دبیر علمی ششمین سمینار سراسری حسابداری مدیریت گفت

 دبیر علمی ششمین سمینار سراسری حسابداری مدیریت گفت: بهره‌ نبردن از نظام حسابداری مدیریت، شرکت‌ها را در عرصه کسب و کار با افزایش ریسک و مخاطرات روبه‌رو ساخته است.

ابوالقاسم فخاریان در آستانه برپایی «ششمین سمینار سراسری حسابداری مدیریت» که روزهای هشتم و نهم اسفندماه امسال در تهران برگزار می‌شود، افزود: هم اینک پیچیدگی سازمان‌ها و مقررات فزاینده تاثیرگذار برکارکرد بنگاه‌ها و سازمان‌ها، مدیران را با چالش‌های جدید مواجه ساخته است.
وی با اشاره به اینکه در چنین شرایطی، چالش عمده بنگاه‌ها، تلاش برای باقی ماندن در عرصه رقابت و پایداری است،
خاطرنشان ساخت: این امر از طریق اتخاذ استراتژی‌های رقابتی، استحکام بخشیدن به حاکمیت شرکتی، اعمال مدیریت بر منابع و هزینه‌ها و تصمیم‌گیری‌های متضمن منافع بنگاه‌ها میسر می‌شود.
فخاریان ادامه داد: تجربه شرکت‌های موفق و پیشرو دنیا حکایت از آن دارد که در شرایطی چنین دشوار و مخاطره‌انگیز، استفاده از اطلاعات سیستم حسابداری مدیریت همواره به عنوان پشتوانه ارزشمند و تاثیرگذاری برای پیشبرد اهداف سازمان و رشد پایدار مطرح بوده است.
وی با تاکید بر اینکه این نیاز و تاثیرگذاری خود موجب ایجاد تحولات وسیع و ابداع در ابزار و تکنیک‌های حسابداری مدیریت شده است، گفت: امروزه در بسیاری از کشورها، ارائه اطلاعات قابل استخراج از سیستم حسابداری مدیریت به همه ذی نفع‌های بنگاه از طرف مراجع نظارتی و مقررات گذار از جمله سازمان بورس و بانک مرکزی الزامی شده است.
دبیر علمی ششمین سمینار سراسری حسابداری مدیریت اظهار کرد: با وجود اهمیت‌یابی حسابداری مدیریت و تاثیرهای قابل ملاحظه آن بر کارکرد بنگاه‌ها، اکثریت قابل ملاحظه شرکت‌ها در ایران از جمله شرکت‌های بورسی از نظام حسابداری مدیریت و محصولات اطلاعاتی ارزشمند و ارزش آفرین آن بی‌بهره‌‌اند.
وی آگاهی و اعتقاد نداشتن مدیران نسبت به نقش و جایگاه حسابداری مدیریت و در نتیجه حمایت نکردن از استقرار و بهره‌برداری از آن را در کنار نبود موسسه‌های مشاوره‌ای مدیریت توانمند که بتوانند، خلاقانه سیستم حسابداری مدیریت را در سازمان‌ها طراحی و پیاده‌سازی کنند به عنوان دو دلیل عمده‌ای نام برد که موجب بهره نبردن شرکت‌ها و سازمان‌های ایرانی از ابزارهای حسابداری مدیریت شده است.
فخاریان خاطرنشان کرد: فقدان دوره‌های آموزشی فراگیر حسابداری مدیریت که ظرفیت و توان فنی نیروهای راهبردی سیستم مزبور را فراهم و نیز دشواری دستیابی به نرم افزارهای تخصصی و خاص چند منظوره که اجرای سیستم حسابداری مدیریت را پشتیبانی کنند از دیگر دلایلی است که موجب محرومیت سازمان‌ها و شرکت‌های ما از نظام حسابداری مدیریت شده است.
این حسابدار خبره ادامه داد: ششمین سمینار سراسری حسابداری مدیریت با معرفی ابزارها و تکنیک‌های حسابداری مدیریت به تشریح تجارب به کارگیری آنها و آثار این تجارب پرداخته، راهکارهای توسعه و ترویج به کارگیری نظام حسابداری مدیریت در شرکت‌ها را با مقتضیات و ویژگی‌های بنگاه‌های اقتصادی ایران مورد تحلیل قرار خواهد داد.