تمرکز بورس بر سهام خاکستری؛

روز جاری رفتارهای هیجانی و نگرانی سهامداران از تصمیم های مجلس درباره شرکت های پالایشگاهی و پتروشیمی در حالی این گروه را با کاهش قیمت و صف فروش مواجه کرد که در این میان سیمانی ها از فرصت استفاده کردند و در تالار شیشه ای خوش درخشیدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) افت قیمت پالایشگاه ها و پتروشیمی ها باعث شد نمادهای سیمانی امروز در صدر جدول بیشترین افزایش قیمت و سنگین ترین تقاضای خرید قرار بگیرند.

گفتنی است در معاملات روز سه شنبه ، نزدیک به 200 میلیون سهم داد و ستد شد که ارزش این معاملات بیش از هزار و 81 میلیارد ریال بود.

همچنین درنتیجه معاملات روز سه شنبه بورس اوراق بهادار، شاخص کل روند نزولی خود را ادامه داد و با تاثیر منفی شرکت‌های پتروشیمی 834 واحد کاهش یافت و در عدد 44 هزار و 826 واحد قرار گرفت.

شاخص صنعت نیز با کاهش بیش از 2 درصدی به عدد 38 هزار و 479 واحد کاهش پیدا کرد. شاخص بازار اول و دوم نیز به ترتیب عددهای 33 هزار و 852 واحد و 83 هزار و 786 واحد را به ثبت رساندند.

بدین ترتیب، بیشترین تاثیر در افت شاخص بازار امروز بر عهده نمادهای صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان، معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو، فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی پردیس بود.

همچنین نمادهای سرمایه گذاری آتیه دماوند، سیمان خاش، سیمان اصفهان، سیمان آرتا اردبیل، بین المللی محصولات پارس، ذغال سنگ نگین طبس و سیمان تهران بیشترین افزایش قیمت را داشتند و طولانی ترین صف های خرید در نمادهای پاکسان، س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین، کشت و صنعت چین چین، سیمان آرتا اردبیل و سیمان سوفیان ایجاد شد.

از طرفی دیگر بیشترین کاهش قیمت به نمادهای پالایش نفت تبریز، نفت پارس، پالایش نفت اصفهان، صنایع جوشکاب یزد، توصعه صنایع بهشهر، گسترش نفت و گاز پارسیان و تولید مواد اولیه و الیاف مصنوعی رسید و نمادهای س. نفت و گاز و پتروشیمی تامین، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان، گسترش نفت و گاز پارسیان، صنایع شیمیایی ایران، سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی و معدنی و صنعتی گل گهر با تصمیم سهامداران به خروج از این نمادها سنگین ترین صف های فروش را از آن خود کردند.

گفتنی است در پایان معاملات روز جاری، ارزش بازار به 215 هزار میلیارد تومان رسید و معامله گران تعداد 24هزار سهم را مورد دادوستد قرار دادند که ارزشی بالغ بر 1هزار و 81 میلیارد ریال در بر داشت.