خط تولید آزمایشی سیمان سفید کرمان با حضور سرپرست استانداری کرمان، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل گروه توسعه ملی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی، در ابتدای این مراسم مدیرعامل سیمان کرمان ضمن ارائه گزارشی از روند اجرای پروژه عنوان داشت: سیمان کرمان برای دومین بار است که خط یک کوره را افتتاح می کند. این کارخانه در سال ۱۳۴۶ بنا نهاده شده و هم اکنون به خط سیمان سفید تغییر کاربری داده شد.
وی ادامه داد: با ورود تکنولوژی و تغییر سیستم ها این کارخانه جزء کارخانه های قدیمی شد و آرام آرام به سمتی می رفت که توجیه اقتصادی نداشته باشد.
وی اظهار داشت: کارخانه های با قدمت سیمان کرمان یا تعطیل شده اند و یا در شرف تعطیلی هستند اما سیمان کرمان موفق شد این خط را با محصول جدید راه اندازی کند.
فریدون رحمانی تصریح کرد: غنای دانش فنی در سیمان کرمان موجب کاهش حداکثری هزینه های طرح و مدت زمان توقف کوره و به ثمر نشستن طرح شد.
وی ادامه داد: تولید سیمان سفید میتواند بعنوان نقطه قوتی در صنعت کشور مطرح شود و در ایران با به ثمر رسیدن کوره کرمان، ۹ کوره سیمان سفید فعال خواهیم داشت.
همچنین در این مراسم مهندس داداش مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت حال حاضر سیمان در کشور عنوان داشت: باتوجه مازاد تولید نسبت به مصرف شاهد پایین بودن قیمت سیمان در داخل کشورهستیم به نحوی که هرتن سیمان درکشورهای همسایه بالغ بر ۳۰۰ هزارتومان به فروش میرسد در حالی که در داخل کشور این نرخ ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزارتومان است. از آنجایی که سیاست گذاری در انجمن صنفی مبنی برحفظ اشتغال ایجاد شده تصمیم بر ایجاد سقف تولید در مرز ۶۵% ظرفیت کارخانجات اخذ شده است.

وی ابراز داشت اقدام صورت گرفته در سیمان کرمان یک راهکار بسیار مفید برای سایر کارخانجات قدیمی و مستهلک است.
درادامه مراسم دکتر غریب پور مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی به معرفی گروه توسعه ملی پرداخت و گفت: گروه توسعه ملی یک شرکت چند رشته ای می باشد که در زمینه های متنوعی همچون پتروشیمی، سیمان، بانک و بیمه، کشاورزی، محصولات بهداشتی، شوینده و لاستیک سازی فعالیت دارد و همچنین دارای سرمایه ای بالغ بر۲/۱ میلیارد دلار، از جمله شرکت های مطرح بورس اوراق بهادار کشور می باشد.
وی با اشاره به پروژه های در دست اجرای گروه توسعه ملی از جمله پتروشیمی قشم، اراضی آبی پارس مغان، مخمل ابریشم کاشان، سیمان کرمان و ایران پوپلین اذعان کرد، حرکت گروه توسعه ملی حرکت رو به جلو خواهد داشت.
درادامه سرپرست استانداری کرمان عنوان داشت: افتتاح خط تولید آزمایشی سیمان سفید کرمان بسیار خوشایند، لذت بخش و در شرایط کنونی به معنای امید و رونق است.
دکتر محمدجواد فدایی افزود: افزایش مصرف سرانه سیمان به معنای صنعتی شدن است و سهم ۶۰ درصدی کشور در این زمینه شاید قابل قبول باشد اما با توجه به ظرفیت های موجود در عرصه تولید، باید افزایش یابد.
همچنین رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این آئین از سیمان کرمان به عنوان یک برند برای استان و کشور یاد کرد و گفت: این کارخانه می تواند به عنوان قطب اقتصادی در کشور و منطقه باشد.
محمدرضا پورابراهیمی ادامه داد: تعاریف جدید برای مصرف سیمان می تواند مصرف داخلی این محصول را افزایش داده و از این رهگذر زمینه لازم برای اجرای طرح های توسعه را فراهم آورد.
وی ادامه داد: با توجه به زلزله خیز بودن استان کرمان با استفاده از سیمان می توان ساختمان های بتنی را جایگزین ساختمان اسکلت فلزی کرد.
وی از مدیر کنونی سیمان کرمان به عنوان مدیری بسیار لایق و شایسته یاد کرد و اظهار داشت: جنس کار انجام شده برای تبدیل خط یک سیمان کرمان به تولید سیمان سفید از نوع دانش بنیان است.
وی عنوان کرد: با توجه به راه اندازی خط تولید سیمان سفید در کرمان پیش بینی می شود که وضعیت درآمدی این کارخانه در سال جاری افزایش یابد.
وی در ادامه سخنان خود از اقدامات و خدمات صادقانه استاندار کرمان نیز تقدیر کرد و افزود: امیدواریم ریل اقتصادی استان کرمان متوقف نشده و کارهای مهم در حوزه اقتصادی کرمان استمرار یابد.
مدیرعامل شرکت سیمان کرمان راه اندازی خط تولید آزمایشی سیمان سفید این کارخانه را اقدامی دانش بنیان دانست و گفت: این خط با صرف ۲ میلیارد تومان هزینه آغاز به تولید سیمان سفید با درصد سفیدی و استحکام بسیار بالا کرده است.