حمایت عربستان از کاهش تولید اوپک

وزیر نفت عربستان اعلام کرد: اگر کاهش اخیر تولید اوپک نتواند مانع روند نزولی بهای نفت شود، اوپک در اجلاس آتی خود مجددا تصمیم به کاهش تولید خواهد گرفت.
 
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، علی النعیمی افزود: قیمت نفت یک عامل قطعی و کافی نیست و باید میزان اثرگذاری تصمیماتی که در دوحه گرفته شده را ارزیابی کرد و اگر این تصمیمات، کافی نبوده‌اند باید مجددا تصمیم جدیدی گرفت تا ثبات به بازار نفت بازگردد.
 
وی اضافه کرد: بهای نفت شاخص مناسبی برای نشان دادن ثبات بازار نفت نیست، بلکه شاخص مهم ذخایر استراتژیک و مازاد عرضه بر تقاضا است. آنچه مهم است، قیمت نفت نیست، بلکه ثبات در بازار و تعادل میان عرضه و تقاضا است.
 
النعیمی همچنین با تاکید بر ضرورت کاهش 500 هزار بشکه دیگر از سقف تولید اوپک گفت: هدف از ایجاد ذخایر استراتژیک نفت کمک به ثبات میان عرضه و تقاضا به هنگام مازاد عرضه است و هدف اوپک نیز به سطح تعادل رساندن ذخایر استراتژیک نفت کشورهای مصرف‌کننده نفت است.
 
اوپک در اجلاس اضطراری ماه آگوست در قطر تصمیم به کاهش 1.2 میلیون بشکه در روز از سقف تولید خود گرفت، اما این تصمیم نیز مانع کاهش بهای نفت نشد و انتظار می‌رود اعضای اوپک در اجلاس بعدی که 14 دسامبر در نیجریه برگزار می‌شود با کاهش 500 هزار بشکه‌ای سقف تولید آن موافقت کنند.