حفاظت از محیط زیست با تولید سیمان و بتن سبز

تولید سیمان و بتن سبز با استفاده از سرباره های ضایعاتی صنایع فولاد، مس وفروآلیاژ درکارخانه سیمان کرمان آغاز شد

پروژه تولید سیمان و بتن سبز با حضور مدیرعامل سیمان کرمان، معاونین، مدیرکل محیط زیست استان کرمان و مدیر دفتر تحقیقات وزارت راه، مسکن و شهرسازی جنوب شرق کشور با استفاده از سرباره های ضایعاتی صنایع فولاد، مس وفروآلیاژ درکارخانه سیمان کرمان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی گروه توسعه ملی به نقل از روابط عمومی سیمان کرمان، فریدون رحمانی مدیرعامل سیمان کرمان ضمن تاکید بر لزوم توجه به مسئله حفاظت از محیط زیست و با اشاره به اینکه راه اصلی توسعه پایدار، از مسیر حفاظت از محیط زیست میگذرد افزود: حاصل این توجه بصورت برد برد برای طرفین حائز اهمیت خواهد بود و در این راستا توجه و همسو بودن با دستورالعملهای حفاظت از محیط زیست بعنوان یکی از معیارهای اصلی در تصمیم گیریهای طرحها و پروژهای سیمان کرمان همواره مد نظربوده است. وی کسب عنوان صنعت سبز برای سیمان کرمان را در دوسال پی درپی، نتیجه این نوع نگاه و اقدامات عملیاتی دانست.

فریدون رحمانی استان کرمان را  بعنوان بهشت معادن ایران معرفی کرد و بیان داشت این استان بیشترین سهم معادن کانی های فلزی و غیر فلزی را به خود اختصاص داده و از طرفی صنایع وابسته به این معادن در درحال توسعه وافزایش است و لزوم پیش بینی شرایط و سیستم هایی برای پیشگیری از مشکلات زیست محیطی به جهت حذف ضایعات را ضروری است.

دکتر محمدحسنی مدیر مرکز تحقیقات بتن راه، مسکن وشهرسازی جنوب شرق کشور نیز ضمن ابراز خرسندی وتشکر ازرویکرد علمی و فعالیتهای پژوهشی، تحقیقاتی درخصوص راه اندازی مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان اظهار داشت: مرکز تحقیقاتی سیمان کرمان می تواند خدمات قابل توجی در راستای حفاظت از محیط زیست ارائه دهد، چراکه امروزه بتن سهم عمده ای در بخش عمران وشهرسازی دارد وبا تولید بتنهای جدید دوستدار محیط زیست از آلوده شدن آب واقلیم به حد زیادی جلوگیری می‌شود.

وی از بکارگیری بتن در روکش وتسطیح معابر بجای آسفالت وقیر وتولید سیمان سبز وبتنRCC یاد کرد وافزود: مرکز تحقیقات وزارت مسکن وشهرسازی آماده هرگونه تعامل وهمکاری با مرکز تحقیقات بتن سیمان کرمان است

در پایان این جلسه  سرکار خانم شاکری مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان با اشاره به این نکته که وجود کارخانجاتی همچون سیمان کرمان که از توان و قابلیت‌های بالا و توجه جدی مدیریت در حفاظت از محیط زیست برخوردار است موجب خواهد شد  سطح انتظارات  نسبت به سایر کارخانجات بالاتر برود وجای تشکر ازمجموعه سیمان کرمان است که باتوجه به عمر بالای این شرکت همچنان در بین برترین صنایع سبز قرار دارد.

شاکری تولید محصول جدید سیمان سبز  در سیمان کرمان را گام مهمی در جهت امحاء ضایعات صنایع فولاد، مس وفروآلیاژ وداشتن ساخت وساز سبز در پروژه های عمرانی دانست. و اظهار امیدواری نمود با هماهنگی کارخانه سیمان کرمان و مرکز تحقیقات وزارت مسکن و حمایت های محیط زیست ضمن تعامل با سایر صنایع کانی فلزی، شاهد اقدامات زیست محیطی خوبی در استان باشیم .