حرکت طلای جهانی به سوی سقوط بیشتر

طلا در بازار جهانی در پی فروش گسترده که به دلیل نگرانی از کاهش بیشتر قیمت این فلز ارزشمند صورت گرفت، روز سه شنبه برای سومین روز متوالی کاهش یافت و در پایین‌ترین سطح پنج سال و نیم گذشته قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.3 درصد کاهش، به 1082 دلار رسید که نزدیک به رکورد پایین اخیر 1077 دلار بود.

نزدیک شدن زمان افزایش نرخهای بهره در آمریکا که نخستین افزایش از سال 2006 خواهد بود، دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را تحت فشار قرار داده است و برخی از تحلیلگران پیش بینی می‌کنند این فلز زرد پیش و پس از افزایش نرخهای بهره، کاهش بیشتری پیدا کند.

اقتصاددانان با بهبود بازار کار آمریکا که یکی از معیارهای مهم در تصمیم گیری بانک مرکزی این کشور برای تصویب افزایش نرخهای بهره است، انتظار دارند نرخهای بهره امسال و احتمالا در نشست سپتامبر بانک مرکزی افزایش داده شوند.

بر اساس گزارش رویترز، سرمایه گذاران با دقت به آمار اقتصادی که ممکن است بر زمان افزایش نرخهای بهره تاثیر بگذارند، چشم دوخته اند. انتظار می‌رود آمار اشتغال جدید که روز جمعه منتشر می‌شوند بازار طلا را تحت تاثیر قرار دهد بویژه که تحلیلگران بر این باورند که طلا مستعد کاهش بیشتر قیمت است.

طلا در ماه ژوییه پس از اینکه جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد این بانک امسال نرخهای بهره را افزایش خواهد داد، 6.5 درصد کاهش یافت که بزرگترین کاهش ماهانه در دو سال گذشته بود و کاهش قیمت این فلز زرد از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون به 7.5 درصد رسید.

موسسه مالی گولدمن ساش در جدیدترین گزارش خود مجددا پیش بینی کرد طلا ممکن است به پایین هزار دلار در هر اونس سقوط کند که بیش از هشت درصد کمتر از قیمت کنونی این فلز خواهد بود.