تولید فولاد جهان از 267‌ میلیون تن گذشت‌

آمار منتشره از سوی موسسه بین‌المللی آهن و فولاد حاکی است تولید فولاد 61 ‌کشور طی 3 ماهه نخست سال میلادی جاری از مرز 267 ‌میلیون تن گذشت و این ظرفیت از تولید نسبت به زمان مشابه سال قبل 5/6‌درصد افزایش داشته است.
چین با تولید حدود 78‌میلیون تن فولاد خام در مقام نخست تولید فولاد قرار گرفت رشد تولید در این کشور نسبت به زمان مشابه سال قبل 8/23‌درصد بوده است. پس از چین، کشورهای ژاپن، ایالات متحده ، روسیه، کره جنوبی، آلمان، اوکراین ،‌هند ، برزیل و ایتالیا رتبه‌های دوم تا دهم فولاد را به خود اختصاص داده‌‌اند.
همچنین ژاپن با تولید 27‌میلیون تن طی 3 ماه نخست سال جاری میلادی رتبه دوم را کسب کرد. این کشور درمدت مشابه سال گذشته نیز همین مقدار فولاد تولید کرده بود که بدین ترتیب درصد تولید این کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته بسیار اندک و حدود 6/0‌درصد شد.
براساس این گزارش، سومین کشور جهان به لحاظ تولید فولاد خام ایالات متحده بود که با تولید 24‌میلیون تن در 3 ماهه نخست سال جاری میلادی این مقام را کسب کرد.
براین اساس آمریکا در مدت مشابه سال گذشته 23‌میلیون تن فولاد خام تولید کرده بود که بدین ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها 1/1‌درصد رشد داشت.
این گزارش می‌افزاید: پس از چین، ژاپن و آمریکا که به ترتیب رتبه اول تا سوم را در تولید فولاد کسب کردند کشورهای روسیه، کره جنوبی، آلمان، اوکراین، هند، برزیل، ایتالیا در رده‌های چهارم تا دهم قرار گرفتند.این گزارش حاکی است، بیشترین رشد تولید در بین 61‌کشور جهان طی 3 ماهه نخست سال 2005‌میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل ‌را چین کسب کرد و پس یونان با 7/41‌درصد رشد و مصر با 8/16‌درصد رشد به ترتیب مقام دوم و ‌سوم را به نام خود کردند.
این گزارش همچنین می‌افزاید: رشد تولید برخی از کشورها نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی بود که از این جمله لوگزامبورگ با 39‌درصد افت و قزاقستان با 2/29‌درصد افت و مجارستان با 8/13‌درصد افت بیشترین درصد افت رشد تولید را در بین سایر کشورها کسب کردند.
بنابراین گزارش میزان تولید ایران در 3 ماهه نخست سال جاری میلادی 2‌میلیون و 27‌هزار تن شد. که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/13‌درصد رشد داشته است. (دنیای اقتصاد 3/2/84)