جزئیات آخرین اقدام‌ها برای فرمول نرخ خوراک پتروشیمی‌ها

رئیس سازمان بورس از آخرین اقدام‌ها برای حل مشکل قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها خبر داد و گفت: مدل مشخصی برای راه‌اندازی بورس ارز در حال تدوین است.

محمد فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره دیدگاه این نهاد نسبت به جایگاه شاخص بورس و واکنش به نوسان‌های این نماگر در اقتصاد ایران عنوان کرد: شاخص کل بورس به‌عنوان نماگری که معرف نوسان‌های بازار سهام و بیان‌کننده شرایط کلی این بازار مورد توجه فعالان و سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد، برای متولیان بازار سرمایه نیز اهمیت دارد و به‌عنوان یک نماگر بورسی به آن بی‌توجه نیستند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: این در حالی است که جایگاه بورس در کشور بسیار ویژه و قابل اهمیت است و هدف مدیران سازمان بورس در دوره جدید مدیریتی رساندن بورس به جایگاه اصلی خود به‌عنوان یک بازار غیردولتی و تحت نظام‌های خودانتظام، خارج از دستورهای دیکته‌ای است.

وی در مورد مطالبات سهامداران و سرمایه‌گذاران در مورد حل مولفه‌های بنیادی صنایع تاثیرگذار بر بازار سهام به خبرگزاری فارس گفت: نرخ خوراک پتروشیمی همواره به‌عنوان یکی از مطالبه‌های اصلی بازار سهام که حجم قابل‌توجهی از ارزش معاملات این بازار را نیز به خود اختصاص داده‌اند، مطرح بوده است.

براین اساس در هفته‌های گذشته طی برگزاری نشست‌های تخصصی برای تدوین آیین‌نامه‌ای خاص که در قانون تنظیم مقررات مالی دولت پیش‌بینی شده بود، با همکاری 3 وزارتخانه امور اقتصادی و دارایی، نفت و صنعت‌، معدن و تجارت پیش‌نویس آیین‌نامه ‌تهیه شده و در حال آماده شدن برای ارائه به دولت است.

رئیس سازمان بورس درباره آخرین اقدام‌های صورت گرفته برای راه‌اندازی بورس ارز در کشور عنوان کرد: یکی از بخش‌هایی که اقتصاد کشور را با مشکلات بسیاری مواجه کرده این است که در حال حاضر قدرت پیش‌بینی برای فعالان اقتصادی از دورنمای بازار ارز وجود ندارد. این در حالی است که پیش‌بینی‌های ارزی در دنیای امروز با اتکا به اوراق مشتقه و ابزارهای مالی پوشش ریسک صورت می‌پذیرد.

فطانت گفت: در این زمینه سازمان بورس به‌عنوان مسوول مستقیم نظارت و راهبری اوراق بهادار در حوزه‌های اقتصادی تلاش می‌کند تا موضوع معاملات آتی ارز را مشابه قراردادهای آتی سکه طلا بررسی و امکان‌سنجی کند.

وی افزود: برای این منظور طبیعی خواهد بود که متولیان بازار ارز از جمله وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سایر بازیگران اصلی این بازار از جمله بانک‌ها و صرافی‌ها با تشریک مساعی با استفاده از مکانیزم بازار به مدلی کاربردی دست یابند تا بتوان برای بازار معاملات آتی ارز امیدوار بود.