تداوم رشد شاخص

دنیای اقتصاد: گروه بورس- همایون دارابی: بورس اوراق بهادار تهران دیروز شاهد رشد82واحدی معادل 13/ 0 درصد بود. در بازار دیروز معامله‌گران در شرایطی فعالیت خود را شروع کردند که سخنان روز شنبه رئیس‌جمهوری در مورد بازار سرمایه نظر کارشناسان را به خود جلب کرده بود.

روحانی در مصاحبه مطبوعاتی خود در پاسخ به سوالی درباره اقدامات دولت در زمینه اقتصادی و کاهش نرخ تورم اظهار کرد: آنچه که دولت دنبال آن بوده و سیاست دولت است، تداوم مسیر کاهش نرخ رشد تورم است، اما اینکه اثر حرکت‌های اقتصادی دولت در همه بازارها از جمله بازار سرمایه سریع مشاهده شود، باید توجه داشت که اولا دولت دخالت مستقیم در بازار سرمایه ندارد، البته دولت نظارت می‌کند و می‌خواهد در بازار، حرکت شفاف باشد و حباب نداشته باشد. البته از بازار سرمایه حمایت هم می‌کنیم و بسیار برای ما مهم است، اما باید به بازار سرمایه نگاه بلندمدت داشت نه کوتاه‌مدت. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه اساس بازار سرمایه به رونق اقتصادی وابسته است، گفت: هر میزان بتوانیم در جامعه رونق اقتصادی به‌وجود بیاوریم، بازار سرمایه هم به همان نسبت دارای رونق خواهد بود. من در بلند مدت مسیر بازار سرمایه را مثبت می‌بینم و ان‌شاء‌الله امیدوارم در مسیر رونق، بتوانیم امسال حرکت‌هایی که مورد انتظار مردم است را انجام دهیم. این اطمینان نسبی رئیس‌جمهوری دیروز موجب افزایش خوش‌بینی به آینده بازار سرمایه شده که همین امر نیز بر حجم معاملات افزود و ارزش معاملات با رقم خوردن چند معامله عمده و معاملات اوراق مشارکت به نزدیک 50میلیارد تومان رسید. در بازار دیروز در گروه بانکی، بانک صادرات ۵۰ درصد از سهام یک شرکت معدنی را به مزایده گذاشت و یک شرکت دیگر را آماده واگذاری کرد. این بانک فروش 50 درصد از سهام شرکت تحقیق وگسترش صنایع معدنی پارس کانی (سهامی خاص) را در پیش گرفته است. به این ترتیب 2 میلیون و 518 هزار و 577 سهم پارس کانی به قیمت پایه هر سهم 54 هزار و 797 ریال به‌صورت 20 درصد نقد و باقی اقساط از دیروز تا 7 تیر به مزایده گذاشته شده است. انتظار نمی‌رود بانک صادرات از محل این فروش بتواند تعدیلی را در سود خود لحاظ کند. در گروه دارویی دیروز مجمع داروسازی جابرابن حیان رای به تقسیم سود 1700ریالی به ازای هر سهم داد. در گروه لاستیکی دیروز صحن مجلس شورای اسلامی شاهد اعتراض یک نماینده مجلس در مورد وضعیت واردات لاستیک خارجی و توقف فعالیت شرکت‌های تولیدی بود. نماینده مردم اردبیل گفت: کارخانه‌های تولید لاستیک یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند، حال در چنین وضعیتی چرا به جای حمایت از تولید، شاهد افزایش واردات هستیم. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مصطفی افضلی‌فرد، نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی طی تذکری خطاب به رئیس‌جمهوری، خواستار برطرف کردن مشکلات و موانع پیش‌روی زندگی مردم شد.

وی اظهار کرد: دولت برای سنجش تورم، سبد کالاهای مردم را مورد بررسی قرار دهد؛ در زمان بررسی تورم، تمامی کالاها را مورد سنجش قرار داده و آمار ارائه می‌دهند. در گروه خودرویی وزیر صنعت و معدن دیروز به تشریح دلایل تغییر مدیرعامل سایپا پرداخت. محمدرضا نعمت‌زاده با حضور در شرکت سایپا کاشان درباره دلیل حضور محمد جمالی، مدیرعامل جدید سایپا گفت: حضور وی در این گروه با هدف رفع مشکل اصلی گروه سایپا یعنی تامین نقدینگی است که قطعا با کمک اعضای هیات‌مدیره و تمامی مدیران و کارکنان این گروه، مشکلات مالی برطرف خواهد شد و سایپا از این وضع بحرانی خارج خواهد شد. وی افزود: برنامه‌های بلندمدت سایپا مناسب تعریف و طراحی شده ولی باید اصلاحاتی در این زمینه انجام شود و در تولید محصولات جدید، افزایش داخلی‌سازی بیشتر مدنظر قرار گیرد. نعمت‌زاده با تاکید بر اهمیت صنعت خودروسازی گفت: این صنعت یکی از صنایع مهم و موثر در کشور است و وزارتخانه هم یکی از اولویت‌هایش رسیدگی به امور این صنعت است چراکه ٢٠ درصد از ارزش‌افزوده صنعت از مجموعه خودروسازی و قطعات خودرو تامین می‌شود بنابراین ضمن حفظ این وضعیت، باید به فکر ارتقای آن باشیم. وی خاطرنشان کرد: بر اساس چشم‌انداز ١۴٠۴ باید تا دو سال آینده سه میلیون خودرو در کشور تولید شود که یک‌سوم آن برای مصارف داخلی و بقیه برای صادرات باشد و این کار، بسیار سخت و سنگین است، چراکه باید محصولات ما رقابتی تولید شود در غیراین‌صورت نمی‌توانیم عملکرد خوبی داشته باشیم.