیاسی باید در عالی ترین سطوح سیاسی کشورها نیز انجام شود، تا زمینه‌ حضور افراد اقتصادی در این بحث‌ها فراهم شود.
وی در مورد اعلام زمان برای به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و هند و پاکستان، گفت: زمانی نمی‌توان برای این امر در نظر گرفت. این امر به مسایل اجتماعی و زمینه‌های فکری و ملاحظات سیاسی دارد.
وزیر نفت در خصوص عدم حضور شرکتهایی از کشورهای عضو اوپک به استثناء امارات در دهمین نمایشگاه نفت و گاز گفت: شرکتهایی که از کشورهای دنیا به این نمایشگاه آمدند به اعتبار ارایه خدمات آمده‌اند. اگر شرکت نفت ایران هم حضور داشته برای تامین کالا و خدمات و ارایه پروه ها است.
زنگنه در مورد مازاد درآمدهای نفتی کشور در سال جاری گفت: من در مورد مازاد درآمد نفتی نمی‌توانم چیزی بگویم و تنها درآمدهای نفتی را می‌گویم. مازاد را باید خودتان حساب کنید. سال گذشته 5/31 میلیاد دلار درآمد نفتی داشتیم که قیمت نفت هم 35 دلار بود.
وزیر نفت در مورد عدم افزایش قدرت خرید کشور از محل افزایش درآمدهای نفتی به دلیل کاهش ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای دنیا گفت: بخشی از قدرت خرید ایران به همین دلیل از بین رفته است. دلار تقریبا 30 تا 35 درصد نسبت به یورو و تضعیف شده است و اکثر خرید ما به یورو و غیر دلار است.بطور کلی قیمتها به دلیل کاهش ارز دلار در مقابل یورو افزاش داشته است.
زنگنه تاکید کرد: تضعیف دلار قدرت خرید کشور را کاهش داده است. (خبرگزاری فارس30/1/84)