تداوم سیر صعودی بورس سنگاپور

تداوم سیر صعودی بورس سنگاپور از آن جهت قابل اهمیت است که طی دو هفته گذشته حتی بورس هنگ کنگ به عنوان شاخص ترین بازار سهام در سال جاری نیز ریزش فراوانی داشته است.
 
 به گزارش خبرنگار فارس از شرق آسیا، به نظر نمی رسد در فرصت باقی مانده از سال جاری بورس توکیو و شاخص نیکی بتوانند زیان سهام داران را طی یکسال گذشته جبران نمایند. بورس توکیو که با روی کار آمدن شینزو آبه جانی دوباره گرفته بود طی یکماه به سهامداران خود امیدواری داد که بتوانند زیان نیمسال اول 2006 را جبران کنند ولی نوسانات شاخص نیکی طی یک ماه گذشته همه امیدها را به یاس تبدیل کرد.
 
اما بورس هنگ کنگ به عنوان شاخص ترین بورس آسیایی در سال جاری پس از طی دو هفته نزول نسبتا شدید هفته گذشته مجددا ثبات نسبی خود را باز یافت. علیرغم ریزش شدید این بورس طی دو هفته شاخص هنگ سنگ 18 هزار و 700 واحد می باشد که نسبت به 16 هزار و 500 واحد در ماه جولای از سود هنگفت سهامداران که عمدتا چینی هستند حکایت دارد. سهامداران هنگ کنگی این هفته در انتظار اعلام نرخ بهره جدید فدرال رزرو آمریکا می باشند.
 
بورس کوآلالمپور نیز از آن دسته از بورسهایی است که در سایه حمایت دولت از سهام و حمایت از شرکتهای دولتی امسال توانست رکورد 9 ساله خود را در رسیدن به حداکثر شاخص بشکند و گردش مالی خود را نیز به 10 هزار و 500 میلیون رینگیت برساند. شاخص کامپوزیت بورس کوآلالمپور طی این هفته بیش از 18 واحد رشد کرد و به هزار و 100 واحد رسید.
 
اما بورس سنگاپور همچنان از ماه جولای که حرکت صعودی خود را آغاز نموده به رشد شاخص ادامه داده است به طوری که شاخص این بورس از 610 واحد در ماه جولای به بیش از 750 واحد در هفته گذشته رسید. گردش مالی این بورس نیز روندی افزاینده داشته است و این هفته از مرز 12 هزار و 200 میلیون دلار سنگاپور فراتر رفت.
 
در قاره اقیانوسیه نیز می رود که سال میلادی با همین وضعیت به پایان برسد. شاخص اردینریز بورس سیدنی اگر چه دوهفته پیش اندکی نزولی شده بود ولی هفته گذشته خود را بازیافت و روندی متعادل و اندکی صعودی را در پیش گرفت. سهامداران این بازار خوشحال از روند جهشی این بورس در ماه اکتبر می باشند که طی یک ماه کل زیان سال را برای آنها جبران نمود و اکنون نیز روند با ثباتی را پیدا نموده است.