جزئیات بازارگردانی در سیمانی های زیرمجموعه «وبانک» بررسی شد.

جزئیات عملیات بازارگردانی نمادهای فرعی سیمانی زیرمجموعه سرمایه گذاری گروه توسعه ملی مشخص شد.

با توجه به الزام شرکت های بورسی برای تعیین بازارگردان جهت متعادل کردن سهام شرکت ها و جلوگیری از نوسانات نامتعارف، شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان موسوم به “سیدکو” نیز اقدام به بازارگردانی سهام شرکت های زیر مجموعه خود کرده است.

شرکت های سیمان مازندران، سیمان کرمان، سیمان شمال و بین الملل ساروج بوشهر از جمله این شرکت ها هستند.

بر این اساس “سیدکو” با اختصاص بیش از هزار میلیارد ریال بازارگردانی این چهار شرکت ذکر شده را انجام خواهد داد. صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه ملی به عنوان رکن بازارگردان نمادهای “سمازن”، “سکرما”، “سشمال” و “ساروج” از تاریخ ۲۷ آبان ماه سال جاری عهده دار ایفای کامل تعهدات بازارگردانی مطابق و بر اساس پارامترهای ابلاغی شرکت بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران خواهد شد.

در خصوص شرکت سیمان مازندران حداقل حجم سفارش انباشته ۸۵.۰۰۰ و حداقل حجم معاملات روزانه ۱.۷۰۰.۰۰۰ و دامنه مظنه سه درصد خواهد بود. در شرکت سیمان کرمان نیز حداقل حجم سفارش انباشته ۴۸.۵۰۰ و حداقل حجم معاملات روزانه ۹۷۰.۰۰۰ و دامنه مظنه نیز سه درصد تعریف شده است. در رابطه با شرکت سیمان شمال حداقل حجم سفارش انباشته ۶۵.۰۰۰ و حداقل حجم معاملات روزانه ۱.۳۰۰.۰۰۰ با مظنه سه درصد در نظر گرفته شده و در نهایت برای شرکت بین الملل ساروج بوشهر نیز حداقل حجم سفارش انباشته ۴۰.۰۰۰ و حداقل حجم معاملات روزانه ۸۰۰.۰۰۰ و دامنه مظنه ۲ درصد بیان شده است.

لازم به ذکر است که با افزوده شدن شرکت های عنوان شده به موضوع بازارگردانی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه ملی، تمامی نمادهای فرعی مجموعه “وبانک” از جمله نماد معاملاتی هلدینگ سیمانی “سیدکو” از سوی سه صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی “توسعه ملی”، “گروه توسعه بهشهر” و “نوین پیشرو” تحت پوشش حداقل یک بازارگردان قرار گرفته و در حال بازارگردانی هستند.

گفتنی است ، “سیدکو” از جمله شرکت های با پتانسیل بسیار بالا در حوزه سرمایه گذاری صنعت سیمان است ، به طوری که بر اساس صورت های مالی ۶ ماهه این شرکت جمع درآمدهای عملیاتی آن با رشد ۶۴۳ درصدی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته همراه بوده است.

بر اساس صورت های مالی میان دوره ای ۹ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه سال جاری شرکت سیمان کرمان از زیر مجموعه های “سیدکو”، این شرکت توانسته در خصوص بازدهی حقوق صاحبان سهام از ۳۸.۵۴ درصد در سال گذشته به ۵۶.۰۹ درصد ارتقا یابد. همچنین سود عملیاتی این شرکت نیز ۱۳۵ درصد رشد داشته است.

شرکت سیمان مازندران نیز بر اساس صورت های مالی میان دوره ای ۹ ماهه منتهی به شهریور ماه سال جاری در رابطه با سود محقق شده ۱۴۳ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل رشد داشته است.

میزان فروش ماهیانهشرکت سیمان شمال نیز در مهر ماه امسال ۲۷۲,۸۱۲ میلیون ریال بوده است که نسبت به شهریور ماه ۹۹ ، رشد ۱۶ درصدی را نشان می دهد. شرکت از ابتدای سال مالی تا انتهای مهر ماه ۹۹ در مجموع مبلغ ۱,۸۶۶,۵۷۹ میلیون ریال فروش داشته است که نسبت به فروش شرکت در مدت مشابه سال ۹۸ رشد ۳۱ درصدی داشته است.